Menu Zavrieť

Plážové pravidlá

V živote sa dopúšťame chýb, väčšinou sa vďaka nim poučíme a v budúcnosti sa ich vyvarujeme. A je jedno, o aké chyby ide. Len u opaľovania je to inak.

Aj keď sa spálime, je to bolestivé a veľmi dobre vieme, aké to môže mať ďalšie následky, sme nepoučiteľní. Ďalšie leto a niekedy dokonca hneď, ako sa koža zahojí, urobíme rovnakú chybu znovu. Silu slniečka podceňujeme, opaľovaciu kozmetiku nepoužívame, v túžbe po rýchlom opálení používame nižší ochranný faktor alebo na kožu nanášame príliš malé množstvo opaľovacej kozmetiky. I keď koža sa vždy rýchlo zregeneruje a spáleniny sa zahoja, nič nám neodpúšťa. Každé také pochybe nie si veľmi dobre pamätá a niekde vo vnútri spriada pomstu. Závažnejšie následky – rôzne komplikácie a poškodenie vrátane zhubných kožných nádorov – sa tak môžu prejaviť až za veľa rokov. K tomu všetkému slnečné lúče predstavujú pre našu pokožku riziko predčasného starnutia, vzniku vrások i pigmentových škvŕn. Ak vám teda záleží na vašom zdraví a kráse, buďte zodpovednejší.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Slnečný kúpeľ
Slnko je zradné. I keď má pozitívny vplyv na psychiku človeka, dodáva nám energiu, podmieňuje základné životné rytmy, pomáha pri tvorbe vitamínu D, umožňuje venovať sa športu a vodným radovánkam…, jeho žiarenie škodí. UV žiarenie dopadajúce na Zem je tvorené predovšetkým UVA a UVB zložkou. UVA a UVB lúče sa odlišujú vo vlnovej dĺžke, energii a účinkoch na pokožku. UVA žiarenie  je v porovnaní s UVB zložkou oveľa zákernejšie, pretože preniká hlbšie do kože, účinok na pleť nie je hneď viditeľný a poškodenie sa môže prejaviť až s odstupom času. UVA žiarenie sa podieľa na strate pružnosti kože, na jej predčasnom starnutí a na vzniku vrások. UVB žiarenie zasahuje najmä vrchnú vrstvu kože, podieľa sa síce na tvorbe vitamínu D a spôsobuje toľko žiadané opálenie, ale zároveň i okamžité a viditeľné poškodenie kože – spálenie, pľuzgiere, zápaly a v neposlednom rade tiež kožné nádory. Preto ak má byť ochrana pokožky pred slnkom efektívna, mala by blokovať obe zložky žiarenia. Podľa nariadenia Európskej komisie pre bezpečný pobyt na slnku musí každý ochranný prípravok poskytovať UVB i UVA ochranu. Výška ochrany pred UVA musí dosahovať aspoň 1/3 výšky ochrany pred UVB.  

Ako vyzrieť na slnko
Aby bol pre vás pobyt na slnku čo najbezpečnejší, dodržujte niekoľko pravidiel a na pomoc si prizvite tých správnych bodygardov s dostatočne vysokými ochrannými faktormi. Pre ochranný faktor, ktorý chráni proti UVB žiareniu, sa na obale výrobku používa skratka OF či SPF, číslovka potom uvádza výšku ochrany. Ochrana pred UVA je označená piktogramom UVA v koliesku. A všeobecne platí, že čím vyššiu ochranu použijete, tým lepšie – teda čím vyšší je ochranný faktor opaľovacieho prípravku, tým dlhší pobyt na slnku bez rizika poškodenia kože. Napríklad opaľovací krém označený OF 10 by mal predĺžiť bezpečný pobyt na slnku bez toho, aby ste sa spálili, asi 10-krát. A výhovorky neplatia, s používaním kozmetiky totiž zabránite poškodeniu a predčasnému starnutiu kože, takže chránite svoje zdravie a určite ušetríte za protivráskové krémy a estetické zákroky. A navyše získate ešte jeden bonus – s vyšším faktorom síce bronzový nádych kože získate pomalšie a teda o niečo neskôr, zato vám potom oveľa dlhšie vydrží.

Na množstve záleží
Aj ten najúčinnejší systém UV filtrov bude optimálne fungovať iba vtedy, ak ho použijete v dostatočnom množstve a rovnomerne nanesiete na pokožku. „Rad výskumov odhalil, že užívatelia často nanesú iba polovičné množstvo prípravku, než je v skutočnosti nevyhnutné. To potom znižuje účinnosť napr. z OF 50 na OF 30 a menej,“ hovorí Dr. Katja Warnkeová z oddelenia výskumu a vývoja slnečnej kozmetiky NIVEA. „Pre optimálnu ochranu pokožky potrebujete naniesť na celé telo približne 6 čajových lyžičiek prípravku na opaľovanie – jednu na každú ruku, jednu na každú nohu, jednu na hornú časť tela a jednu na chrbát. Väčšiu pozornosť venujte i citlivým oblastiam: ušiam, nosu, perám, zátylku atď., náchylné na spálenie sú tiež plecia, boky, spodná časť chrbta, priehlavky a zadná strana kolien.“ Používať môžete nielen krémy a mlieka, ale tiež spreje. Sú rovnako účinné ako krémy, ale pre mnoho ľudí je aplikácia sprejov oveľa príjemnejšia a jednoduchšia než roztieranie hutných krémov a mliek.

S rešpektom k pokožke
Opaľovaciu kozmetiku si kupujte so správnym ochranným faktorom. Na začiatku sezóny vždy s vyššou ochranou, neskôr môžete ochranný faktor znížiť. Ale len niektorí. Tým so snedou pokožkou, ktorí sa veľmi jemne opaľujú, postačí čoskoro nižšia ochrana, ale tí so svetlou pokožkou, s pehami a svetlými vlasmi to majú zložitejšie. Spália sa veľmi rýchlo (niektorí už po 5 – 10 minútach) a často nikdy nezískajú žiadne opálenie, preto potrebujú vysokú ochranu po celé leto. Keď totiž pokožka hnedne, sama sa bráni – opálenie vzniká ako výsledok prirodzenej reakcie, ktorá prebieha v našom tele za účelom ochrániť pokožku pred škodlivým UV žiarením. Ako to funguje? Zlatistý odtieň pokožky spôsobuje kožné farbivo, melanín. Ten sa v koži tvorí pod vplyvom slnečného žiarenia a je postupne rozptyľovaný do okolitých buniek. V nich vytvorí ochranné puzdrá bunkových jadier, ktoré pohlcujú škodlivé UV žiarenie a pôsobia proti voľným radikálom. Keď vznikajú ďalšie nové bunky, posúvajú sa bunky s ochranným melanínovým puzdrom smerom k povrchu pokožky a po niekoľkých dňoch získa pokožka hnedý odtieň.

Pre malých plavčíkov
Citlivú pokožku majú však nielen svetlovlasí ľudia, ale i deti. Detská koža má svoje špe- cifiká, je oveľa tenšia než koža dospe lých a neobsahuje toľko pigmentu melanínu, je teda na slnku veľmi zraniteľná. Navyše spá- lenie kože a častý pobyt dieťaťa na sln ieč – ku predstavuje jedno z najväčších rizík pre vznik melanómu v neskoršom veku. Preto je nevyhnutné deti oveľa viac chrániť. Bábätká, dojčatá a batoľatá do jedn ého roku veku by vôbec nemali byť vystavované priamemu slne čnému žia  re niu, od jedného roku je nevyhnutné sa na slnečné obdobie vopred kompletne pripraviť. Deti je ne vyhnutné chrániť odevom a krémom na opaľovanie a nevystavovať ich poludňajšiemu slnku.  Na ošet renie detskej pokožky používajte zásadne špeciálne vodeodolné ochranné opaľovacie prostriedky s vysokým OF určené pre deti, ideálne OF 30 a vyšší. Dôležitá je tiež pokrývka hlavy a slnečné okuliare.

  3 LETNÉ SLNIEČKOVÉ PRAVIDLÁ 

• DODRŽUJTE SIESTU

Nikdy nezostávajte na slnku celý deň, a to ani v prípade, že používate kozmetiku s vysokými UV filtrami. Vyhýbajte sa slneniu v dobe medzi 11. a 15. hodinou popoludní, keď je slnko najvyššie a je najagresívnejšie. Odborníci ale upozorňujú, že toto pravidlo je nepresné, pretože intenzita UV žiarenia sa mení tiež v závislosti od zemepisnej polohy, nadmorskej výšky, ročného obdobia a dennej doby. Oveľa presnejšie vodidlo na určenie slnečnej intenzity je náš vlastný tieň. Ak je menší než naša postava, je slnečné žiarenie príliš silné.

• NÁTER ČASTO OPAKUJTE

Opaľovacou kozmetikou nikdy nešetrite a telo vždy starostlivo natrite od hlavy až po päty. Starostlivo znamená tiež dostatočne, teda tak, aby koža bola bezprostredne po natretí biela. Všeobecne sa odporúča prípravky aplikovať 20 – 30 minút pred slnením a nechať ich vstrebať. Moderné prípravky ale pôsobia spravidla ihneď po nanesení. Aby bola ochrana zaručená, pri vode aplikáciu prípravku najlepšie každé 2 hodiny opakujte. A to i keď je prípravok vodeodolný, pretože ho môžete zotrieť uterákom, otrieť o piesok, deku a pod. Opakovaným nanášaním krémov však dĺžku ochrany nepredlžujete, len ju udržujete! 

• HYDRATUJTE VNÚTORNE I ZVONKU

Dostatok tekutín je rovnako dôležitý ako ochranná kozmetika. V horúcich dňoch sa ľudské telo snaží ochladzovať a regulovať svoju vnútornú teplotu potením a odparovaním vody z povrchu pokožky. Z tohto dôvodu potrebuje oveľa viac tekutín než v iné dni. Takže majte vodu stále poruke a priebežne upíjajte. Po návrate zo slnka, ideálne večer po kúpeli, dožičte pokožke maximálnu hydratáciu prostredníctvom upokojujúcej kozmetiky. V letných dňoch môže byť koža presušená, podráždená, dehydratovaná, preto uvíta špeciálnu starostlivosť, ktorá kožu hydratuje, zvláčňuje, príjemne chladí a navyše predlžuje opálenie a chráni kožu pred olupovaním.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Navštívte náš voňavý e-shop

Pozrite si naše referencie