Zrkadlo, zrkadlo povedz mi, prečo Slovenky na sebe vidia len nedostatky?

1
3

Kozmetická značka Dove realizovala celosvetový prieskum Zrkadlá, ktorý zmapoval vzťah žien k svojmu vlastnému odrazu v zrkadle.

Na základe týchto výsledkov sa značka rozhodla zistiť, ako sú na tom v porovnaní so svetom aj slovenské ženy. Prekvapivým zistením bolo, že rovnako ako vo svete, iba 10 percent Sloveniek je so svojím odrazom spokojných a cíti sa byť krásnymi.

Zaujímavé tiež je, že slovenské ženy trávia pred zrkadlom oproti zvyšku sveta skoro o polovicu menej času. Sú však vynaliezavejšie v tom, kde všade si svoj ​​odraz prezerajú.

Prieskum ukázal, že Slovenky nie sú s komplikovaným vzťahom k zrkadlám oproti svetu žiadna výnimka. Iba jedna z desiatich slovenských žien je spokojná s tým, čo v zrkadle vidí. Skoro polovica Sloveniek má zlý pocit z toho, že sa v odraze vnímajú ako príliš silné (vo svete iba 38 % žien). Ďalšími dôvodmi prečo máme z pohľadu do zrkadla zmiešané pocity je to, že sa cítime byť unavené (31 %), nezdá sa nám, ako celkovo vyzeráme (38 %), alebo sa nám skrátka nepáči naše oblečenie (29 %) a na našom šatstve nás dokážu zarmútiť najrôznejšie šmuhy a fľaky na oblečení (22 %). Asi najčastejšie počas dňa však riešime účes (40 %).

Sme skeptické a hľadáme na sebe negatíva
Do zrkadla sa pozeráme s obavami a už dopredu hľadáme to, čo sa nám na sebe nepáči. Nie je náhoda, že dokonca 6 žien z ​​10 uplatňuje negatívne zafarbené slovo, ak má popísať svoj ​​odraz v zrkadle. Najčastejšie počujete, že o sebe žena pri pohľade do zrkadla hovorí ako o príliš unavenej, alebo že si pripadá neatraktívne. 28 % Sloveniek uviedlo, že pri pohľade do zrkadla volia negatívne zafarbené slovo, dokonca 16 % slovenských žien cíti smútok. Na 13 % žien vo zvyšku sveta padne pri pohľade na svoj ​​odraz úzkosť – v tom sa výrazne líšime, pretože tieto pocity prepadajú našťastie len 6 % Sloveniek. Len 3 % žien by sa opísala ako krásne.

Prečo sa na seba vôbec pozeráme?
Najčastejším dôvodom, je úprava vlasov (88 %) a celková kontrola nášho vzhľadu (79 %). V tom sme o niečo dôslednejší ako ostatné ženy, naopak iba desatina z nás si chce len pripomenúť, ako dobre vyzerá. To naopak dokáže 22 percent žien vo zvyšku sveta.

 „Ženy si musia uvedomiť, aké sú krásne. V zrkadle hocikedy vidia toho najhoršieho kritika ich vzhľadu, v skutočnosti sa v ňom však iba odráža ich nedostatočné sebavedomie. Len zdravo sebavedomá žena je schopná vidieť svoju krásu,” vysvetľuje psychoterapeutka Karin Řeháková, ktorá spolupracuje so značkou Dove. „Dôvodov, prečo toľko žien na svete stráca sebaistotu je veľa. Ľudia si však neuvedomujú, že pošliapať sebavedomie nám môže aj celkom nevinná poznámka rodičov, či kamarátov na náš vzhľad,“ dodáva Karin Řeháková.

Zrkadlo, zrkadlo, povedz mi….
Slovenky trávia pozeraním sa do zrkadla v priemere 29 minút denne, čo je oproti zvyšku sveta o 21 minút menej. Ráno sa prezeráme 7 minút, večer pred spaním potom 4 minúty. Do zrkadla sa pozeráme v priemere 5-krát za deň (ženy vo svete venujú zrkadlám o jeden pohľad denne viac, Brazílčanky dokonca o 3 pohľady viac).

Keď práve nie je po ruke žiadne zrkadlo, dokážeme si pomerne rýchlo nájsť náhradu. V tom sme najvynaliezavejšie na svete! 64 % slovenských dievčat a žien sa nezabudne prezrieť v odraze, ktorý vidí vo výkladoch obchodov, 49 % z nás sa stihne upraviť cestou do práce ešte vo výťahu, ktorý má zrkadlo. Slovenky tiež vynikajú tým, že ako jedny z mála objavili kúzlo odrazu slnečných okuliarov ostatných ľudí (9 % oproti svetu 8 %). Pikantné je, že skoro vôbec nepoužívame vreckové zrkadielka.

Čo robíme pred zrkadlom?
Najčastejšie sťahujeme bruško (27 %) a skúmame, ako vyzeráme zozadu (16 %) alebo si skúšame najrôznejšie úsmevy a výrazy tváre (12 %). Niektoré z nás cvičia, hovoria, alebo zatínajú svaly. Je toho pomerne veľa, ale úprimne sa na seba usmiať, pretože sa nám páči, čo vidíme? V tom za ostatnými dosť zaostávame. Oproti Mexičankám (38 %) to dokáže iba pätina z nás. Celkovo sa na seba dokáže do zrkadla úprimne usmiať 28 % žien. Máme teda naozaj ešte veľa čo doháňať.

Čítajte tiež: http://andawell.sk/objavte-svoje-posvatne-zahady-zenskosti/

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.