Menu Zavrieť

Posledný džentlmen inšpirovaný skutočnými udalosťami

Talentovaná autorka románov s prvkami erotiky si vydala svoj tretí román Posledný džentlmen. Začiatkom novembra knihu pokrstila v spoločnosti Adely Vinczeovej v Bratislave. Známa moderátorka krst nielen moderovala, ale zároveň sa stala aj krstnou mamou príbehu inšpirovaného skutočnými udalosťami.

Tvoju Tretiu knižku Posledný džentlmen pokrstila Adela Vinczeová. Prečo si si vybrala práve Adelu?
Pôvodne som chcela mať tri krstné mamy, pri príležitosti tretej knihy, ktorá si krst zaslúžila za všetky tri. Veď spolu na pozadí súvisia. Oslovila som Janku Benkovú, Moniku Wurm a Adelu Vinczeovú. Nakoniec všetko vypálilo tak, že Janka s Monikou mi svoj názor prepožičali na zadnú časť obálky knihy a osud zariadil, že na môj krst z ospravedlniteľných dôvodov nemohli prísť a Adelka mi krst odmoderovala a zároveň sme knižku spolu pokrstili. Ako stále tvrdím, náhody neexistujú takže asi to tak malo byť. Všetky tri krstné mamy som si vybrala práve preto, že sú pre mňa veľkým vzorom, každá pre niečo iné, a dohromady ma motivujú už len tým, že sú. Moniku obdivujem najmä pre jej úžasnú tvorbu, Janku s Adelou pre ich vysokú profesionalitu, nadhľad či pohotovosť a všetky tri sú skvelé osoby s charakterom a srdcom na správnom mieste. To je dnes vzácnosťou.

Posledné dve knihy si si vydala sama, nestojí teda za tebou žiadne veľké vydavateľské zviera, krst si musela sama zorganizovať aj zastrešiť. Nie je pre samotného autora príliš náročné postarať sa aj o všetko naokolo?
Nie je to jednoduché a neviem, či sa na to ešte tak skoro podujmem, ale bola to pre mňa obrovská skúsenosť. Azda najväčšou nevýhodou je, že kým pri spolupráci s vydavateľstvom môže byť autor k dispozícii prítomným hosťom, pretože vydavateľstvo sa postará o všetko ostatné, ja som sa najprv musela o všetko postarať a až potom som bola autorkou. Vlastne, väčšinou som bola autorkou iba na improvizovanom pódiu, mimo neho som bola všetkým ostatným.

Napriek tomu si to úspešne zvládla. Ako prebiehal samotný krst?
V podstate išlo o jednu veľkú improvizáciu, ale najlepšiu v celom mojom živote. Vzhľadom k rozpočtu, ktorý je pri samovydávaní skromný, pozvala som iba najbližšiu rodinu, zopár priateľov a známych. Týždeň pred krstom som sa pýtala Adel, či mi vie poradiť, ako taký program na krste vyzerá, či si spolu niečo pripravíme, alebo či by ma vedela nasmerovať. Spýtala sa ma, či mi také veci vydavateľstvo nehovorí? Vtedy som jej pripomenula, že posledné knihy som si vydala sama a “vydavateľka” má s krstom nulové skúsenosti. Poslala mi body, od ktorých som sa odpichla a program bol na svete. S hudbou mi vypomohol otec, vie veľmi dobre hrať na gitaru i spievať naraz, ja som sa vyjadrila aj ako autorka, aj ako vydavateľka, a do zvyšku programu sme zapojili aj blogerku Jaji či môjho šéfa z práce. Môj krst knihy bol netypický, ale podarilo sa nám všetkých prítomných zabaviť, zaujať, i dojať. O tom by krst mal byť a o to sa snažím aj v mojej tvorbe.

Na máloktorom krste knihy sa ako autor, aj ako vydavateľ, vyjadruje tá istá osoba. Mohla by si nám túto netradičnú reč priblížiť?
Znela nejako takto: „… Byť autorom a vydavateľom v jednej osobe je… šialené, ale parádne. Celý večer sa doťahujeme, ktorá z nás je viac nervóznejšia. Azda jediné negatívum je, že keď autor pracuje na plné obrátky, vydavateľ oddychuje, keď naopak potrebuje oddych autor, zamaká vydavateľ. Stále majú čo robiť, priestor na nudu je nulový. Nemáme pred sebou žiadne tajnosti, navzájom sa podporujeme, a ak náhodou nevieme ako ďalej, nalejeme tej druhej pohár vína. To väčšinou zaberá. Keď nie vínko, tak niečo iné, ale vždy máme chuť na to isté.“ Zároveň som ako “vydavateľka” využila priestor a všetkým som poďakovala, že sa o tú moju autorku starajú. Nakoľko je jediná, bez nej by som celé vydávanie mohla zabaliť. Vždy, keď je v koncoch a ja už neviem, čo jej povedať, ostatní – rodinka, priatelia, skvelí čitatelia, ju podržia za mňa. Na záver som dodala: „Uvedomujem si, že pre autorku je náročné pracovať s vydavateľom, ktorý má nulové skúsenosti, no neraz mi povedala, že si váži môj prístup k práci, chuť učiť sa nové veci, experimentovať s rozumom a popritom plniť jej sny. A keď Vám toto niekto povie, nepoviete mu nie!“

Knižka, ktorú ste krstili je tvoj prvý román s prívlastkom – inšpirovaný skutočnými udalosťami. Čím sa najviac odlišuje od tvojich prvých dvoch románov?
Na prvý pohľad ničím, a pritom všetkým. Prepožičala som hlavnej hrdinke vlastné skúsenosti s vydaním prvej knihy. Nešetrila som pravdou, pretože o tom skutočné príbehy sú. Pokúsila som sa bez omáčok a vecne priblížiť, ako to v praxi chodí. Samozrejme, je to len subjektívna skúsenosť a každý si pri plnení svojich snov prejde vlastnou cestou, preto sa s nikým neporovnávam. Tento príbeh je pre mňa veľmi osobný a občas premýšľam, či som neprezradila priveľa, no už nemôžem cúvnuť, keďže je na pultoch kníhkupectiev. Zároveň sa príbeh vydania knihy prelína s milostným vzťahom hlavných hrdinov s absolútne odlišnými povahami. Sú to protiklady, ktoré by nespojila žiadna párová analýza, ale osud také veci nezaujímajú. Tento vzťah je jedným z mnohých, ktorý bežní smrteľníci zažívajú na vlastnej koži a potvrdzuje, že niektoré stretnutia v našom živote sú darom a iné lekciou. A niektoré môžu byť jedným i druhým súčasne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.