Menu Zavrieť

Pozor na prvé jarné slnko!

Pozor na prvé jarné slniečko. Dodáva novú energiu, ale je to i najvplyvnejší faktor spôsobujúci starnutie pleti.

www.andawell.sk

Po zime, kedy v našich zemepisných šírkach nesvieti toľko slnko, môže mať organizmus nedostatok vitamínu D. Väčšina Slovákov navyše menej konzumuje ryby. Podľa odborníkov zaoberajúcich sa kĺbmi a chorobami pohybového aparátu by mali ľudia stráviť na jarnom slniečku 15 minút denne. Dermatológovia sú ale rezervovanejší.

Slnko je dobrý sluha, ale zlý pán
Ak je slnečný deň, nastavte tvár a ruky slnku a zostaňte tak štvrť hodiny. Doplníte si tým potrebnú dávku vitamínu D,” radia zástupcovia lekárov z britskej spoločnosti Arthritis Research na stránkach BBC. Nedostatok vitamínu D telu totiž spôsobuje rednutie kostí a svalové problémy. Organizmus totiž nedokáže efektívne spracovávať kalcium z potravy a telo slabne.

I keď slnko vie pomerne rýchlo doplniť rezervy, onkológovia a kožní lekári varujú pred zbytočným riskovaním. I v prvých jarných týždňoch sa človek môže nebezpečne spáliť a mal by pri dlhšom pobyte vonku používať ochranné opaľovacie krémy. “K aktivizácii vitamínu D stačí veľmi málo. Kto navyše využíva jarné slniečko, dostáva veľké dávky slnečného žiarenia,” upozorňuje dermatologička z kliniky BcD Yvonne Bergerová.

Takmer 80 % prejavov predčasného starnutia (vrásky, pigmentové škvrny atď.) má na svedomí práve slnečné žiarenie. UVB žiarenie spôsobuje spálenie pleti a poškodzuje vrchné vrstvy kože, UVA lúče zase prenikajú hlbšie a i napriek tomu, že ich efekt nie je viditeľný okamžite, veľkým dielom prispievajú k starnutiu a ochabovaniu pleti. Napriek tomu kozmetiku s UV filtrami používa len každá tretia žena.

Zdroj. Beiersdorf

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Navštívte náš voňavý e-shop

Pozrite si naše referencie