Svetlonos plný zdravia, chuti a rituálov

0

Chladné jesenné dni prinášajú na náš stôl posledný poklad z našich záhrad – tekvicu. Táto univerzálna zelenina už dávno neslúži len ako dekorácia jesennej výzdoby. Vďaka vysokému obsahu vitamínov, výbornej jemne sladkastej chuti a nízkej kalorickej hodnote je tekvica ideálnou lahôdkou.

 www.andawell.sk

Je veľmi zdravá a vhodná aj na redukciu váhy. Dužina a šťava veľkých tekvíc pomáha zbaviť sa prebytočných kilogramov a tukových vankúšikov. Okrem toho pôsobí močopudne a pomáha pri problémoch s obličkami a prostatou. Posilňuje imunitný systém  a ochranný obal nervových vlákien. Upokojuje a zásobuje organizmus vitamínom A.

Tekvicové jadierka
Spomaľujú proces starnutia ľudských buniek. Sú ešte bohatšie na biologicky aktívne nutričné látky ako samotná tekvica. Až 45 % ich obsahu tvoria nenasýtené mastné kyseliny, potrebné na dýchanie buniek, regeneráciu bunkových stien, transport cholesterolu, fyziologicky dobrú činnosť žliaz a na zdravú pokožku.

Dezert Vďakyvzdania
V našich zemepisných šírkach si túto plodovú zeleninu pamätáme najmä z menu školských jedální ako viac či menej obľúbený tekvicový prívarok alebo tekvicovú kyslú polievku. Nielen Slovákom tiež chutia chrumkavé pražené tekvicové semiačka, ktoré si často doma lúskame pri televízii. V zahraničí sa tekvica teší veľkej obľube. Gigantická tekvica obrovská má v americkej kultúre svoje nezastupiteľné miesto – a to nielen ako vyrezávaná svietiaca dekorácia v predvečer Halloweenu. V USA, Kanade a vo Veľkej Británií sa na jesenné obdobie tešia nielen milovníci slaných tekvicových polievok, pečenej tekvice či pyré, ale najmä tí, ktorí milujú tradičný tekvicový koláč – pumpkin pie. Tento americký dezert tvorí neoddeliteľnú súčasť slávnostnej večere počas Vďakyvzdania.

Hokkaido prišla z Japonska
Z Japonska k nám prišla chutná Hokkaido tekvica, ktorá sa spolu s výraznejšími koreninami  či kokosovým mliekom udomácnila v ázijskej kuchyni. U nás si získala Hokkaido tekvica popularitu vďaka chutnej krémovej polievke, ktorá príjemne zahreje počas chladných dní.  

Halloween nie je americký sviatok
Tento sviatok má pôvod v kultúre Keltov. Večer 31. októbra Kelti oslavovali sviatok Samhain, ktorým sa končilo leto a začínala zima. Samhain bol sviatok, ktorým sa ďakovalo za úrodu a veštilo sa, aká bude zima. Kelti počas tohto sviatku komunikovali s mŕtvymi, prinášali dary božstvám a zosnulým predkom. Na Slovensku patrí Halloween  medzi relatívne nové sviatky, ktoré sa u nás objavili po roku 1989. Je to sviatok, ktorý je na jednej strane odmietaný a nežiaduci, no na druhej strane, a to najmä u mladých ľudí sa postupne udomácňuje. Na vidieku vychádzajú ľudia skôr z tradícií neskorej jesene a vyrábajú tzv. svetlonosov. Ide o vydlabané tekvice, do ktorých sa dávajú sviečky. Vydlabávanie tekvíc je tiež spojené s rozprávaním strašidelných príbehov. Na vidieku sú aktivity slovenského Halloweenu spojené so súťažami zručnosti vo vyrezávaní tekvíc a ich zdobení.

 

 

 

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.