Poznáte svoje ciele?

0

Tak sa mi zdá, že spolu s jeseňou, prichádza opäť aj čas väčšieho stresu. Akoby sme sa vyzliekli z plaviek do doby, kde sa všetci ponáhľajú. A potom sú nervózni, nevrlí a podráždení. Prečo je to tak? Lebo Vianoce. A presne toto je dôvod, prečo som ich prestala mať rada. Keď sa povie Vianoce, hneď sa mi asociuje stres. Je to taký paradox, že sa stále viac skloňuje slow life a pritom žijeme pod čoraz väčším stresom.

Keď si prečítate akýkoľvek článok o ktorejkoľvek chorobe, pri každej lekári odporúčajú eliminovať stres. Žijeme v kolotoči, v ktorom sa chceme druhým zapáčiť a tak sme sa nenaučili hovoriť nie. Chceme byť úspešní, páčiť sa okoliu a tak často robíme veci, ktoré nás nebavia. Potom sme unavení, podráždení a naše emócie si s nami robia, čo chcú. A prichádzajú choroby. Lebo aj naše telo, ktoré je inak úplne dokonalé, má svoje hranice. A vie povedať nie. Na rozdiel od nás. Viete, prečo to tak je? Prečo si nevieme určiť hranice a povedať na niektoré pre nás nevýhodné ponuky, presvedčivé nie? Pretože často nevieme, kam vlastne kráčame. Nemáme definovaný cieľ a tak sa len motáme a čakáme, že niečo “vystrelí”.

Ja mám tieto veci našťastie upratané a viem, že nemusím a ani nechcem byť všade. A ani sa nemusím a vlastne ani nechcem všetkým páčiť. Keď som si toto uvedomila, narástli mi krídla a stala som sa slobodnejšou. Zrazu som zistila, že mám čas aj na jogu, deti, manžela a iné aktivity, ktoré sú môjmu srdcu blízke. A najmä na ľudí, ktorí stoja zato. A tiež na vzdelávanie, lebo aj celoživotné vzdelávanie by malo patriť k alfe a omege nášho žitia.

A ľudia? Prečítajte si príbeh Barbory Jelínek (čítajte tu Môj život s reumou: . Mladá žena, ktorej v 15 rokoch diagnostikovali reumu. Dnes s ňou žije už 20 rokov, má stále úsmev na tvári, pozitívnu myseľ a šťastie v podobe manžela a dvoch detí a tiež priateľov, ktorí stoja zato. Pri takýchto príbehoch si uvedomíme, že často riešime úplné nezmysly, málo spolu komunikujeme a potom vznikajú zbytočné nedorozumenia. Lebo máme zdravie, a berieme ho ako úplnú samozrejmosť.

Vo svojom živote stretávame mnohých ľudí. Niektorí v ňom zostanú, iní ním len prebehnú, a učitelia? Učia nás a nastavujú nám zrkadlo v tom, kde a na ktorej oblasti svojho života máme ešte popracovať. U mňa je to sebahodnota. Ako je to u vás?
Prajem vám krásnu farebnú jeseň.

Andrea Hinková – Tarová

Takéto a ďalšie články nájdete aj v najnovšom vydaní časopisu Harmonia

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.