Menu Zavrieť

Vymažte pigmentové škvrny!

Hyperpigmentácia môže veľmi negatívne ovplyvňovať psychiku, pretože tmavé škvrny sa obvykle objavujú na tvári, rukách a ostatných na prvý pohľad viditeľných častiach tela, ktoré boli vystavené slnku, a môže byť obtiažne ich skryť.

 

www.andawell.sk

 

Čo je to hyperpigmentácia a prečo vzniká?
Hyperpigmentácie vznikajú pri nadmernej tvorbe kožného farbiva melanínu na určitých miestach kože.

Hyperpigmentácie sa prejavujú tmavšími škvrnami na pokožke. Môžu byť zafarbené od svetlo hnedej až po čiernu farbu, a majú najrôznejšie tvary a veľkosti.

Pigmentové škvrny, ako napríklad starecké škvrny, vznikajú následkom expozície pokožky slnečnému žiareniu. Objavujú sa preto hlavne na tých častiach tela, ktoré sú často vystavované slnku, ako je tvár, ruky a ramená. Väčšinou ide o malé, tmavo zafarbené škvrny na koži.

Melazma alebo chloazma sa tiež často nazýva “tehotenská maska”, pretože sa objavuje u 90 % tehotných žien. Je dôsledkom hormonálnych vplyvov v tehotenstve alebo počas užívania antikoncepcie, a prejavuje sa formou tmavých a nepravidelných škvŕn, niekedy rozsiahlych, na tvári alebo na rukách.

Pozápalové hyperpigmentácie vznikajú pri hojení rán alebo väčšieho poranenia na koži a zanechávajú plochú svetlú škvrnu. Často týmto problémom trpia tí, čo majú akné, ale príčinou môžu byť i rôzne kozmetické procedúry ako je dermabrázia, ošetrenie laserom alebo chemický píling.

Existujú i ďalšie faktory, ktoré môžu byť dôvodom stmavnutia niektorých miest na koži – materské znamienka, jazvy, slnečné alebo aktinické keratózy a rakovina kože – tie sa však nepovažujú za formu hyperpigmentácie. Poraďte sa s dermatológom alebo lekárnikom, ak si nie ste indikáciou istí, ak sa vám objavia na pokožke nové škvrny, alebo keď začnú krvácať, svrbieť alebo sa zmení ich veľkosť či farba.

 

www.andawell.sk

Prečo sa objavujú hyperpigmentácie a tmavé škvrny?
Hyperpigmentácie spôsobuje nadmerná tvorba melanínu – pigmentu, ktorý dodáva koži, vlasom a očiam prirodzenú farbu – a ktorý sa objaví nerovnomerne na niektorých miestach na pokožke. Nadmernú tvorbu melanínu môžu spustiť rôzne faktory, ale medzi najdôležitejšie patria UV žiarenie, genetické faktory, vek, hormonálne vplyvy a rôzne poranenia a zápaly kože.

Hlavné faktory
Slnečné žiarenie je pre vznik hyperpigmentácií príčinou číslo jedna, pretože práve slnečné lúče sú hlavným spúšťačom tvorby melanínu. Melanín pôsobí v pokožke ako prirodzená ochrana pred UV žiarením a jeho negatívnymi vplyvmi. Vďaka melanínu sa ľudia na slnku opália. Nadmerné opaľovanie môže však tento proces prirodzenej tvorby kožného farbiva narušiť, a môže dôjsť až k vzniku pigmentových škvŕn.

Slnečné žiarenie tiež viac zhoršuje už vzniknuté pehy, starecké škvrny, melazmu a pozápalové hyperpigmentácie, ktoré ešte viac tmavnú.

Ak nebudete nadmerne pobývať na slnku, a budete sa chrániť odevom a používať prípravky s vysokým faktorom SPF, významne znížite riziko vzniku hyperpigmentácií a zabránite tomu, aby sa už vzniknuté pigmentové škvrny ešte viac zhoršili.

Hormonálne vplyvy sú hlavnou príčinou melazmy (alebo chloazmy), ktoré sa vyskytujú najmä u žien. V tomto prípade ženské pohlavné hormóny estrogén a progesterón stimulujú nadmernú tvorbu melanínu, keď je pokožka vystavená slnečnému žiareniu.

Melazma vzniká predovšetkým pôsobením ženských hormónov. Postihuje veľké množstvo tehotných žien, preto je označovaná tiež ako “tehotenská maska”. Častejšie sa vyskytuje u osôb s tmavšou pleťou.

Hyperpigmentácia môže vznikať tiež ako príznak niektorých chorôb, ako sú niektoré autoimunitné a gastrointestinálne ochorenia, metabolické poruchy a nedostatok vitamínov.

Hyperpigmentácia je tiež vedľajším efektom niektorých typov hormonálnej liečby, chemoterapeutických liekov, antibiotík, antimalarík, liekov na zmiernenie záchvatov a ďalších liekov.

Fotokontaktná dermatitída spôsobená farbením henou alebo tetovaním môže vyvolať reziduálnu hyperpigmentáciu.

U určitých profesií je rovnako istá spojitosť s tvorbou pigmentových škvŕn, pretože títo pracovníci sú vystavení riziku slnečného žiarenia alebo pôsobeniu chemikálií. Ide napr. o záhradníkov, robotníkov, ktorí pracujú s dechtom alebo asfaltom, a tiež pracovníkov v pekárňach a vo výrobe parfumov.

U pozápalových hyperpigmentácií, ako už samotný názov naznačuje, sa škvrny objavujú ako následok zranenia alebo zápalu kože – ako sú porezanie, popálenie, poškodenie chemikáliou, akné, ekzém alebo lupienka. V mieste zahojenia rany zostávajú tmavšie pigmentované alebo naopak svetlé ložiská.

www.andawell.sk

Ako si poradiť s hyperpigmentáciami?
Dermatologické metódy – depigmentačné procedúry

Chemické pílingy spočívajú v aplikácii roztoku s kyselinami na tvár, ruky alebo nohy, vďaka ktorej sa odstránia povrchové vrstvy kože. Na použitie chemického pílingu reaguje pokožka podráždením a následným olupovaním kožných buniek. Po ich odstránení sa objaví nová a rovnomerne pigmentovaná pleť.

Ošetrenia laserom majú veľmi podobný účinok, ale sú presnejšie, pretože dermatológ lepšie ovplyvňuje intenzitu zákroku. Pri ošetrení sa nad miestami s hyperpigmentáciou prechádza svetlom s vysokou energiou. Najjemnejšie ošetrenie pôsobí len na epidermis (vrchnú vrstvu pokožky), zatiaľ čo intenzívnejšie ošetrenie môže zasiahnuť i hlbšie vrstvy kože.

Tieto dermatologické ošetrenia bývajú veľmi účinné pri odstránení hyperpigmentácií, ale sú aj nákladné a značne invazívne. A keďže môže dôjsť k podráždeniu, zápalu alebo dokonca k popáleniu pokožky, stáva sa, že sú naopak príčinou pozápalových hyperpigmentácií, najmä u osôb s tmavšou pokožkou.

Ďalšie možnosti
V posledných rokoch sa objavil rad kozmetických výrobkov, ktoré uvádzajú, že zmierňujú hyperpigmentácie. Väčšina z nich využíva jednu z nasledujúcich účinných látok na zníženie tvorby melanínu a redukciu výskytu tmavých škvŕn.

Až donedávna bol najúčinnejšou aktívnou zložkou na liečbu hyperpigmentácií hydrochinón. Stále je k dispozícii v niektorých voľne predajných liekoch v USA, ale iba v nízkych koncentráciách – 2 % či menej. Hydrochinón môže ale tiež spôsobovať pozápalovú hyperpigmentáciu, pretože dráždi pokožku.

Arbutín je prirodzeným zdrojom hydrochinónu a je jednou z kľúčových zložiek používaných vo výrobkoch na bielenie pokožky v Ázii. Nie je taký silný a účinný ako priemyslovo vyrábaný hydrochinón.

Kyselina kojová je vedľajším produktom kvasného procesu, ktorý sprevádza výrobu japonského ryžového vína saké. Je považovaná za relatívne bezpečný a prirodzený prostriedok, produkciu melanínu však obmedzuje pomerne slabo. V mnohých krajinách je zakázaná.

Deriváty vitamínu C sa ukázali ako pomerne účinné proti hyperpigmentáciám. Často sa používajú v spojení s ďalšími aktívnymi látkami.

Deriváty kyseliny retinolovej sú tiež relatívne účinné pri liečbe hyperpigmentácií. Môžu ale pokožku dráždiť a zároveň spôsobovať jej vyššiu citlivosť na slnko, čo môže samozrejme hyperpigmentácie naopak ešte zhoršovať. Obavy zo súvislostí medzi retinoidmi a vrodenými chybami tiež znamenajú, že sa neodporúčajú pre tehotné alebo dojčiace ženy.

Zdroj: Eucerin

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Navštívte náš voňavý e-shop

Pozrite si naše referencie