Spaľovače tukov pre ženy – ako fungujú?

1
woman with red top and black shorts on purple yoga mat
Photo by Andrea Piacquadio on Pexels.com

Keď sa povie spaľovač tukov, možno si veľa ľudí povie, super, budem užívať a schudnem. Úplne tak to nie je. Nič nefunguje tak, že ležíte na gauči s chipsami v ruke a zatiaľ vám zázračná tabletka zníži hmotnosť o jednu konfekčnú veľkosť. Spaľovače tukov sú však pri chudnutí veľkým pomocníkom. Ako fungujú a ako si správne vybrať?

Spaľovače tukov sú suplementy, ktoré vám pomôžu chudnúť. Musíte si však upraviť stravu a pridať do svojho života pohybovú aktivitu.

photo of woman jogging down stairs
Photo by mentatdgt on Pexels.com

Spaľovače tukov sú nadstavba

Chudnutie je o kalorickom deficite, váš energetický výdaj teda musí byť väčší, ako príjem. A vďaka upravenej strave a dostatku pohybu, môžete dosiahnuť výsledok medzi vydanou a prijatou energiou. Spaľovače tukov sú potom akousi nadstavbou. Fungujú tak, že vašu snahu podporia. Ak máte problémy s vysokým krvným tlakom alebo trpíte nejakým kardiovaskulárnym ochorením, poraďte sa pred ich užívaním s lekárom.
Čítajte tiež: Áno, aj po 40. roku môžete schudnúť!

Ako si správne vybrať spaľovač tukov?

Spaľovače tukov sa skladajú z viacerých látok, ktorých úlohou je zrýchliť metabolizmus, aby rýchlejšie rozkladal tuky. Ktorý je pre vás ten správny? Termogénne spaľovače tukov umelo zvyšujú telesnú teplotu, čím zrýchľujú metabolizmus. Iste viete, že naše telo spaľuje energiu (kalórie) aj vtedy, keď sme v pokojnom režime. Hovorí sa tomu bazálny metabolizmus.

Predstavuje množstvo energie, ktoré naše telo potrebuje na udržanie základných životných funkcií. Ak poznáme jeho hodnotu, vieme, koľko jedla a teda energie naše telo potrebuje na zachovanie týchto životných funkcií.
Čítajte tiež. Cvičenie a klimaktérium? Budete fit a šťastná

Termogénny spaľovač tukov navýši našu telesnú teplotu o niekoľko desatín stupňa a tým zvýši aj energetické potreby nášho tela. To tak bude potrebovať viac energie na fungovanie, vďaka čomu jej viac spálime a schudneme.
Čítajte tiež: Najlepším parametrom pohybu, je radosť!

Netermogénne spaľovače tukov

Fungujú na princípe lipolýzy. Znamená to, že zvyšujú uvoľňovanie mastných kyselín do krvného obehu a tie využívajú ako zdroj energie. V porovnaní s termogénnymi nie sú netermogénne spaľovače tak účinné a organizmus stimulujú trochu iným spôsobom. O niečo dlhšia je však ich doba pôsobenia a sú ideálne pre ľahkú aeróbnu aktivitu, beh v tempe a dodržiavaním stanovenej tepovej frekvencie. Zároveň o niečo menej zaťažujú žalúdok. Zvyčajne v nich nájdete látky ako je synefrín, L-karnitín, kofeín, vitamín B6 a ďalšie.

Potlačenie chuti do jedla

Na trhu sú aj spaľovače tukov, ktoré potláčajú pocit hladu. Robia to tak, že priamo ovplyvňujú hormóny hladu – leptín a grelín.

Spaľovače tukov a sacharidov

Fat blockery potláčajú vstrebávanie tukov. Ako už iste viete, vyradiť pri diéte tuky, je zlý nápad. To by mohlo spôsobiť viac škody, ako úžitku. Sú zlé a dobré tuky a tie dobré priamo ovplyvňujú aj naše zdravie (vrátane cholesterolu). Jednoducho povedané, aby naše telo fungovalo, potrebuje energiu. A tú získava zo sacharidov ( hovorí sa im aj potrava pre mozog) a tukov.

Základom vášho stravovania musí byť pestrosť. Zároveň zaraďte do svojho jedálnička potraviny s vysokým obsahom bielkovín. A aká je úloha tukov? Zdravé tuky zohrávajú obrovskú rolu v tom, že nám pomáhajú zvládať nálady, udržiavať duševnú rovnováhu, bojovať proti únave a dokonca kontrolovať telesnú váhu. 

Fat blockery zabraňujú vstrebávaniu tukov. Obsahujú napríklad chitosan, čo je polysacharid, ktorý vzniká z chinínu. Funguje tak, že na seba naviaže vodu, vďaka čomu vznikne hustý gél. Ten na seba naviaže tuk a vylúči ho von z tela. Preto je vhodné užívať tieto spaľovače pred tým, ako budete jesť jedlo s vyšším obsahom tukov.

Sacharidy (hovorí sa im aj uhľohydráty) – veľká a veľmi komplexná téma. Pri slove uhľohydráty, ktoré sú popri bielkovinách a tukoch, jedným zo základných živín potrebných pre ľudský organizmus, si väčšina ľudí predstaví prílohy a sladkosti.

Pravda je, že uhľohydráty dodávajú energiu svalom, nervovému systému a ďalším orgánom v tele. Približne polovica prijímaných kalórií často pozostáva z uhľohydrátov. Sacharidy alebo uhľohydráty delíme na dobré a zlé cukry (rafinované). Dlhodobý a kontinuálny konzum zlých – jednoduchých cukrov, vedie k poruche glukózovej tolerancie a k inzulínovej intolerancií. Viac si prečítajte o tejto téme, v tomto článku.

Carb blockery blokujú prácu enzýmov, ktoré rozkladajú sacharidy. Sacharidy, ktoré prijmete sa nevstrebajú a nestrávia, ale prejdú tráviacim traktom a vylúčia sa z tela. Sú známe ako inhibítory alfa-amylázy a získavajú sa extrakciou z fazule. Okrem toho, že blokujú vstrebávanie sacharidov pomáhajú znižovať apetít a vyrovnávať hladinu cukru v krvi.

Najpredávanejšie a najviac zastúpené spaľovače tukov sú komplexné

Kombinujú výhody viacerých látok a ich synergický efekt. Nemusíte teda užívať viacero látok samostatne. Komplexné spaľovače tukov často kombinujú termogénne spaľovače, lipotropné spaľovače, nabudzovacie látky (napríklad kofeín, zelený čaj) a tiež látky, ktoré potláčajú chuť do jedla.

To vám pomôže spáliť viac kalórií, zintenzívniť tréning a ešte aj pomôcť v boji s chutnými kalorickými potravinami.

Kedy užívať spaľovače tukov?

Načasovanie správneho dávkovania spaľovačov tukov je kľúčové k dosiahnutiu vytúžených výsledkov. Lipotropné spaľovače užívajte ráno s raňajkami, alebo chvíľu pred, tak aby ich telo stihlo spracovať. V prípade kapsúl užite 1 kapsulu 15 minút pred tréningom, v netréningové dni 1 kapsulu ráno po jedle. Vždy dodržiavajte odporúčané denné dávkovanie uvedené na danom spaľovači.

Nezabúdajte na dostatočnú hydratáciu. Prostredím pre všetky dôležité procesy v tele je voda. Spaľovač sa v tele musí dobre rozpustiť a tekutina s ním prijatá pomáha jeho natráveniu a transportu do krvi a tkanív.

Moje odporúčanie

Spaľovač tukov som ešte neskúšala, určite si však nejaké na recenziu vyberiem. Jediné, čo užívam pred tréningom je L-karnitín. Ten odbúrava a spaľuje tuky a je účinným pomocníkom pri boji proti nadbytočným kilogramom. Okrem toho priaznivo pôsobí aj na kardiovaskulárny systém a pomáha zregenerovať svalstvo. A práve tieto dva posledné benefity ma pri športe, akým je jazda na koni, najviac presvedčili.

Čo povedať na záver. Nečakajte zázraky, nehľadajte skratky. Kvalitná strava a pohyb pomôžu nielen našej telesnej stránke, ale aj naše psychike. Začnite. Začiatok jednoduchý nebude, kondička sa buduje dlhšie, ale stojí to zato.
Andrea Hinková – Tarová

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.