Pripravte vašu domácnosť na zimu: Čomu venovať pozornosť?

0
Domácnosť

Pokiaľ chcete zimné obdobie prežiť v maximálnom komforte, mali by ste sa náležite pripraviť a nenechať to na poslednú chvíľu. Ktoré opatrenia je potrebné vykonať vo vašej domácnosti, aby ste ušetrili čo najviac na energiách?

Odvzdušnenie radiátorov

Ak vo vašej domácnosti využívate teplovodné kúrenie, pred zimou by ste mali poriadne odvzdušniť jednotlivé radiátory. Do systému sa totiž časom prirodzene dostáva vzduch, ktorý znižuje efektivitu vykurovania. A to v tejto dobe zaručene nechceme.

Naša rada: Pri odvzdušňovaní budete potrebovať kľúč alebo skrutkovač na povolenie ventilu a misku na kvapkajúcu vodu. Celý postup je pomerne jednoduchý a zvládnete ho vykonať aj svojpomocne. Na internete nájdete mnoho návodov, ktorých sa môžete držať, ak by ste si neboli istí.

Kontrola tesnení

Keď prídu prvé chladné dni, starostlivo prekontrolujte stav tesnení okolo okien a vonkajších dverí. Ušetrí vám to veľa tepla. Ak cítite, že cez ne prefukuje chladný vzduch, skúste ich dodatočne utesniť – napríklad prostredníctvom kvalitných silikónov.

Pokiaľ sú vaše okná už príliš staré, pouvažujte nad ich výmenou za nové. Ide o investíciu, ktorá sa vám z dlhodobého hľadiska vráti v podobe citeľne nižších nákladoch za energie. Nenechávajte to na poslednú chvíľu, ale radšej už vopred túto investíciu premyslite a postupne sa na ňu pripravte. Takto vás potom nič neprekvapí.

Stav kotla a kúrenia

Ak sa blíži čas pravidelnej prehliadky vášho elektrického či plynového kotla, nechajte si ho skontrolovať profesionálom. Budete tak mať istotu, že vás počas tuhej zimy neprekvapí náhla nefunkčnosť. Skontrolujte si tiež to, či termostaty kúrenia fungujú bez problémov.

Pred začiatkom vykurovacej sezóny sa uistite, že zdroje tepla nie sú ničím blokované. To by mohlo narobiť škody a znížiť príjem potrebného tepla. Najmä v prípade radiátorov si dávajte pozor na to, aby nebola cirkulácia vzduchu obmedzená napríklad veľkými kusmi nábytku alebo hrubými závesmi. V tomto smere stojí za zváženie podlahové kúrenie.

Opäť ide o výhodnú investíciu, ktorú oceníte nielen vďaka nižším nákladom, ale aj kvôli vyššiemu tepelnému komfortu.

Niet nad pocit príjemného tepla, hneď ako položíte nohy na dlážku po zobudení. Tento pocit zaručene ocenia aj vaši najbližší.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.