Menu Zavrieť

Uvažujete nad antikoncepciou?

Priemerný vek pri prvom pohlavnom styku na Slovensku je 17,8 roka a priemerný vek prvorodičky je 27 rokov ( štatistiky pre rok 2012). 

Ženy odkladajú rodičovstvo na neskôr, práve v období najvyššej plodnosti, a to v priemere o 10 rokov. Toto niekoľkoročné obdobie potrebujú preto preklenúť dlhodobo akceptovateľnou formou antikoncepcie, ktorá je vysoko efektívnou a spoľahlivou metódou, zároveň ale rýchlo revezibilnou (návratnou). V súčasnej dobe je u nás najrozšírenejšou formou antikoncepcie kombinovaná hormonálna antikoncepcia. 

Avšak až štyridsaťjeden percent (41%) otehotnení na celom svete nie je plánovaných a z nich takmer polovica (49%) končí umelým prerušením.i]  V prieskume medzi 2000 ženami v USA bolo zistené, že až  k 48% neplánovaných tehotenstiev došlo počas užívania antikoncepcie a teda vyplýva hlavne z chýb pri ich užívaní. Štúdie súčasne potvrdili, že  chybovosť užívania kombinovanej perorálnej antikoncepcie je vekovo závislá, pričom najvyššia miera pochybenia je vo veku „tínedžeriek“. Pre niektoré ženy nemusí byť preto krátkodobá antikoncepcia najvhodnejšou voľbou práve kvôli každodennému, týždennému alebo mesačnému užívaniu.

Veľa žien však stále nevie o alternatívnych možnostiach, ktoré môžu lepšie vyhovovať ich potrebám, ako tie metódy čo používajú. Je preto veľmi dôležité, aby si žena našla takú antikoncepciu, ktorá vyhovuje jej individuálnym potrebám.

 V tomto smere atribúty efektívnej, spoľahlivej, reverzibilnej a dlhodobo akceptovateľnej metódy spĺňajú formy vnútromaternicových antikoncepcií. Medzi ne patrí aj vnútromaternicový systém s postupne sa uvoľňujúcim hormónom.  Antikoncepčná spoľahlivosť tejto antikoncepcie je porovnateľná so sterilizáciou. Nemenej dôležitým faktorom je pre mladšiu klientelu aj finančné hľadisko. Pomer ceny a prínosu  je výrazne priaznivý, v porovnaní s inými metódami ako sú tabletková hormonálna antikoncepcia, bariérová antikoncepcia alebo chemická. 

 Vnútromaternicový hormonálny systém
Od tohto roka je aj na slovenskom trhu k dispozícii najmenší hormonálny vnútromaternicový systém, ktorý môže poskytnúť  novú a atraktívnu  možnosť ženám a tak ich odbremeniť od doterajšieho pravidelného užívania tabletkovej antikoncepcie.  Systém bol schválený Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv ako antikoncepcia a je viazaný na lekársky predpis.

Hormonálny vnútromaternicový systém ponúka pohodlnú a účinnú možnosť, ako pomôcť ženám nájsť správnu antikoncepciu pre ich individuálne potreby a súčasné takú, na ktorú nebudú musieť myslieť každý deň, týždeň či mesiac. Tento druh vnútromaternicovej antikoncepcie patrí v súčasnosti k najúčinnejším a najspoľahlivejším dostupným formám antikoncepcie. Systém sa zavádza do maternice počas ambulantného zákroku. Je účinný počas troch rokov, ale v prípade, že sa žena rozhodne otehotnieť je systém možné kedykoľvek vybrať a zabezpečiť tak rýchly návrat do bežnej úrovni plodnosti.

Vnútromaternicový systém uvoľňuje najnižšiu dávku hormónu, ktorý pôsobí prevažne v maternici, teda tam kde je potrebný. Na rozdiel od iných foriem antikoncepcie (napríklad tabletiek, alebo implantátov) sa tak do krvi dostáva len malé množstvo hormónu.

 Vnútromaternicový systém bol vyskúšaný na rôznych populáciách mladých žien, ktoré doposiaľ nerodili (nullipary), ako aj na ženách, ktoré už rodili (multipary).

Je vnútromaternicová antikoncepcia vhodná aj pre NERODIČKY?
Vnútromaternicová antikoncepcia doteraz bojovala so všeobecnou mienkou, že nie je vhodná pre nerodiace pacientky – nullipary, nakoľko je u nich obvykle náročnejšie zavádzanie telieska cez úzky a tuhý krčok maternice, čo by mohlo súčasne byť potenciálnym rizikom pre viaceré komplikácie.

Aktuálne štúdie realizované na veľkom počte pacientok potvrdzujú, že nulliparita nie je rizikový faktor. Rizikový faktor pre inzerciu vnútromaternicovej antikoncepcie je predchádzajúci cisársky rez a anatomické abnormality v dutine maternice. Priemerný čas na dosiahnutie gravidity po odstránení  vnútromaternicového systému je podobný u nerodičiek aj rodičiek. 

Bolesť pri zavádzaní?
Najčastejším dôvodom, ktorý ženy odstrašuje od zavedenia vnútromaternicovej antikoncepcie je „mýtus“ z bolestivosti. Ten je tak veľký, že často kvôli tomu volia  ženy inú antikoncepciu, alebo dokonca riskujú neplánovanú graviditu. Na posúdenie bolestivosti výkonu inzercie systému do maternice sa realizovala štúdia, pričom ženy hodnotili dyskomfort na škále od 1-10,  priemerná hodnota dyskomfortu bola „4“ a nelíšila sa u rodičiek a nerodičiek.

Ak sa podarí rozptýliť mylnú predstavu, že antikoncepčné metódy vo forme vnútromaternicových systémov sú nevhodné pre nerodičky  (nullipary), práve ich výhody a charakteristika môžu z tohto druhu antikoncepcie predstavovať aj atraktívnu metódu voľby pre nerodičky.

 MUDr. Petra Oťapková Vlčková, PhD., gynekologička

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Navštívte náš voňavý e-shop

Pozrite si naše referencie