Menu Zavrieť

Čo by ženy mali vedieť o vaginálnych infekciách?

Ženské intímne zdravie závisí na vzájomnej rovnováhe mikroorganizmov vaginálnej mikroflóry, ktorá zabezpečuje prirodzenú ochranu genitálneho ústrojenstva pred vstupom, rozvojom a šírením infekcie.

Vaginálna mikroflóra je tvorená prevažne laktobacilmi, ktoré hrajú dôležitú úlohu pri ochrane proti patogénom a tiež produkujú kyselinu mliečnu, ktorá udržuje v tele prirodzenú hodnotu pH a vytvára tak kyslé prostredie, ktoré nie je pre baktérie pohostinné.

Ženské zápaly a infekcie sú spôsobené práve narušením rovnováhy týchto mikroorganizmov vonkajšími aj vnútornými rizikovými faktormi.

www.andawell.skAké sú základné rizikové faktory, ktoré rovnováhu mikroorganizmov v ženskom tele narúšajú?

Rizikové faktory sa dajú rozdeliť do troch základných skupín:

Životný štýl a hygiena – Pri vzniku infekcie môžu byť na vine nesprávne hygienické návyky. Tie sa nesmú zanedbávať, ale ani preháňať, lebo časté umývanie môže narušiť ideálne pH. Zvýšené riziko infekcie sa viaže k návštevám posilňovní, plaveckých bazénov a víriviek.  Niekedy problémy súvisia tiež so sexuálnym životom, zvlášť v prípade, pokiaľ máte nového partnera alebo máte sexuálnych partnerov viac. Muži sa často môžu stať iba prenášačmi infekcie. Svoj podiel má samozrejme tiež nesprávne obliekanie.

Hormonálne faktory – Hormonálne výkyvy súvisia predovšetkým so zmenou hladiny estrogénu. Hladina estrogénu sa mení v súvislosti s hormonálnym cyklom, v tehotenstve, po pôrode alebo pri menopauze. Nežiaduci vplyv môže mať aj užívanie antikoncepcie, či už hormonálnej alebo nehormonálnej (používanie pesarov a spermicídov).

Zdravotný stav a užívanie liekov – Ženy sa veľmi často stretávajú s intímnymi problémami napríklad po užívaní antibiotík, ktoré majú zásadný vplyv na rovnováhu mikroorganizmov v tele. Antibiotiká totiž okrem liečby pôvodného ochorenia zabíjajú mikroorganizmy, ktoré sú pre telo prospešné. Problémom trpia tiež ženy s poruchami imunity, nezanedbateľný vplyv má aj stres a únava. To všetko sú faktory, ktoré majú vplyv na celkové oslabenie organizmu a dávajú tiež oveľa väčšiu šancu nežiaducim mikroorganizmom preniknúť do oblasti ženských intímnych partií.

Ak ktorýkoľvek z vyššie uvedených rizikových faktorov naruší fyziologickú rovnováhu, vo vaginálnej mikroflóre sa začnú tvoriť potenciálne patogény (baktérie a kvasinky), čo vedie k jej nerovnováhe.  Pokiaľ nie je tento stav urýchlene riešený, môže viesť práve k vaginálnej infekcii a zápalu pošvovej sliznice.

Aké sú príznaky vaginálnej infekcie?
Typickými príznakmi sú tlak a bolesť v podbrušku. Ďalej neznesiteľné až bolestivé svrbenie v oblasti pyskov a neprehliadnuteľný belavý, hrudkovitý, biely výtok, ktorý často veľmi nepríjemne zapácha. V niektorých prípadoch sa môžeme stretnúť aj s pálením pri močení a bolesťou pri pohlavnom styku. Nepríjemnými sa tak stávajú aj pohybové aktivity, žena je v dobe výskytu problémov veľmi limitovaná a často sa musí vzdať svojich bežných aktivít a koníčkov. Tieto nepríjemné príznaky neohrozujú síce ženu na živote, ale výrazne ju obťažujú a významne tak znižujú kvalitu jej života.

Ako týmto problémom predchádzať a aké zásady dodržiavať?
Problémom môžeme predchádzať, keď sa budeme snažiť minimalizovať všetky vyššie uvedené rizikové faktory, ktoré svojím správaním a životným štýlom môžeme ovplyvniť. Patrí medzi ne napríklad dodržiavanie hygienických pravidiel pri sexuálnom styku a pravidelné kontroly u gynekológa. Veľmi dôležitá je tiež správna intímna hygiena. Je pomerne alarmujúce, že napriek tomu, že dve tretiny žien majú počas života skúsenosť s vaginálnou infekciou a pätina trpí týmito problémami pravidelne, iba 13 % žien zaraďuje do starostlivosti o svoje telo prostriedky ženskej intímnej hygieny.

V lete dbajte na to, aby ste nezostávali príliš dlho v mokrých plavkách a vyhýbajte sa tiež kúpaniu v špinavej vode. Celoročne potom pamätajte na to, že nie je vhodné nosiť tesné oblečenie a spodnú bielizeň z umelých materiálov.  Neodporúča sa používať ani parfumované slipové vložky, toaletný papier alebo parfumované intímne mydlá.

Ako možno rozlíšiť bakteriálnu infekciu od kvasinkovej?
Z laického hľadiska je veľmi ťažké rozlíšiť bakteriálnu infekciu od kvasinkovej. Obidve môžu mať, predovšetkým z pohľadu laika, spoločné príznaky, medzi ktoré patrí najmä spomínané svrbenie genitálií, tvarohovitý či vodnatý výtok s nepríjemným zápachom, lokálne začervenanie či opuch.

 Aj z tohto dôvodu sa väčšina žien pri prvom výskyte intímnych problémov obracia na svojho gynekológa. Následne majú tendenciu pri opakovanom výskyte podobných symptómov opäť použiť rovnaký prostriedok, ktorý im pomohol v prvom prípade.

Tento spôsob so sebou samozrejme nesie riziko, že samoliečba nemusí byť účinná alebo môže dokonca problémy zhoršiť, pretože môže ísť o iný typ infekcie ako v predchádzajúcom prípade. Výhodným riešením je teda užívať taký prípravok, ktorý si dokáže poradiť s obidvomi typmi vaginálnej infekcie – kvasinkovou aj bakteriálnou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Navštívte náš voňavý e-shop

Pozrite si naše referencie