Upečte si kváskový chlieb doma – Recept

1
bread on wicker basket
Photo by Bruno Thethe on Pexels.com

Urobte si doma pripraviť svoj vlastný ražný kváskový chlieb – ak si ho raz pripravíte, už iný nebudete chcieť.

Tradičný kvások je organická hmota, v ktorej sú bohato obsiahnuté živé kultúry, ktoré významne pomáhajú nášmu tráviacemu ústrojenstvu v trávení obilnín. Kváskové pečivo je energeticky slabšie, čo má význam hlavne pre tých, ktorí sa snažia redukovať svoju váhu a nechcú sa pritom vzdať milovaného chleba. Navyše, nenadúva, neprekysľuje náš organizmus a má dlhšiu trvanlivosť.

Čítajte tiež: Kvások je poklad, ktorý uzdravuje

woman making pastry on table with flour
Photo by Klaus Nielsen on Pexels.com


Príprava kvásku:
Suroviny:

  • 1 sklenená uzatvárateľná nádoba (objem cca 0,5 l – 1 l)
  • ražná múka
  • voda
  1. deň: Do nádoby dáme 1 PL múky a 2 PL vlažnej vody. Vymiešame kašičku. Nádobu uzavrieme a necháme kvások na mieste s bytovou teplotou (napr. na kuchynskej linke) do druhého dňa aktivovať.
  2. – 7. deň: Rovnaký postup zopakujeme každý deň v približne rovnakom čase. Otvoríme nádobu, pridáme 1 PL múky a 2 PL vlažnej vody a premiešame.

Na 7. deň máme kvások hotový. Uchováme ho v chladničke, až kým ho nebudeme potrebovať na pečenie. Ak by sme ho nepoužili 7 dní, vytiahneme ho, pridáme 1 PL múky a 2 PL vody, premiešame ho, necháme 8 – 12 hodín aktivovať na kuchynskej linke a vrátime do chladničky.

DEŇ D – PEČENIE KVÁSKOVÉHO CHLEBA:

Suroviny:

  • 0, 5 kg ražná múka
  • 0,4 L voda
  • 1 ČL  soľ
  • 2 ČL  rasca

1.Vyberieme kvások z chladničky (približne 2 – 3 hodiny pred použitím). V kuchynskej nádobe (objem cca 1 l) zmiešame 140 g preosiatej ražnej múky so 140 ml vlažnej vody. Pridáme 2 PL kvásku. Opäť premiešame a prikryjeme kuchynskou fóliou a necháme aktivovať 6 – 8 hodín.

2. V druhej kuchynskej nádobe s objemom cca 2 – 3 l zmiešame 300 g preosiatej múky, 300 ml vlažnej vody, soľ a rascu. Pridáme zmes, ktorú sme predtým nechali aktivovať. Všetko spolu dobre premiešame vareškou.

3. Cesto vylejeme do formy a necháme opäť zrieť cca 8 – 12 hodín. Proces je dokončený, keď cesto zdvojnásobí svoj objem. A môžeme piecť.

4. Teflónovú formu na pečenie poriadne vymastíme kokosovým olejom, inak by sme chlieb ťažko dostávali von z formy. Tesne pred pečením môžete na vrchu urobiť mozaiku, vyhneme sa tak popraskaniu.

5. Rúru vyhrejeme na 250 °C. Na spodok dáme nádobu (keramická alebo malý plech), kde nalejeme 1 l vody. Tá sa bude počas pečenia postupne vyparovať a vďaka tomu bude chlebík šťavnatý s chrumkavou kôrkou.

Prvých 20 minút pečieme pri teplote 250 °C a potom asi 35-40 minút pri 160-180 °C.

Po dopečení vyberieme chlieb z formy necháme dobre vychladnúť. Úplne vychladnutý ho zabalíme do čistej kuchynskej utierky a igelitového vrecka. Takto uskladnený nám vydrží aj 7 dní.

Čítajte tiež: Kvások nie sú kvasnice

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.