Zdravé jedlo nie je nuda

1

Mnoho ľudí sa zdravým jedlám vyhýba. Majú na to prostý dôvod – jednoducho im nechutia. No zdravé jedlo vie pritom potešiť chuťové poháriky rovnako ako jeho nezdravšia alternatíva, len sa musí správne pripraviť.

Samozrejme, vyžaduje si to istú prax, ale zelenina, ryby, hydina, celozrnné výrobky či ovocie, môžu chutiť výborne.

Zdravé jedlo nie je jedlo bez chuti!
Ak nie ste zvyknutí jesť zeleninu, proteíny a celozrnné výrobky, na začiatku môžete mať pocit, že vám nechutia. Ak sa vaša strava skladá najmä z polotovarov, ktoré sú plné soli, tuku a cukru, je pochopiteľné, že nie ste na tieto prirodzené chute zvyknutí.

Ďalším dôvodom, prečo je vám zdravé jedlo proti srsti, môže byť skutočnosť, že ste sa zatiaľ nenaučili, ako ho spracovať a pripraviť.

Mnoho ľudí si mýli zdravé stravovanie s „jedlom bez chuti“. Takáto strava však veľa ľudí odrádza a tí sa vracajú naspäť k pôvodným stravovacím návykom.

Kľúčom k príprave chutného zdravého jedla, je výber tých najlepších dostupných surovín, jeho správna príprava a dochutenie. Keď sú suroviny čerstvé, ich chuť je najlepšia. Nebojte sa v kuchyni experimentovať. Okrem toho, že si pri príprave jedla oddýchnete a môže vás to aj baviť, naučíte sa tiež pracovať s chuťami, nie ich stále len prekrývať.

Tipy na prípravu chutnej zeleniny

Kupujte čo možno najviac sezónnu zeleninu.

Nebojte sa dochucovať – cesnakom, cibuľou, citrusmi, octom, bylinkami, sójovou omáčkou, možností je mnoho.

Pridajte za hrsť orieškov, semienok alebo strúhaného parmezánu.

Poduste v slepačom či hovädzom vývare, pridajte kvapku ochuteného oleja alebo pár olív či orieškov.

Pečte pomaly a dlho, aby sa chuť koncentrovala. Zeleninu opečte na troche oleja, pridajte soľ a korenie. Pečte ju približne 20 minút na 220 stupňoch, až pokým nezmäkne a nezačne karamelizovať.

Nebojte sa kombinovať jednotlivé druhy zeleniny.
Predtým, ako zeleninu osmažíte na panvici, chvíľu ju blanšírujte. Blanšírovanie je vhodné najmä pri príprave zeleniny, ktorá má výraznú chuť, ako je napríklad brokolica či karfiol. Nakrájanú zeleninu ponorte do vriacej osolenej vody približne na 1 minútu. Po vysušení ju opražte na kvapke olivového oleja s trochou cesnaku a sójovej omáčky.

Zeleninu, ako je napríklad kaleráb či kapusta, ktoré bežne konzumujete surové, pred podávaním nakrájajte na menšie kúsky a tie na minútu až dve vložte pod teplú, tečúcu vodu. Týmto spôsobom odstránite surovú chuť. Potom kúsky zeleniny opäť opláchnite v studenej vode, vysušte a pokvapkajte trochou octu.

Nebojte sa zeleninu aj trochu osladiť na zjemnenie chute. Nakrájajte do šalátu čerstvé jablko, hrušku alebo pomaranč alebo pridajte k osmaženej brokolici pár sušených hrozienok.

Tipy na prípravu chutných rýb, hydiny alebo tofu

Marináda dodá vašim proteínom pred varením chuť a takisto pomáha udržať jedlo jemné a vláčne. Kyslé potraviny pomáhajú jedlo zjemniť, preto do svojej marinády pridajte trochu citrónovej šťavy, octu alebo jogurtu.

Používajte rôzne zmesi korenín – zvyčajne obsahujú soľ, korenie, bylinky a iné koreniny. Môže ísť o suché zmesi alebo aj pasty, ktoré navyše obsahujú trochu horčice, oleja, cesnaku alebo jogurtu. Ak nedôverujete svojim inštinktom, aby ste si vytvorili svoju vlastnú zmes, môžete začať mixom korenín, ktorý nájdete v obchode. Po nanesení korenín uložte jedlo do chladničky a nechajte odležať (od 30 minút až po niekoľko hodín pred varením).

Ryby a hydina majú tendenciu byť suché, ale ak ich pred tepelnou úpravou necháte odležať napríklad v zeleninovom, hubovom, rybacom či kuracom vývare, výsledok bude šťavnatý a chutný. Pre zvýraznenie chutí pridajte nakrájaný citrón, cibuľu, cesnak, čerstvé bylinky a korenie.

Na finálne dochutenie hotového jedla môžete použiť pár kvapiek citrónovej šťavy, olivového oleja, sójovej omáčky či pár lístkov petržlenovej vňate. Pridať môžete tiež paradajkovú omáčku, nadrobno nakrájané šampiňóny, cibuľku alebo pár kúskov avokáda.

Tipy na prípravu chutných celozrnných pokrmov

Najprv zrnká jemne opražte na troche oleja na strednom ohni. Väčšina obilnín má prirodzene orechovú chuť. Ak ich trochu opražíte, zvýraznite tým ich prirodzenú chuť.

Nebojte sa korenín. Mnoho aromatických zlúčenín v korení je rozpustných v tukoch, preto pražením docielite výraznejšiu chuť. Nebojte sa používať mletú rascu, kari, škoricu, zázvor alebo sušenú pomarančovú kôru.

Pridajte zeleninu a bylinky. Zelenina dodá vášmu celozrnnému jedlu viac chute a farby. Pridajte cibuľu, cesnak, nakrájanú brokolicu, papriku, paradajku, strúhanú mrkvu alebo niektoré bylinky ako petržlen, tymián, oregano či bazalku.

Obilniny a strukoviny varte namiesto vody v kuracom alebo zeleninovom vývare alebo v hubovej či paradajkovej omáčke.

Tipy na servírovanie chutného ovocia

Kupujte čo možno najviac sezónne ovocie. Ak to nie je možné, vhodnou náhradou môže byť tiež mrazené.

Posypte ovocie sladkým korením (škoricou, klinčekom alebo muškátovým orieškom), pokvapkajte citrusovou šťavou alebo balzamikovým octom.

Pridajte ovocie do proteínových koktejlov, vďaka čomu budú mať lepšiu chuť a tiež krajšiu farbu.

Urobte si ovocný šalát. Chute jednotlivých druhov ovocia sa príjemne dopĺňajú.

Ponorte nakrájané ovocie do nízkotučného bieleho jogurtu osladeného trochou čistého javorového sirupu.

Susan Bowermanová, riaditeľka pre vzdelávanie v oblasti výživy spoločnosti Herbalife

.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.