Menu Zavrieť

Počet predčasne narodených detí narastá!

Skupina Cord Blood Center poskytuje už niekoľko rokov možnosť bezplatného odberu a uchovania pupočníkovej krvi. Ide o Program indikovaných odberov, ktorý sa najnovšie rozširuje o odbery pupočníkovej krvi pre deti, ktoré majú v budúcnosti vyššiu pravdepodobnosť liečby vlastnými kmeňovými bunkami. Nádejné liečebné možnosti tak dostanú predčasne narodené deti a deti s Apgar skóre nižším ako 5 bodov v piatej minúte po narodení.

 

Zohdy Hamid, zakladateľ a riaditeľ spoločnosti Cord Blood Center.
Zohdy Hamid, zakladateľ a riaditeľ spoločnosti Cord Blood Center.

Program indikovaných odberov zabezpečuje Cord Blood Center spolu s Eurocordom – Slovakia od roku 2001, avšak doteraz bol zameraný len na bezplatný odber pupočníkovej krvi deťom, ktorých starší súrodenec trpel ochorením liečiteľným transplantáciou krvotvorných kmeňových buniek. Od začiatku Programu sa na Slovensku uskutočnilo viac ako 140 bezplatných súrodeneckých indikovaných odberov, pričom pupočníkovú krv od svojho mladšieho brata či sestry dostalo ako liečebný prostriedok 5 malých pacientov. Program je financovaný spoločnosťou Cord Blood Center, z grantov a sponzorských príspevkov.Najnovšie poznatky v oblasti regeneratívnej medicíny ukazujú liečebný potenciál kmeňových buniek z pupočníkovej krvi pri stále nových diagnózach. Od tohto roka získajú preto možnosť bezplatného odberu a uchovania vlastnej pupočníkovej krvi deti narodené pred začiatkom 28. týždňa tehotenstva. Takéto predčasne narodené deti majú vyššie riziko vzniku detskej mozgovej obrny (DMO). Rovnako to platí aj pre novorodencov, ktorí po 5 minútach od narodenia, nedosiahnu vyššie Apgar skóre ako 5.

Nezrelé a nedonosené deti sa rodia veľkej skupine sociálne rizikových matiek, v posledných rokoch však stúpa počet predčasných pôrodov aj u vzdelaných, sociálne dobre zabezpečených matiek. Najčastejšie sú to ženy, ktoré rodia vo vyššom veku, mnohé po umelom oplodnení.

Túto skutočnosť potvrdzuje prednosta Kliniky neonatológie Lekárskej fakulty UPJŠ a Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach, MUDr. Peter Krcho, PhD. „Keď som pred dvadsiatimi rokmi začínal, mali sme na jednotke intenzívnej starostlivosti osem lôžok. Dnes ich je tu dvadsať a niekedy už ani tie nestačia. Snažíme sa urobiť pre záchranu nezrelých ale aj zrelých  novorodencov maximum, ale náš boj s prírodou má svoje limity. Preto vidím novú možnosť v liečbe týchto detí pomocou kmeňových buniek z pupočníkovej krvi v situáciách, keď sa naše terapeutické možnosti vyčerpali alebo keď vieme, že trvalé následky sú nezvratné. Presné načasovanie optimálnej a účinnej liečby musia ale stanoviť klinické štúdie, do ktorých by sme sa mali aj my zapojiť. Urýchlila by sa implementácia týchto liečebných postupov do protokolov na Slovensku“.

Detská mozgová obrna postihuje 2 až 3 deti z 1000, v prípade predčasne narodených detí hrozí až u 10% pôrodov. DMO je súhrn príznakov, ktoré vznikajú následkom poškodenia nezrelého mozgového tkaniva, či už v období počas tehotenstva, pôrodu alebo v bezprostrednom období po narodení. Táto porucha je stanovená prevažne u detí predčasne narodených alebo u detí s nízkou pôrodnou hmotnosťou. Hoci je DMO nevyliečiteľným ochorením, rôzne liečebné a rehabilitačné postupy môžu pozitívne ovplyvniť kvalitu života postihnutého dieťaťa. Štandardná liečba, zameraná na príčinu ochorenia, ktorou je poškodenie mozgových buniek, ale neexistuje. Pokúšajú sa však o to početné klinické štúdie, ktoré na terapiu poškodených tkanív využívajú kmeňové bunky z pupočníkovej krvi samotných postihnutých detí.

„Každý rodič túži, aby jeho dieťa bolo zdravé, mnohí však toto šťastie nemajú a prežívajú ťažké chvíle v živote, pretože nevedia svojmu dieťaťu pomôcť. Naše združenie spája rodiny s deťmi s diagnózou detskej mozgovej obrny. Spolupodieľame sa na zlepšovaní zdravotného stavu našich detí a snažíme sa hľadať rôzne možnosti, preto je pre nás každý pokrok v oblasti liečby našich detí prínosom,“ vyjadrila sa Katarína Macková z Občianskeho združenia Slnko deťom.

Už aj na Slovensku bola schválená klinická štúdia overujúca experimentálnu liečbu detskej mozgovej obrny podaním vlastných kmeňových buniek z pupočníkovej krvi. Vychádza zo zahraničných klinických štúdií, ktoré sa realizujú najmä v USA. Najznámejšiu z nich zastrešuje Duke University Medical Center. Lieči sa v nej aj šesťročná Nelly Vadovičová zo Slovenska. Slovenská klinická štúdia je v štádiu posledných príprav a bude prebiehať nasledujúcich 5 rokov.

Keďže sa nedá dopredu určiť, ktoré dieťa sa narodí  predčasne, ani ktoré bude mať znížené Apgar skóre, informácie o programe by mala mať každá tehotná žena. Cord Blood Center vie bezplatný odber zabezpečiť v tom prípade, ak sa nastávajúca mamička prihlási do programu najneskôr do konca 24. týždňa tehotenstva.

 „Odhadujeme, že v rámci rozšíreného Programu indikovaných odberov spracujeme na Slovensku bezplatne 300 odberov pupočníkovej krvi ročne“ vyjadril sa MUDr. Zohdy Hamid, zakladateľ a riaditeľ spoločnosti Cord Blood Center.

Za posledných 10 rokov sa celosvetovo zvýšil počet predčasne narodených detí až o 30%. Tento narastajúci trend platí aj pre Slovensko. Počas minulého roka sa u nás narodilo približne 55 700 detí, pričom každé deviate dieťa prišlo na svet pred 37. týždňom tehotenstva, čiže predčasne.

Starostlivosť o dieťa je náročná a dvojnásobne to platí pri nezrelom dieťati, ktoré si vyžaduje špeciálnu starostlivosť. Za predčasne narodené dieťa sa považuje novorodenec, ktorý sa narodí pred ukončením 37. týždňa tehotenstva. Pôrodná hmotnosť takého dieťaťa býva menej ako 2 500 gramov.

Rozdelenie predčasne narodených novorodencov podľa týždňa tehotenstva:

  1. Ľahká nezrelosť 36.–37. týždeň tehotenstva (hmotnosť nad 2 500g)
  2. Stredná nezrelosť 32.–35. týždeň tehotenstva (hmotnosť 1 500 – 2 500g)
  3. Ťažká nezrelosť 28.–31. týždeň tehotenstva (hmotnosť 1 000 – 1 500g)
  4. Extrémna nezrelosť pod 28. týždeň tehotenstva (hmotnosť pod 1000g)

Predčasne narodené deti nie sú ešte pripravené na život mimo maternice, preto im hrozí množstvo zdravotných komplikácií. Okrem podchladenia sa u nich často vyskytujú dýchacie problémy, nízky krvný tlak, chudokrvnosť, nezrelosť obličiek či nezrelosť zažívacieho systému. Majú tiež zníženú obranyschopnosť a je u nich vysoké riziko infekčných komplikácií. Nezrelosť centrálneho nervového systému môže navyše spôsobiť poruchy zraku, sluchu či poškodenie mozgu.

Nezrelé deti potrebujú k prežitiu mimo materského lona špeciálne prostredie a náročnú starostlivosť na novorodeneckých jednotkách intenzívnej a resuscitačnej starostlivosti. Na Slovensku existuje šesť vysoko špecializovaných pracovísk intenzívnej starostlivosti
o novorodencov: dve sídlia v Bratislave, po jednom sú v mestách Nové Zámky, Martin,  Banská Bystrica a Košice. Posledné z nich patrí k najväčším, pretože slúži celému východoslovenskému regiónu, kde sa rodí najviac rizikových novorodencov.

U predčasne narodených detí je zvýšené riziko vzniku detskej mozgovej obrny (DMO). Keďže pokrok v štúdiu kmeňových buniek z pupočníkovej krvi ukázal ich liečebný potenciál aj pri neurologických ochoreniach ako je aj detská mozgová obrna, rozhodla sa banka pupočníkovej krvi Cord Blood Center rozšíriť Program bezplatných indikovaných odberov pupočníkovej krvi aj pre predčasne narodené deti. Práve kmeňové bunky z ich vlastnej pupočníkovej krvi by mohli znamenať novú nádej na liečbu tejto vážnej diagnózy.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Navštívte náš voňavý e-shop

Pozrite si naše referencie