Svetlonos plný zdravia

1

Tekvica nie je len symbolom Haloweenského sviatku. Je veľmi zdravá a vhodná aj na redukciu váhy. Konkrétne dužina a šťava veľkých tekvíc pomáha zbaviť sa prebytočných kilogramov a tukových vankúšikov. Tekvicové jadierka zasa spomaľujú proces starnutia ľudských buniek.

Liečivé účinky tekvice. – podporuje trávenie a zbavuje črevá jedov, – znižuje hladinu tukov v krvi – pomáha odbúravať tukové vankúšiky – pôsobí močopudne, pomáha pri problémoch s obličkami a prostatou – posilňuje imunitný systém – posilňuje ochranný obal nervových vlákien, upokojuje – zásobuje organizmus vitamínom A.

Tekvicové jadierka. – sú ešte bohatšie na biologicky aktívne nutričné látky. Až 45 % ich obsahu tvoria nenasýtené mastné kyseliny, potrebné na dýchanie buniek, regeneráciu bunkových stien, transport cholesterolu, fyziologicky dobrú činnosť žliaz, na zdravú pokožku a sliznice.

Tekvicové jadierka nepriamo podporujú tvorbu vitamínu D pri látkovej premene a pomáhajú pretvárať karotén na bioaktívny vitamín A.

Halloween nevznikol v USA Sviatok Halloween má pôvod v kultúre Keltov. Večer 31. októbra Kelti slávili sviatok Samhain, ktorým sa skončilo leto a začínala sa zima. Samhain bol podľa jej slov sviatok, ktorým sa ďakovalo za úrodu, veštilo sa, aká bude zima, Kelti komunikovali s mŕtvymi, prinášali dary božstvám i zosnulým predkom.

Na Slovensku patrí Halloween medzi relatívne nové sviatky, ktoré sa u nás objavili intenzívnejšie po roku 2000. Je to sviatok, ktorý je na jednej strane odmietaný a nežiaduci, no na strane druhej, a to najmä u mladých ľudí, sa postupne udomácňuje aj u nás. Slávi sa v celej Európe, Severnej Amerike, Austrálii, na Novom Zélande, v Japonsku či na Srí Lanke.

Po roku 1989 sa postupne Halloween objavuje aj na Slovensku. Na vidieku vychádzajú ľudia skôr z tradícií neskorej jesene a robia tzv. svetlonosov. Ide o vydlabané tekvice, do ktorých sa dávajú sviečky. Vydlabávanie tekvíc bolo spojené tiež s rozprávaním strašidelných príbehov. Dnes sú na vidieku aktivity slovenského Halloweenu spojené so súťažami zručnosti vo vyrezávaní tekvíc a ich zdobení.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.