Plesy a etiketa v minulosti a dnes…

0

Slovo etiketa v nás prebúdza čosi archaického a historického, čo skôr patrí do sveta našich prastarých a starých rodičov a našich  predkov. Už v druhej polovici 19. storočia v Paríži sa začali organizovať bály, ktoré boli skôr oslavou zábavy, noblesy a zoznamovania sa.

Etiketa tam bola oveľa prísnejšia, pretože sa dbalo najmä o správanie v určitých spoločenských situáciách a vrstvách, ktoré veľmi úzko súviselo s morálkou, ohľaduplnosťou, empatiou a citlivým prístupom k ostatným.

Základom týchto bálov bolo nielen dodržiavať spoločenské pravidlá, ale riešiť morálku v danej spoločnosti. Veď vieme, že kým sa zaviedli bály a plesy tak, ako ich poznáme dnes predchádzali tomu maškarné bály, kde sa zabávala najmä šľachta, ktorá sa venovala svojim radovánkam a zábave.   

Spoločenské pravidlá, alebo ako vznikal v minulosti až po dnes
Už v minulosti európske krajiny mali vybrané správanie jednotnej kurtoáznej spoločnosti. Gréci do týchto noriem vniesli prispôsobivosť, zmysel pre proporcie, Rimania zasa zmysel pre hierarchiu. Stredovek a renesancia zaviedli ženu do svetáckeho života, dali do pozornosti v rámci pravidiel ohľaduplnosť a úctu.

Až v 17. a 18. storočí bol vzorom pre celú Európu francúzsky kráľovský dvor. A tam datujeme aj vznik bálov. Revolúcia priniesla do správania medzi ľuďmi pravidlá otvorenosti a spontánnosti. Cisár Napoleon čiastočne obnovil „dobrú spoločnosť“, avšak 1. svetová vojna spôsobila miešanie rôznych vrstiev ľudí a tým sa pravidlá stali zosystematizovali a vytvoril sa kódex spoločenského správania, ktorý platí dodnes.

Bohatstvo, krása, hojnosť
Všetko toto sprevádzalo bály v minulosti.
A taktiež aj spoločenské pravidlá a normy. Kedysi sa na báloch nielen tancovalo, ale aj recitovalo a spievalo. Špeciálnymi udalosťami boli maškarné bály, ktorých cieľom bolo zaujať, čo najkrajšou maskou, tak ako sa dnes dámy snažia zaujať svojimi róbami.

V minulosti boli plesy výsadou šľachty, až sa postupne preniesli do života aj obyčajných mešťanov. Ich správanie bolo veľmi okázalé, aj keď spoločenskú hierarchiu veľmi intenzívne dodržiavali. Veľmi známym podujatím, ktoré vzniklo v tomto čase je aj viedenský Opernball.

Práve úspechom Bal de l’Opéra v Paríži sa dal inšpirovať v  roku 1877 cisár František Jozef. Ten otvoril nové možnosti pre bály a vytvoril v našich končinách „koncertné soireé“, ktoré sa tu uskutočnilo prvý krát. Išlo vlastne o „koncertný večierok“ s účasťou dvornej opery a s požehnaním samotného cisára Františka Jozefa I. V tomto období sa na báloch tancovalo a zoznamovalo, čím sa zaviedla aj tradícia „predtancovávania“, čiže otváranie plesov profesionálnymi tanečníkmi.

Podľa toho, koľko uvádzacích tanečníkov bolo na plese, podľa toho sa hodnotila úroveň plesu. Bolo tradíciou, že plesy a bály sa konali najmä v zimnom období, kedy sa šľachta mohla venovať tancu a zábave. Vyzdobené sály, impozantné dekorácie, vyobliekaná šľachta, vybrané spôsoby správania sa a presné pravidlá hierarchie sa časom zaviedli do tradícií rôznych typov plesov do budúcnosti.

Plesy vtedy a dnes
V minulosti patrili plesy medzi stretnutia šľachty, štátnych, alebo stoličných rodín, alebo ľudí z bohatších vrstiev. V štandardoch niektorých plesov, či bálov vidíme tieto pozostatky dodnes. Tak ako v minulosti plesy znamenali možnosť zabaviť sa, zoznámiť sa, podporiť, kde dostali aj svoje miesto rôzne charitatívne projekty.

Tak ako v minulosti organizovali bály a plesy rôzne stavovské organizácie, spolky a združenia, ktoré tieto plesy organizovali, aj vtedy ich cieľom bolo podporiť charitu. Aj dnes aj v minulosti plesy organizujú rôzne typy organizácií, firiem a združení, ktoré majú taktiež charitatívny zámer. V minulosti boli pravidlá etikety striktné, dodržiavala sa hierarchia predstavovania, stretávania sa a konverzácie mali pravidlá. Spôsoby správania sa boli veľmi striktné, mali systém a boli jednotné pre všetkých účastníkov bálu, či plesu. Samozrejme tak ako dnes, aj v minulosti to záviselo od typu bálu, či plesu.

Na čo by sme nemali zabúdať…
Veľmi veľa ľudí si pod pojmom ples predstavuje plesanie, neviazanú zábavu, hudbu, tanec, veľa dobrého jedla, či možnosť stretnutia s mnohými ľuďmi. Nie je to však až tak jednoduché, ako sa mnohí domnievajú. O tom, čo si na ples obliecť, ako sa vhodne na plese správať aby ste si nevyrobili poriadny „trapas“ a bez hanby sa vrátili z plesu, to hovorí spoločenská etiketa a zásady spoločenského a správania sa.

Každá takáto udalosť má svoje pravidlá, a preto vždy začíname pri pozvánke, kde sa uvádzajú základné informácie, aký to bude typ plesu, kde sa bude konať, čo si máme obliecť a samozrejme, kde máme potvrdiť svoju účasť. Nemali by sme zabúdať na to, že  etiketa rozlišuje aj rôzne druhy plesov, od tých formálnych po mestské plesy, až po dedinské zábavy.

Dôležité je na úvod povedať, že prísť na mestský ples v smokingu alebo na dedinskú zábavu v dlhých plesových šatách s rukavičkami by bolo rozhodne viac ako zvláštne, aj keď aj takéto fenomény si môžeme na Slovensku bežne všimnúť.

 Základným a prvým pravidlom etikety, keď sa chystáte na ples, zistiť si typ plesu a v nadväznosti na to si uvedomiť, že môžete byť v obliekaní maximálne o jednu úroveň vyššie, ako je štandard prezentovanej spoločenskej akcie. Aj keď obliekanie je dôležité, rozhodne by sme nemali podceňovať aj správanie sa na plese. Ples nezačína len vstupom do plesovej miestnosti, ale už v šatni. Muž vždy najprv vyzlečie ženu z kabáta, následne sa vyzlieka z kabáta on a obidva kabáty dá do šatne. Lístok zo šatne si uchováva u seba muž. Potom vchádzajú spolu, muž po pravej ruke vedie držiac ženu pod ramenom do miestnosti, kde prichádzajú k stolu.

Pri zoznamovaní sa platí pravidlo, ak už pri stole niekto sedí, ženu predstavuje muž. Ľudia si pri stole začínajú podávať ruky podľa zásady, že najprv podá ruku žena žene a následne žena mužovi a nakoniec muž mužovi. Potom prichádza k usádzaniu sa. Muž najprv usádza ženu po svojej pravici a je žiaduce, aby jej prisunul stoličku. Ak žena od stola odchádza, vstáva len jej partner, ktorí jej robí garde, nemusia vstávať ostatní muži.  Pri stolovaní sa spravidla večera odohráva formou rautu. Pri jedení si často pripíjame vínom, alebo šampanským. Vždy začína večeru pri stole najváženejšia žena, najstaršia, alebo funkčne najváženejšia. Až potom všetci ostatní.

Konverzácia sa vedie v ľahkých témach, napr. o prostredí, o programe a pod., netreba zabúdať, že mali by sme sa vyhýbať politickým, náboženským a rasovým témam. V prípade, že sa idete najesť nezabúdajte, že menej je viac a vždy na nové jedlo si zoberte nový tanier. V rámci zábavy, či už tancovania nezabudnite, že muž vyzýva ženu do tanca a vždy ju aj privedie naspäť k stolu. Existuje veľa pravidiel a zásad, avšak nezabudnite, že etiketa určuje správanie v konkrétnych situáciách. Čím lepšie tieto pravidlá budete ovládať, tým uvoľnenejšie a s väčšou istotou sa budete na týchto podujatiach správať.

Ing. Dr. Nora Lauková, odborníčka na protokol a etiketu

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.