Menu Zavrieť

Zbavte svoj domov nadmernej vlhkosti!

Ceresit_Aero360_Refill_SK_3D_1308Orosené okná a zrkadlá nie sú len chybičkou krásy. Práve naopak, sú jasným signálom nadmernej vlhkosti, ktorá vám môže dopomôcť k nemalým zdravotným problémom. Nečakajte, kým sa v domácnosti udomácnia plesne a porazte nadmernú vlhkosť.

Problém s nadmernou vlhkosťou mnohí prehliadajú. Orosené okná a zrkadlá v kúpeľni jednoducho pretrú suchou handrou, a tým považujú problém za vyriešený. Pokiaľ nemá nadmerná vlhkosť kam unikať, sústredí sa do najchladnejších miest. Na oknách sa objavia kvapky rosy, v nevykurovaných alebo zle zaizolovaných priestoroch dokonca vlhké fľaky na stenách. To už je len krôčik k “novým nájomníkom”, ktorí dokážu poškodiť nielen nábytok, steny, či elektroniku, ale aj zdravie.

“Plesne môžu vyvolať celú radu chorôb, od bolesti hlavy, cez kožné ochorenia, zápaly dutín, respiračné ochorenia, až po alergie a astmu. Dlhodobá prítomnosť plesní časom vytvára chronickú precitlivelosť organizmu,” hovorí MUDr. Katarína Bergendiová, Phd.

Najohrozenejšie sú pritom deti, starší ľudia a ľudia s nedostatočnou imunitou. Plesne dokážu urobiť z domova doslova bojisko, pretože zbaviť sa ich nie je vôbec jednoduché. A práve preto je vhodné sa zamerať radšej na prevenciu.

Optimálna vlhkosť v domácnosti by sa mala pohybovať v rozmedzí 45 – 60 %. Dosiahnuť ju môžete pravidelným vetraním, používaním odsávacích ventilátorov a pohlčovačov vlhkosti. Najčastejšou chybou pri vetraní miestností je otváranie okien do ventilačnej alebo mikroventilačnej polohy. Takéto vetranie nie je dostatočné a výmena vzduchu v miestnosti môže trvať až dve hodiny.

Otváranie okien do týchto polôh môžete využiť, pokiaľ sa nachádzate v miestnosti alebo v čase varenia. Vetrať by ste však mali otvorením okien dokorán na 5 až 10 minút, a to aspoň trikrát denne.

K zníženiu vlhkosti v domácnosti pomôžete aj používaním digestora pri varení, či varením v hrncoch s pokrievkami. V kúpeľni sa odporúča odvádzať nadmernú vlhkosť odsávacím ventilátorom, prípadne nechávať dvere od kúpeľne otvorené. Bielizeň je lepšie sušiť vonku, aby za ním mohol vzduch lepšie cirkulovať.

Zvýšená vlhkosť nie je problémom len zle zaizolovaných domov. Okrem staršej zástavby trpia nadmernou vlhkosťou aj interiéry novostavieb, či bežných panelových domov. Najviac postihnuté sú malé nevetrané priestory ako šatníky, skrine, skrinky na topánky alebo zásuvky. Miestnosti, kde dochádza k vzniku nadmernej vlhkosti sú najčastejšie kúpeľne, toalety, kuchyne a spálne. Osobitnou kapitolou sú pivnice.

Následky sú viditeľné – okrem kondenzácie vodnej pary na oknách a stenách, odliepanie tapiet, vydúvanie omietky, plesne a zápach.

Vedeli ste, že:

– aj vy prispievate k vyššej vlhkosti vzduchu u vás doma? Človek v pokoji vyprodukuje okolo 40 ml vody za hodinu a počas spánku 40 – 60 ml vody za hodinu. Za deň tak jedna osoba vyprodukuje približne 3 litre vody, teda trojčlenná rodina až 12 litrov denne!

– kúpaním vo vani vyprodukujete okolo 1100 ml vody za hodinu, pri sprchovaní až 1700 ml za hodinu?

– svoj podiel na zvyšovaní vlhkosti v domácnosti majú aj elektrospotrebiče, ako práčka (200 – 350 ml vody na jedno pranie) či umývačka riadu (200 ml za jedno umytie)?

– pri varení sa odparí od 400 do 900 ml vody za hodinu, v závislosti od dĺžky varenia a pri pečení je to okolo 600 ml vody za hodinu?

– sušenie bielizne v interiéri sa neodporúča, nakoľko sa zo 4 až 5 kg bielizne vyprodukuje 50 až 200 ml vody za hodinu?

– zdrojom vlhkosti vo vašej domácnosti môže byť aj izbová rastlina, domáci miláčik, či akvárium?

Náš tip:
Vhodnou prevenciou sú aj pohlcovače vlhkosti, ktoré zachytia nadbytočnú vlhkosť a prevoňajú vzduch.

Ceresit Stop Vlhkosti AERO 360 
Tento pohlcovač vlhkosti od spoločnosti Henkel Slovensko upravuje vlhkosť vzduchu na optimálnu hodnotu, ktorá sa pohybuje v rozmedzí od 50 – 60 % bez spotreby energie a bez akéhokoľvek zápachu.

Ako to funguje?
Účinná tableta samovoľne a okamžite pohlcuje nadmernú vlhkosť zo vzduchu. Vďaka inovovanému tvaru prístroja môže vzduch cirkulovať okolo tablety zo všetkých strán, čím je až o 40 % účinnejší. Kompaktná absorpčná tableta 2 v 1 sa skladá z dvoch samostatne účinných vrstiev. Ultra absorpčné kryštáliky v bielej časti tablety pohlcujú nadmernú vlhkosť vzduchu a patentovaná technológia v modrej časti neutralizuje pachy. Nadbytočná vlhkosť sa kondenzuje vo forme roztoku a zbiera sa v spodnej časti prístroja. Už po prvých dvanástich hodinách môžete spozorovať prvé kvapky v nádobe. Tableta sa postupne rozpúšťa, až zostane len tekutina, ktorú ľahko vylejeme do toalety. Prístroj je natoľko bezpečný, že aj v prípade prevrátenia, nehrozí vyliatie nahromadenej tekutiny. Pohlcujúca tableta sa spotrebuje počas 2 – 3 mesiacov v miestnosti s rozlohou cca 20 metrov štvorcových v závislosti od vlhkosti vzduchu. Ak je miestnosť väčšia použite viac prístrojov. Výmena náplne je jednoduchá, do prístroja stačí vložiť novú tabletu, ktorá je vhodná aj do ostatných pohlcovačov vlhkosti.

Kam ho umiestniť?
Aj keď je jeho použitie bezpečné, nenechávajte ho v blízkosti detí a domácich zvierat. Z každej strany pohlcovača by mal byť kvôli dobrej cirkulácií vzduchu voľný priestor minimálne 10 cm. Nedávajte ho do blízkosti zdrojov tepla (kúrenie, krby a pod.)
Ceresit Stop Vlhkosti AERO 360 môžete umiestniť do pivníc, na povaly, do chát, kancelárií, garáží, kuchýň, kúpeľní, skladov, práčovní a pod. Pomôže vám zabezpečiť optimálne podmienky, ku ktorým patrí aj správna vlhkosť vzduchu a to bez vysokých finančných nákladov a námahy:

Ak vás pleseň predsa len prekvapí, odstráňte ju pomocou špeciálneho prostriedku Ceresit Stop Plesni.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Navštívte náš voňavý e-shop

Pozrite si naše referencie