Konifery alebo ihličnany vo všetkých svojich tvaroch, výškach aj podobách sú ľahko kombinovateľné s inými typmi ihličnanov a listnatých stromov. Ak preferujú rovnaké miesto rastu, budú spolu vo vzájomnej a elegantnej symbióze. Dobre vyzerajú vedľa kvitnúcich kríkov, vytrvalých ozdobných tráv aj ostrovčekov bežných záhradných kvetov. Dobre sa vynímajú aj pred plochami obrastenými brečtanom, s ktorým tvoria pekné zákutia.
Ihličnany pri tvorbe záhrady ponúkajú pestrú farebnú škálu, ktorá ladí s ostatnými prvkami. Ich základná zelená farba ponúka nespočetné množstvo odtieňov od sviežo zeleného po smaragdový či takmer čierny.
Najrozšírenejšie ihličnany
Najrozšírenejšími odrodami sú smrek, borovica, tuja, jedľa a borievka. Ďalšími ihličnanmi, ktoré sa zároveň vyskytujú ako konifery sú tisy, cédre a sekvoje.
Skupinová výsadba koniferov pôsobí v exteriéri atraktívne a oživuje jednoliatu plochu trávnika. Pokiaľ si vyberiete model „tón v tóne“, vzniká neutrálna farebná kulisa. Dobre ladí s listnatými stromčekmi.
Smrek
Je to veľmi nenáročný druh, ktorý rastie rýchlo a rovno. Zakrpatená odroda smreku dosahuje výšku meter až tri metre.
Medzi ľuďmi je obľúbený zakrpatený kónický smriečik. Alebo pomaly rastúci guľovitý smrek, ktorý dorastie do výšky jedného metra. Medzi najznámejšie patria smrek pichľavý, obyčajný či sivý.
Borovica
Vo forme konifery dorastá do výšky okolo troch metrov a tvorí kónickú korunu. Korene borovíc sa prispôsobia prostrediu. Je nenáročná na pôdu a prežije aj v znečistenom prostredí.
Môžete ju teda vysadiť aj do mestských exteriérov. Je náročnejšia na svetlo a dobre znáša údržbu zaštipovaním výhonov. Tým sa spomaľuje jej rast a borovicu možno tvarovať. Kultivarov borovice je viac ako 110.
Tuja
Je veľmi frekventovanou sortou, vysádza sa najčastejšie ako živý plot alebo ako solitér v záhrade.
Dorastá výšky okolo troch metrov, ale pretože sa strihá, čím spoľahlivo hustne, sú častejšie jej nižšie a hustejšie exempláre.
Existujú samčie a samičie stromy. Samčie rastliny sú červenkasté a samičie výhradne svetlozelené až svetlohnedé.
Jedľa
Rastie vzpriamene a má veľmi hlboké korene. Ihličie je tmavozelené až modravo sivé. Je dobre rozpoznateľné vďaka dvom bielym čiaram na spodnej strane ihlice.
Šišky stoja na vetvách vzpriamene. Najznámejšími sú jedle kaukazské, kórejské, španielske či numidské.
Borievka
Rastie väčšinou kríkovite. Ihlice sedia v malých chumáčoch, tri ihlice okolo vetvy. Sú veľmi špicaté, asi dvojcentimetrové.
Šišky dorastú počas troch rokov, keď sú zrelé, sčernejú a vytvoria typickú borievkovú formu. Ide o nenáročné ihličnany, ktoré znášajú slnečný úpal aj znečistené mestské prostredie.
Ako správne pestovať ihličnany
Ihličnany sú pomerne nenáročné. Ak dostanú dostatok živín, svetla aj vlahy a budete sa o ne pravidelne starať, najmä ich strihať, resp. zaštipovať, budete mať z nich radosť dlhé roky.
Väčšine druhov sa lepšie darí na slnečných či polotieni, ale zvládnu aj tieň. Tieň vyžaduje výhradne len tis. Nie je náročný ani na kvalitu ovzdušia, dobre znáša aj mestský smog.
Pri pestovaní ihličnanov v nádobe, čo je v prípade konifer veľmi častý prípad, je potrebné zaistiť dvojnásobný prísun živín. Rastliny ich spotrebovávajú častejšie.
To isté platí aj pre zavlažovanie, ale v tomto prípade hrozí naopak preliatie, ktoré rastline tiež neprospieva.
Nádoba musí byť dostatočne veľká a vyžaduje funkčnú drenáž, ktorá odvedie prebytočnú vodu. Drenážna vrstva sa zvyčajne vytvorí z ílovito-piesčitých granúl, ekologického štrku alebo perlitu.
Vysádzanie ihličnanov
Ihličnany sa v ideálnom prípade vysádzajú na jeseň. Majú dostatok času dobre zakoreniť a do jari sa pripraviť na začiatok vegetačného obdobia, keď rastlina potrebuje veľa energie. Postup je nasledujúci:
Miesto zrýľujeme do hĺbky, pridáme hnojivo a odstránime vytrvalú burinu. Vyhĺbime dieru, do ktorej príde koreňový bal.
Ak je pôda hutná, prevzdušnite ju pieskom alebo substrátom. Existujú aj špeciálne substráty určené výhradne pre výsadbu ihličnanov.
Ak je pôda zbytočne piesčitá, vylepšite ju kompostom. Ak je pôda zbytočne kyslá (pH pod 6), pridajte zásaditý komponent – spravidla vápno.
Čo robiť pred zasadením
Do pripravenej zeminy vyhĺbime dieru, do ktorej príde koreňový bal. Otvor musí byť dvakrát väčší a jedenapolkrát hlbší, ako koreňový bal stromu, ktorý sadíme.
Okolo položíme protiburinovú fóliu. Rastlinu zakúpenú v transportnom kvetináči vyberieme aj s kompletným koreňovým balom vrátane substrátu a ekologickej tkaniny.
Pred zasadením ich umiestnime do nádoby s vodou, kde ich necháme dostatočne dlho, určite cez noc, aby mali šancu nasať vlahu.
Pred zasadením odstránime iba tkaninu, rastlinu sadíme s kompletným koreňovým systémom.
Stromček umiestnime do jamy, ktorá musí rešpektovať výšku balu. Ak vysádzame väčšie ihličnany, odporúča sa ich šetrným spôsobom upevniť k stĺpiku, aby držali kolmicu aj vo vetre a nevychýlili sa.
Ihličnany zalievajte aj v zime
Výsadbovú jamu vyplníme vykopanou zeminou, ktorú premiešame s kompostom a jamu šetrne utlačíme, aby sa zemina dostala až na dno, ku koreňom.
Ihličnany zalejte. S vodou nešetrite, po zasadení stromčekov prilejte celé vedierka, podľa veľkosti. Vlahu bude stromček potrebovať celoročne.
Pokiaľ ihličnany, ale aj ďalšie druhy stromov, vysádzate na hranici susedného pozemku, musíte venovať pozornosť správnej vzdialenosti.
Je preto dobre živý plot vysadiť ďalej od hranice a rešpektovať budúce rozmery stromov. Všeobecne platí pravidlo, že pri stromoch a kríkoch dorastajúcich do výšky okolo dvoch metrov, sa udržuje odstup od susedného pozemku okolo pol metra.
Pri vyšších rastlinách najmenej meter. Rastliny zastrihávajte tak, aby nepresahovali k susedom. To je však nepríjemné zvlášť ak pozemok ohraničuje plot.
Preto to riešte už pri zakladaní plota či vysádzaní ihličnanu ako solitéru do rohu pozemku.
Ihličnany sadené do nádob
Konifery pestované v nádobách sa môžu vysádzať počas celého vegetačného obdobia. Pred výsadbou vizuálne skontrolujeme kvalitu zakúpeného stromčeka a najmä koreňového balu tak, že vyklopíme rastlinu z prepravného kvetináča a prehliadneme koreňový systém.
Korene nesmú byť v nádobe príliš stlačené a nemali by prerastať odtokovými otvormi. To môžeme skontrolovať už v obchode otočením tovaru.
Ako a kedy ihličnany zastrihávať?
Najlepší čas na zastrihávanie ihličnanov je jar alebo začiatok jesene. Neprestrihávajte uprostred vegetačného obdobia.
Pri zastrihávaní ihličnanov buďte opatrní, pretože dorastajú od horných partií. Príliš radikálny rez môže ich rast zastaviť raz a navždy. Pokiaľ nie je rez nevyhnutne nutný, vykonáva sa iba zaštepovanie a tvarovanie.
Ako ihličnany presádzať?
Presádzať ihličnany môžete iba na jeseň, keď strom dostane šancu, aby sa cez zimu spamätal a do štartu vegetačného obdobia nebol oslabený.
Presádzajte iba ihličnany, ktoré sú na terajšom mieste maximálne štyri roky. Staršie kusy už majú natoľko zabudovaný koreňový systém, že hrozí riziko poškodenia koreňov a rastlín okolo.
Pri premiestňovaní stromčeka dbajte nato, aby bol jeho koreňový bal vyťažený čo najviac a presúval sa na nové miesto spolu so stromčekom.
Presadený ihličnan zavlažujte a upevnite jeho polohu pomocou tyče, aby udržal stabilitu.
Prečo ihličnany hnednú?
Keď ihličnan lokálne či vo väčšej miere zhnedne, signalizuje to, že niečo s ním nie je v poriadku. Dôvodov nezdravého sfarbenia je niekoľko.
Môže ísť o prirodzený proces v dôsledku nedostatku vzduchu a svetla. To sa stáva na jeseň, kedy svetla ubúda a ihličnan je po vegetačnom období pomerne hustý.
Pomôcť ohrozeným častiam k svetlu možno správnym, ale opatrným rezom. Príliš radikálny rez ale dokáže urobiť pravý opak.
Ďalším dôvodom môže byť napríklad koreňová hniloba, škodcovia alebo huby. Príčinou zhnednutia môže byť aj sucho. Preto ihličnany polievajte v lete aj v zime.
Aby voda dostala šancu pretiecť až ku koreňom, vytvorte jej cestu hrubým okopaním okolia kmeňa.
Vyskúšajte mulčovaciu kôru
Dobrou ochranou proti burine je mulčovacia kôra, ktorá sa kladie na fóliu. Okrem estetickej funkcie, teda že zakryje fóliu, zabráni odparovaniu vlhkosti.
Mulčovací materiál sa navyše časom rozkladá a uvoľňuje do pôdy dôležité živiny, ktoré pomáhajú zasadeným rastlinám.
Foto: http://www.canva.com
Mohlo by vás zaujímať:
- Plnené vajíčka so žĺtkovou penou, ozdobené cibuľkou a reďkovkouVajce je jedným z hlavných symbolov Veľkej noci, pretože nesie hlbokú symboliku života, znovuzrodenia a nových začiatkov. Poďme si urobiť plnené vajíčka so žĺtkovou penou, ozdobené cibuľkou a reďkovkou.
- Veľkonočné beauty: Ultimátne hľadanie krásy s GESKETúto Veľkú noc vymeňte čokoládové vajíčka za poklady krásy! Jar je obdobím obnovy, a preto je ideálny čas na refresh vašej starostlivosti o pleť. S GESKE German Beauty Tech môžete dosiahnuť žiarivú pleť a povýšiť svoj rituál starostlivosti o seba na novú úroveň. Veľkonočné beauty. Či už ako luxusný darček pre seba alebo ako premyslené… Čítať viac: Veľkonočné beauty: Ultimátne hľadanie krásy s GESKE
- Hyperpigmentácia – ako s ňou zatočiť?Nerovnomerná pigmentácia pokožky (často označovaná aj ako hyperpigmentácia) je bežným kožným problémom. Tmavé škvrny známe ako starecké škvrny alebo slnečné škvrny sa často objavujú na tvári, rukách. A tiež iných častiach tela pravidelne vystavovaných slnku.
- Ľudia narodení v apríli: Čo ich robí výnimočnými?Apríl je mesiac plný prebúdzajúcej sa prírody, sviežeho vzduchu a dynamiky. Nie je preto prekvapením, že ľudia narodení v tomto mesiaci majú energickú, odvážnu a inšpirujúcu povahu.
- Apríl – mesiac prebudenia, zmien a nových začiatkovApríl je mesiac prebúdzania sa prírody, nových začiatkov a dynamických zmien. Prináša so sebou sviežu energiu jari, ktorá nás nabáda k aktivite, očiste a novým plánom. Je to čas, keď sa dni predlžujú, príroda sa prebúdza a my pociťujeme nový príval síl.