Súťaž! Poďme sa opaľovať zdravo

48

Opaľovanie ako také spopulárnila Coco Chanel. Bola to vlastne nehoda. Spálila sa totiž na pláži na francúzskej riviére a ľahké spálenie kože s následným zhnednutím sa stalo hitom. To, čo sa dovtedy spájalo s nižšou spoločenskou vrstvou (robotníci, námorníci, ľudia pracujúci na poli), sa vďaka módnemu priemyslu postupne etablovalo ako zdravá, štýlová a dokonca luxusná záležitosť.

Súťaž je ukončená!
Paríž si idealizoval opálenú pleť a z Francúzska sa tento módny trend začal šíriť do celej Európy a zámoria. Časopisy motivovali k opaľovaniu, celotelové plavky sa zmenšovali a koncom
40-tych rokov uzreli svetlo sveta prvé bikini. Odhaľovanie tela malo za následok, že stále viac a viac kože bolo vystavenej slnečným lúčom. Debata o rizikách prílišného slnenia bola na svete.

Jarné a letné slnko svieti aj doma
Tento rok sa za horúcim či exotickejším slnkom v známych a obľúbených zahraničných destináciách nevyberieme a zostaneme doma. Jarné a letné slnko však svieti aj doma a aj v našich zemepisných šírkach máme veľa dôvodov na hľadanie správnej miery medzi zdravím a krásnou opálenou pokožkou.    

„Doba bronzová“ síce v našich zemepisných šírkach nemá také exotické odtiene ako pod zahraničným slnkom, ale slabnúca ozónová vrstva a klimatická zmena v posledných rokoch posúvajú stupnice teplomerov aj u nás stále vyššie. Aj naše zemepisné šírky začínajú byť subtropické a letné teploty sa  neraz vyšplhajú nad 30°C. A aj doma – v meste či na dovolenke – hrozí rovnaké riziko spálenia pokožky ako v zahraničí.

 

Mesto ako rozpálená pec…
Pred slnečnými lúčmi sa neschováme ani v meste. Betónové povrchy do seba nasávajú teplo a odrážajú slnečné lúče. Na otvorených a nekrytých plochách priťahujúcich slnko môže dokonca teplota dosahovať až 50°C. Žiarenie preniká aj cez sklá áut, či budov a nevyhneme sa mu ani v tieni.

Používanie ochrannej opaľovacej kozmetiky má teda význam aj v meste. A pozitívnou správou je, že v renomovaných značkách opaľovacej kozmetiky môžeme nájsť aj prípravky, ktoré môžeme nazvať tzv. „urban líniou“, ktoré nás okrem slnka chránia aj pred znečisteným ovzduším mesta.

Kam nechodí slnko, tam chodí lekár…
„Zoznam pozitívnych účinkov slnečného žiarenia na naše telo je dlhý a vďaka novým vedeckým poznatkom sa aj dnes ustavične dopĺňa. Slnečné lúče ničia baktérie, urýchľujú hojenie otvorených rán. Vďaka ich pôsobeniu sa vytvára vitamín D, ktorý je dôležitý nielen pre zdravie kostí, ale priaznivo ovplyvňuje autoimunitné, onkologické, kardiovaskulárne ochorenia či cukrovku. Slnko zvyšuje hladinu minerálov v krvi a jednoznačne prináša aj pozitívne naladenie. Vo vyrátavaní benefitov slnečných lúčov by sme mohli pokračovať ďalej,“ konštatuje všeobecná lekárka pre dospelých MUDr. Jana Bendová.     

… ale kam chodí príliš veľa slnka, tam musí tiež chodiť lekár…
Každá minca má však podľa MUDr. Bendovej dve strany a slnečné žiarenie môže na koži vyvolať aj množstvo nežiaducich reakcií. Napríklad akútnu solárnu dermatitídu – teda popálenie, ktoré sa prejavuje začervenaním a pálením pokožky, v závažnejších prípadoch až vytvorením pľuzgierov a opuchov.

Dlhodobé pôsobenie UV žiarenia vyvoláva aj chronické zmeny na koži – starnutie pokožky, nepravidelnosti v pigmentácii kože, vznik suchej kože, vrások, ale aj nezhubných a niekedy aj zhubných novotvarov. Nadmerné UV žiarenie narúša imunitné reakcie organizmu a preukázateľne spôsobuje aj rakovinu kože. Vo vzťahu nášho tela a slniečka je teda potrebné nájsť tú správnu mieru rovnováhy. Jej základ spočíva v kombinácii správneho režimu pobytu na slnku a vhodnom výbere ochranných prostriedkov.“

Slnko je život – aj doma. Aj doma sa však pred ním treba chrániť!
Tento rok teda prežijeme mnohí dovolenku doma. Keď to opatrenia dovolia, či už v meste, pri prírodných vodných plochách, na kúpaliskách či v aquaparkoch alebo na horách…

Aj doma však naša koža potrebuje primeranú ochranu pred slnečným žiarením.

Koľko, ako a kedy už asi vieme.

Vieme, že je dôležité vyhýbať sa intenzívnym slnečným lúčom v exponovaných časoch, teda v hodinách medzi 11:00 – 15:00.

Vieme, že pri vystavovaní sa slnečnému žiareniu musíme robiť prestávky.

Vieme, že špeciálne treba chrániť citlivú detskú pokožku, pretože je 5 krát tenšia ako koža dospelého človeka, vyvíja sa až do troch rokov a neposkytuje dostatočnú ochranu pred vonkajšími vplyvmi. A vieme, že aj doma treba používať ochranu pred slnkom v podobe vhodných opaľovacích prostriedkov.

Niekedy je však zložité zorientovať sa v ich širokej ponuke.

Až na kožu… alebo Ako si vybrať tú správnu ochranu pred slnkom?
Pri výbere vhodnej „slnečnej kozmetiky“ je dôležité čítať zloženie prípravkov, ktoré kupujeme. Nielen preto, že ich aplikujeme priamo na kožu, ale aj preto, že sa v nich kvôli silnej ochrane pred slnkom nachádzajú chemikálie, ktoré môžu byť pre náš organizmus viac škodlivé ako samotné UV žiarenie.

Najúčinnejšie prípravky sú také, ktoré poskytujú trojitú ochranu pred slnkom, teda chráni pokožku proti ultrafialovým žiarením A a B (UVA a UVB), ale aj proti IR – A teda infračervenému žiareniu A, jednej z hlavných príčin starnutia.

Infračervené lúče, rovnako ako UV žiarenie spôsobujú zrýchlené starnutie pokožky a vedú k neskoršiemu poškodeniu pokožky slnkom. Predstavujú približne 30% slnečného svetla a sú schopné preniknúť až do hlbokých vrstiev kože. Doposiaľ nie je možné, tak ako v prípade UV žiarenia, eliminovať tento typ žiarenia pomocou filtrov. Ochrana pred ním teda musí začať už v bunkách, aby neprišlo k ich poškodeniu. Špeciálny komplex ochrany pred infračerveným žiarením typu A proti starnutiu pokožky spôsobenej slnkom obsahujú všetky prípravky Ladival®. Vďaka tomu je prvou značkou v Európe, ktorá poskytuje trojnásobnú ochranu pred slnečným žiarením.  

Tak veľa, ako je nevyhnutné, tak málo, ako je len možné…

Ladival® nová generácia slnečnej ochrany
Zásada menej je niekedy viac, ktorou sa riadi už 35 rokov Ladival, zabezpečuje, že tieto prípravky neobsahujú vonné látky, konzervačné látky, parfumy, farbivá ani chemické emulgátory. Zárukou kvality prípravkov je farmakologický výskum, prísne dermatologické testovanie a tiež opakované úspechy v nezávislých spotrebiteľských testoch.

Značka ponúka širokú a komplexnú líniu produktov pred aj po opaľovaní, výber ochranného faktoru SPF v škále 10 – 50 +, pre špecifické typy pleti, rovnako ako aj na rôzne účely (napríklad pre relaxačné slnenie, šport, pohyb v meste, či pod mejkap.

Prípravky neobsahujú žiadne mikroplasty a sú v súlade s tzv. Havajským zákonom na ochranu morských živočíchov z roku 2018. Nespôsobujú poškodzovanie koralov a morskej flóry. Aj keď sa síce tento rok nevyberieme na miesta života koralov, zvyšky opaľovacích krémov končia aj vo vode našich jazier, kúpalísk, či prírodných nádrží. Nezaslúžia si aj tieto plochy našim výberom eco – friendly opaľovacieho prípravku rovnakú pozornosť?

Ladival® všade, vždy a pre každého…
Prípravky slnečnej ochrany Ladival® sú vyvinuté tak, aby spĺňali potreby jednotlivých typov pleti – od normálnej, cez citlivú až po obzvlášť náročnú pokožku a aby sa dali využiť na každom kúsku tela, napríklad aj na ochlpené miesta alebo vlasovú pokrývku. Pred opaľovaním nás chránia pred spálením slnkom a starnutím kože, popri tom nám však dovolia pekne sa opáliť, ba dokonca zintenzívnia účinky opálenia a po opaľovaní našu kožu regenerujú.  

 

Ich základom je využívanie vysokokvalitných organických a minerálnych prémiových filtrov proti UV-A, UV-B a IR-A žiareniu a vyhýbanie sa zbytočnej chémii. Niektoré z nich obsahujú fotolyázu, tosilín alebo betaglukán.

  • Tosolín – je prírodný zosilňovač zhnednutia, ktorý viditeľne zintenzívňuje vlastnú pigmentáciu. Zabezpečuje rýchlejšie a prirodzené opálenie a predĺženie opáleného vzhľadu. Zintenzívňuje prirodzené zhnednutie kože až o 77 %.
  • Betaglukán – je hlavná zložka tosolínu, ktorá napomáha zachovať pleti jej mladistvý vzhľad. Podporuje vlastne nielen samotný účinok tosolínu, ale má pozitívny vplyv aj na imunitný systém a melanogenézu, teda pigmentáciu, pri ktorej sa v tele produkuje melanín, čo je vlastne tiež ochranná reakcia kože na pôsobenie slnečného žiarenia.
  • Fotolyáza – je aktívny enzým zo siníc, ktorý podporuje reparačné mechanizmy pokožky poškodenej UV žiarením, zmierňuje jej začervenanie aj pocit napätia kože.    

Okrem vynikajúcich kozmetických vlastností je nezanedbateľnou prednosťou všetkých prípravkov Ladival® fakt, že sú odolné vode a príjemne sa aplikujú, nemastia, ľahko sa vstrebávajú a pokožka po nich zostáva jemná a hebká.

Tie, ktoré sú určené pre tvárovú kozmetiku viditeľne redukujú existujúce pigmentové škvrny na tvári a zabraňujú vzniku nových, redukujú znaky starnutia spôsobeného slnkom, vrásky a zjednocujú tón pleti. A pokiaľ už teda budeme asi tráviť toto leto aj viac času v meste ako podkladový krém pod make-up nás uchránia nielen pred slnečnými lúčmi, ale aj pred vplyvmi znečisteného mestského prostredia.

Vďaka účinnej slnečnej ochrane na každom kúsku tela a pri každom type kože teda dokáže byť aj naše „URBAN LETO“ bezpečné.

Súťaž o tri balíčky produktov Ladival®
Napíšte dole do komentára, škálu SPF, ktorú táto značka ponúka.

Súťaž bude vyžrebovaná 22.6. 2020 a výhercovia budú oznámení tu na stránke. V prípade, že sa výherca neozve do 10 dní od vyžrebovania a zverejnenia jeho mena, bude prebiehať ďalšie žrebovanie.

Odpovede na Fun Page Andawell by Andrea Hinková sa nezapočítavajú.

48 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.