Prírodná galéria umeleckých diel

0

Historický hotel CHÂTEAU GBEĽANY má k prírode a prírodným materiálom – špeciálne k drevu – veľmi blízko. Súčasní majitelia dodržali historický spôsob ozdobného kladenia drevených parkiet do tzv. viedenských krížov v niektorých častiach kaštieľa. Pri zariaďovaní interiéru využili stromy a drevené časti stavby, ktoré už nebolo možné zachrániť v pôvodnom stave. Tento princíp sa nazýva použitie dreva s nulovou vzdialenosťou a uplatňuje sa pri rekonštrukcii historických pamiatok aj v iných európskych štátoch.

Desaťročia zanedbávaný anglický park ošetrili arboristi a zachránili väčšinu stromov a porastov. Tri jasene, ktoré boli poškodené bleskom a ohrozovali objekt, majitelia využili na výrobu siedmich schodísk v hoteli. Ide o štyri mezonetové schodiská, veľké vretenové schodisko s priemerom 2,4 metra, požiarne schodisko a mlynárske schodisko, ktoré vedie do veže. Použili aj vyše 260 – ročné drevo zo zdravých častí stropných smrekových trámov, ktoré bolo treba vymeniť. Dali z neho vyrobiť nábytok do vinárne, bar, vinotéku a vstupné dvere do kaštieľa. Hostia môžu v hoteli obdivovať zachované a zrekonštruované masívne zábradlie z lipového dreva z roku 1789. V podkroví je zase priznaná pôvodná baroková konštrukcia krovu s drevenými klincami, ktorá dnes pôsobí ako dekorácia.

Drevené sochy
Preto je celkom prirodzené, že začiatkom júla 2018 priamo v anglickom parku v CHÂTEAU GBEĽANY bolo možné vidieť pri práci Akademického sochára Jozefa Mundiera, Mgr. art. Mareka Ryboňa, Mgr. art. Miroslava Palla a Mgr. art. Petra Repku. Vyvrcholením práce umelcov je otvorenie prírodnej galérie drevených sôch. Samotní sochári predstavili 19. 7. 2018 svoje diela HARMÓNIA DOTYKOV, SPOLOČNÍČKA, KRÍDLO A MÚZA – Jozef Mundier, ČASOPRIESTOR – Marek Ryboň, JAM SESSION – Peter Repka, NAVŽDY – Miroslav Pallo. K hudbe majú veľmi blízko aj Tomáš Bezdeda a Barbora Švidráňová, ktorí samotný akt sprevádzali. Podujatie otvorili majiteľ CHÂTEAU GBEĽANY Ing. Peter Janíček a Mgr. Vladimír Majtán z Pamiatkového úradu v Žiline, ktorý sprevádza pôvodne Majláthovský kaštieľ v Gbeľanoch od začiatku jeho rozsiahlej rekonštrukcie.

 

 

Jedinečný zážitok v súlade s prírodou
„V súlade s prírodou“ nie je len mottom štvorhviezdičkového hotela CHÂTEAU GBEĽANY. Presne v tomto duchu sa niesla rozsiahla rekonštrukcia barokového kaštieľa v rokoch 2014 – 2015. Dnes si môžete v luxusnom romantickom prostredí vychutnávať špičkové služby, obdivovať dômyselný dizajn a zároveň nerušene oddychovať v prostredí, ktoré dýcha históriou. Zrekonštruovaný 260-ročný barokový kaštieľ uprostred anglického parku leží v nádhernom kraji necelých 10 km od Žiliny. Národná kultúrna pamiatka vďaka vnímavým majiteľom a citlivej rekonštrukcii, vám naďalej ponúka možnosť prežiť svoj vlastný príbeh.

Precízna rekonštrukcia
Majitelia sa snažili zachovať čo najviac historických súčastí stavby, zároveň však hotel vybavili modernými technológiami a pri jeho prevádzke používajú ekologické vykurovanie a chladenie stropov a stien vodou. Kaštieľ má uzavretý pôdorys. Pôvodnú hospodársku budovu, ktorá bola veľmi poškodená, bolo nutné sčasti sanovať a postaviť nanovo. Prístavba obložená drevom, ktorú navrhol architekt Viktor Šabík, tvorí dnes plynulý prechod do anglického parku. Zachovaný bol aj historický ráz viacerých miestností (čajový salónik, poľovnícky salónik, knižnica). Na prízemí majitelia zariadili aj kaplnku, ktorá sa podľa archívnych záznamov v kaštieli nachádzala. Na nádvorí kaštieľa je možné vidieť osvetlením označenú pôvodnú cestu, kadiaľ kedysi panstvo z kaštieľa jazdilo na kočoch.

História a súčasnosť kaštieľa
Prvý zachovaný názov poddanskej obce Gbeľany je Vila Belene. Prvý písomný záznam o existencii barokového kaštieľa kaštieli pochádza roku 1756, keď sa viedol písomný spor rôznych vlastníkov o vlastníctvo polovice kúrie v Gbeľanoch. Až do roku 1812 kaštieľ vlastnili Szerényiovci. Noví majitelia, rodina Nyiári zo Sučian, začali s obnovou kaštieľa i parku. V roku 1863 ich vystriedali Ján a Ferdinand Zichy.

O dvadsať rokov neskôr v roku 1883 kaštieľ pripadol grófovi Jurajovi Majláthovi zo Zavaru, ktorý sa oženil so Šarlotou Zichy. Ich syn Ferdinand Majláth sa snažil dať do poriadku kaštieľ i celé panstvo, ako 38-ročný však po operácii slepého čreva zomrel na infarkt v roku 1929. Zostali po ňom dve dcéry Ferdinanda a Šarlota. Mladá 22-ročná vdova sa vydala za grófa Révaya zo Štiavničky.

Rodina sa začiatkom 2.svetovej vojny presťahovala do Bratislavy, po oslobodení do Maďarska a potom do Švédska. Majláthovci boli pánmi Gbelianskeho panstva až do roku 1945, keď ich majetky prešli do vlastníctva štátu. Po vyvlastnení sa obyvatelia a ustanovizne v barokovom kaštieli striedali. Ako poslení, pred reštitúciami, odchádzali z lukratívnych priestorov zamestnanci Správy Národného parku Malá Fatra.

Súčasnosť hotela
Dnes je štvorhviezdičkový hotel CHÂTEAU GBEĽANY vďaka modernej technike a flexibilite priestorov ideálnym miestom pre konanie konferencií, školení, firemných akcií či obchodných jednaní. Dodáva im dôstojnú atmosféru, punc profesionality a potrebné súkromie pre biznis. Romantické okolie, elegantné ubytovanie, zážitková gastronómia a komplexné služby pri príprave slávností robia z kaštieľa vynikajúce zázemie pre svadby a rodinné oslavy. Zároveň zostáva príjemným a útulným oddychovým rezortom pre páry či celé rodiny s luxusným wellness centrom, bazénom, vinárňou, špičkovo zariadeným fitnesscentrom, modernými bowlingovými dráhami i miestnosťou na biliard. Jednotlivé skupiny hostí si vďaka dômyselnému architektonickému riešeniu navzájom neprekážajú a môžu si nerušene vychutnávať pobyt na tomto romantickom mieste. Majitelia, manželia Janíčkovci, majú zmysel pre umenie a kultúru a preto sa priestory kaštieľa rozoznievajú hudbou i smiechom divákov talkshow alebo divadelných predstavení.

 

 

 

Hotel privítal prvých hostí vo februári 2016. Má 90 komfortných lôžok, a v jeho priestoroch je možné organizovať akcie až pre 200 hostí. Ubytovanie ponúka 4 apartmány – grófsky, rodinný, mezonetový a svadobný, 5 deluxe izieb, 7 superior izieb, 6 superior izieb s lodžiou (1 bezbariérová) a 11 štandardných izieb. Pre hostí je pripravených až 90 komfortných lôžok. Historická časť kaštieľa ponúka honosné ubytovacie priestory, kde sa nenásilne prelína historizujúci a moderný dizajn. Izby v podkroví sú zariadené v jednoduchých líniách . Hostia v nich môžu obdivovať priznané trámy pôvodného barokového krovu s drevenými klincami. Ponúkajú prepojenie s mezonetom. Izby v novej prístavbe majú veľkoryso riešené loggie s výhľadom do parku.

Gastronómia
K pobytu v krásnych historických priestoroch patrí i elegantné stolovanie a vybrané špeciality haute-cuisine. V hoteli Château Gbeľany si môžu hostia vychutnať vo viacerých priestoroch delikátne pokrmy aj menšie občerstvenie počas oddychového dňa, rodinného posedenia či obchodného rokovania. Výnimočný priestor reštaurácie s výhľadom na nádvorie kaštieľa a do anglického parku umocňuje dokonalý kulinársky zážitok. Reštaurácia Belene sa zameriava na špeciality slovenskej i medzinárodnej kuchyne. Názov reštaurácie pochádza z dobového názvu panstva Gbeľany z roku 1434.

Región
Hotel Château Gbeľany sa nachádza len 202 kilometrov jazdy autom od Bratislavy a 250 kilometrov od Košíc. Obec Gbeľany leží na nádhernom Považí, v tichej vidieckej oblasti, je obklopená horami a lúkami. V blízkosti kaštieľa sa však nachádzajú mnohé turistické atrakcie a prírodné krásy. Národný park Malá Fatra ponúka krásne doliny, úžasné výhľady, potoky i vodopády, očarujúcu pestrú flóru a faunu. Najvyšším vrcholom je Veľký Kriváň 1709 m n. m., obľúbené sú Jánošíkove diery a Rozsutce s rebríkmi, reťazami, nádhernými výhľadmi i tiesňavami. Cyklisti môžu využiť množstvo cyklistických dráh v okolí, ľahko dostupný je rafting na Váhu, hrad Strečno i malebná Terchová s lanovým parkom. Polhodinu jazdy autom od hotela ležia krásne Šútovské vodopády.

V blízkosti Gbelian sa nachádza aj niekoľko kvalitných lyžiarskych stredísk, ktoré lákajú na zimnú dovolenku. Areál lyžiarskeho strediska Vrátna Free Time Zone patrí medzi najmodernejšie na Slovensku. Stredisko Paseky je ideálnym miestom pre rodinnú lyžovačku. Na Pasekách sa každoročne konajú medzinárodné preteky v alpskom lyžovaní a snowboardingu. Stredisko Ski Gavurky, ktoré je vhodné najmä pre začiatočníkov a deti, sa nachádza priamo v centre Terchovej. Medzinárodné lyžiarske stredisko Snowparadise Veľká Rača Oščadnica ponúka zjazdovky všetkých náročností v dĺžke takmer 14,5 km.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.