Menu Zavrieť

Prečo je vápnik dôležitý?

Vápnik je primárnou stavebnou zložkou kostí a zubov. Dodáva im potrebnú pevnosť. V malom množstve ho nájdeme v každej bunke ľudského tela. Je potrebný pre mnohé  kľúčové deje prebiehajúce v organizme – zrážanie krvi, prácu srdca, činnosť nervov a svalov.

Dostatočný prísun vápnika eliminuje riziko vysokého krvného tlaku a zhubných nádorov hrubého čreva. Zohráva dôležitú úlohu v procese delenia a špecializácii buniek, je potrebný na udržanie zdravých kostí a zubov, prispieva aj k normálnemu fungovaniu svalov, správnemu fungovaniu tráviacich enzýmov, správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie, normálnej zrážanlivosti krvi a správnej neurotransmisii (prenos nervových vzruchov).
Vápnik dokonca vplýva aj na potenciu, plodnosť a optimálny vývin dieťaťa už od plodu. Potrebný je pre mládež, dospelých aj seniorov. Vaše telo si pamätá, ako  s ním zaobchádzate. Je to podobné ako s autom. Tak ako sa oň staráte, vám bude aj slúžiť. Je pravdepodobné, že ak prijímame dostatok vápnika v mladom veku, budeme ho mať dosť aj na „staré kolená“.

Koľko vápnika potrebujeme?
Optimálny denný príjem ročného dieťaťa je 800 mg vápnika, školáka 1000 mg, dospievajúceho 1200 mg, dospelej ženy 800-900 mg a muža 900-1000 mg. Počas tehotenstva a dojčenia sa potreba vápnika zvyšuje na 1300 a 1500 mg. Štúdie však ukazujú, že Slováci neprijímajú dostatok vápnika.

Kde nájdeme kalcium?
Základným zdrojom vápnika je mlieko, syry a iné mliečne výrobky. Organizmus dokáže lepšie zúžitkovať vápnik zo živočíšnych potravinových zdrojov ako z rastlinných. Rastlinné potraviny s vysokým obsahom vápnika by mali byť súčasťou pestrej a vyváženej stravy. A to napríklad mak, sója, fazuľa a ostatné strukoviny, orechy, celozrnné obilninové výrobky a zelenina ako pór, brokolica, kel, kaleráb, šalát, špenát, petržlen a zeleninové vňate. Minerálne vody sú tiež bohaté na vápnik.

Sú však aj potraviny, ktoré naopak vápnik odbúravajú. Na čiernej listine je  kofeín, nadmerné množstvo tukov a cukrov, nadmerné solenie, fajčenie, sladené nápoje sýtené oxidom uhličitým. Súčasné tempo života nám niekedy neumožňuje dbať na dosta­točný prísun vápnika. Málokto tiež vie, že dnešné technológie úpravy stravy častokrát oberajú potraviny o dôležité látky. Preto je jednoduchým a praktickým spôsobom ako prijímať dostatočné množstvo vápnika Kalciový sirup od slovenskej spoločnosti Generica. Keď máte problém dostať do detí mlieko či iné potraviny bohaté na vápnik, sirup je pre vás efektívnym riešením.  Kalciový sirup s vanilkovou príchuťou a kvalitným zložením je absolútnou novinkou . Nemusí sa podávať výhradne nalačno, vstrebá sa aj z plného žalúdka. V plastovej fľaši ho jednoducho zbalíte do každej kabelky či tašky. Je vhodný pre deti od narodenia, aj pre dospelých.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Navštívte náš voňavý e-shop

Pozrite si naše referencie