Poznáte kúzelné upratovanie?

0

Poznáte Marie Kondo a FlyLady? Nové trendy v upratovaní zmenia život aj vám

Mať vždy upravený, elegantný domov žiariaci čistotou a pokojom – pravé miesto odpočinku a rodinnej pohody, to je sen snáď každého z nás. Ale taký stav nie je samozrejmosťou.

www.andawell.sk

Hlavne ak máte deti, stáva sa boj s neporiadkom sizyfovskou úlohou, a občas sa zdá, že vám všetko prerastá cez hlavu. Nie ste v tom sami.

Ak neviete, z ktorej strany sa vrhnúť do nápravy, skúste tieto tipy.

Doprajte si voľný víkend s rodinou, upratujte cez týždeň
Rozdeľte si prácu v domácnosti na 5 dní v týždni tak, aby vám víkendy zostali voľné na rodinné aktivity a celkový odpočinok. Pomôže vám v tom systém FlyLady. Ak vám neporiadok tak trochu prerástol cez hlavu, začnite jednoduchými malými krôčikmi.

Na prvý mesiac si dajte len jedinú úlohu – vždy čistý a vyleštený drez. Majte to na pamäti ako svoju zásadu a každý deň ju dodržujte. Niekedy stačí pár minút denne a výsledok vás prekvapí. Pravidelnosťou si vybudujete automatický návyk a povzbudíte motiváciu.

Po mesiaci postupne naskočte do vlaku pravidelných upratovacích rutín a pridávajte ďalšie jednoduché kroky. Venujte jednej činnosti maximálne 15 minút, aby sa vám práca nezunovala a výsledok bol optimálny.

Nastavte si budík alebo stopky a po zazvonení si dajte pauzu alebo sa presuňte inam. Úspech spočíva v pravidelnosti a rovnomernom rozdelení práce na každý pracovný deň v týždni.

black and white spray bottle
Photo by cottonbro on Pexels.com

Časom zistíte, že ste si vybudovali efektívny systém ako automaticky udržiavať domácnosť v čo najlepšom stave a voľné víkendy budú pre vás parádnou odmenou.

Vezmite to od základu a zbavte sa všetkých zbytočností
Máte pocit, že sa váš domov zmenil na skladisko? Pomôže vám Marie Kondo a jej súčasný hit Kúzelné upratovanie. Totálnym uprataním priestoru sa oslobodíte z pút chaosu minulosti a uvoľníte svoj potenciál. Pripravte sa na nárazovú akciu, ktorá zaberie možno aj niekoľko víkendov, ale nebudete ľutovať.

Základom je zbaviť sa vecí, ktoré vám už nič nedávajú. Oblečenie, knihy z celého bytu,  časopisy, papiere, účty, CD, DVD, kozmetika, čistiace prostriedky, kuchynské náčinie, osobné veci citovej hodnoty.

Všetky prejdite a ponechajte len tie, ktoré „zažnú novú iskru“. Každú vec zoberte do ruky a odpovedzte si úprimne na otázku, či vám prináša radosť a vystihuje to, čím ste. Nechajte si len to, čo sa vám naozaj páči a dobre vám slúži.

Všetko ostatné nekompromisne vyhoďte.

Vyriešte vždy jednu kategóriu naraz.

Týmto spôsobom zabránite, že sa vytriedené veci iba presunú z jedného miesta bytu na iné. Takéto čistenie priestoru vám vdýchne doslova nový elán do života, rozhodne sa oplatí vyskúšať!

person cleaning the living room
Photo by Matilda Wormwood on Pexels.com

Každej veci dajte svoje miesto a poriadok si hravo udržíte
Bez správnych úložných priestorov to proste nejde. Rovnako ako bez návyku vracať veci tam, kam patria. To, čo je samozrejmosťou pre vás, nemusí byť pre ostatných členov rodiny.

Najmenším deťom stačí niekoľko krabíc a názorná asistencia mamy pri uprataní hračiek pred spaním.

Staršie deti už potrebujú prehľadný nábytok na svoje šaty, topánky, výbavu na krúžky a koníčky. Stavte na priestranné skrine a komody so zásuvkami. Kapacita úložných priestorov musí korešpondovať s počtom členov rodiny, veľkosťou výbavy a ich záujmami.

Motivujte sa, upratovanie vás bude viac baviť
Naučte sa užívať si povinnosti. Inšpirujte sa Madame Chic (kniha od Jennifer L. Scottovej) a veďte domácnosť ako dáma.

Motiváciu si ľahšie udržíte estetickým potešením.

Kytica kvetov na stole s čistým obrusom, či zátišie so sviečkami vám dodajú chuť užívať si túto krásu každý deň a upratovať budete o to radšej.

Vo výbere nábytku platí, že než zahltiť priestor nesúrodou zmesou vyvolávajúcou pocit nesúladu, je lepšie vybrať menej ale zato kvalitných kusov, ktoré korešpondujú s vašim vkusom a doladiť ich správnymi doplnkami.

V peknom prostredí sa jednoducho cítime lepšie, a to v nás zároveň zvyšuje chuť poriadok udržiavať. Pozitívne sa naladiť pri upratovaní pomôže aj obľúbená hudba, s ňou ide všetko viac od ruky.

Nebuďte na seba príliš prísni a po práci sa odmeňte
Rôzne životné obdobia a situácie kladú iné nároky, preto od seba neočakávajte 110 % výkon s úsmevom na perách.

Najmä, ak máte domácnosť s troma deťmi, svorkou zvierat, staráte sa o chorého člena rodiny, vstávate skoro ráno a vraciate sa neskoro večer. S čistým svedomím si najmite pani na upratovanie, žehlenie, či babysittera a rozdeľte úlohy všetkým členom rodiny.

Venujte sa činnostiam nie preto, lebo sa to patrí, lebo by ste mali, lebo to robí niekto iný, ale pretože vám ich výsledky prinášajú radosť. A nezabudnite sa po výkone odmeniť nielen pohľadom na dobre odvedenú prácu, ale aj zaslúženým kúskom čokolády, voňavým kúpeľom, či sladkými snami v saténových obliečkach.
Čítajte tiež: Vyčistite nielen byt, ale aj svoju energiu
Čítajte tiež: Ako efektívne triediť haraburdy?

www.andawell.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.