Športujte pravidelne a budete šťastní

8
www.pexels.com

Chystáte sa cvičiť či športovať a stále to odkladáte? Tak dva mesiace pred letnou dovolenkou si spomeniete, že treba niečo so sebou robiť a neuvedomujete si pritom, že to, čo sme naberali do svetrov niekoľko mesiacov, sa nedá dať rýchlo dole do plaviek? 

K téme, prečo je potrebný pravidelný a nie nárazový šport, som si prizvala dvoch odborníkov. Športového lekára MUDr. Pavla Maloviča, MhD, MpH a Ľuboša Gsch, profesionálneho trénera a špecialistu na tvarovanie postavy.


Nárazový šport zamáva s organizmom a tiež s psychikou

Leto a zima sú obdobia, ktoré priam lákajú na svoje špecifické športy. V zime je to najmä lyžovanie, no a v lete nás to ťahá k vode a často sa zíde partia, kde sa stretnú cvičiaci a necvičiaci. Spoločne si naplánujú niekoľkokilometrový splav na kajakoch. Alebo idú na bicyklovú túru, či nebodaj si dajú turnaj v plážovom volejbale. Čo sa stane?

Tí, ktorí cvičia pravidelne, majú príjemný zážitok navyše a tí druhí riadnu svalovicu alebo nebodaj aj svalovú horúčku. A to dokáže riadne zamávať nielen s organizmom, ale aj so psychikou. Jedinú radosť z toho má lúzer v nás, lebo nad nami opäť raz zvíťazil. Najhoršie na tom je, že táto skúsenosť nás môže od športu odradiť úplne.

Nepravidelný šport môže bolieť

Čo tak skúsiť to inak. Správne. Šport, ak nie je pravidelný, môže bolieť. Telo, svaly aj ostatné orgány treba postupne „prebúdzať“ a nie im naložiť. „Nárazové športovanie predstavuje nedisciplinovanosť nielen v našej hlave, ale aj v pohybovej aktivite. Ak ste kedysi športovali, telo si to zapamätalo. Váš pohybový systém je na tom horšie. Preto sa neodporúča nárazové športovanie. Pri cvičení a športe je dôležitá pravidelnosť. Ak je šport pravidelný, nemusí byť vo vysokých dávkach. Odporúča sa cvičiť tak 2 – 3 krát do týždňa.“ hovorí MUDr. P. Malovič.

Ľuboš Gsch k tomu hovorí: „Nárazové cvičenie má okrem všeobecných úskalí aj niekoľko, ktoré nie sú až tak známe. Tie môžu byť mnohokrát nebezpečnejšie. Vplyvom nepravidelného „pohybu“ a veľkého nasadenia dochádza často k zraneniam. Tieto sú často formou natiahnutia svalu, natrhnutia. Okrem výraznej svalovice a únavy je z môjho pohľadu zranenie väčšia hrozba.“

Šport si vyžaduje kondíciu

Odporúča preto pred napríklad pred bicyklovou túrou zobrať do úvahy vlastnú kondíciu/trénovanosť. „Okrem celkového/všeobecného nastavenia je nutné prihliadať aj na určité možnosti oddychu počas aktivity a následnú regeneráciu. Tréning alebo aktivita môže byť neprimeraná, o dôsledkoch však vieme značne rozhodnúť aj tým, ako sa pripravíme na ďalšiu regeneráciu počas tréningu. Táto príprava sa začína už prerušením aktivity a doplnenia vhodných živín.“

www.pexels.com

Vyberte si šport, ktorý vás bude baviť

Vyberte si šport, ktorý vás bude baviť. Nie je to totiž len o tom, že schudnete a budete sa cítiť lepšie, aj keď aj to je dôležité. Šport nás učí, posúva, so športom prekonávame samých seba, posúvame svoje hranice, vystupujeme z komfortnej zóny. Nájdite si šport, pri ktorom stretnete nových ľudí a budú vás posúvať ďalej. Niet nad kolektívnu energiu, aj keď nemusí ísť práve o kolektívny šport. Šport nás učí vyhrávať, ale aj čestne prehrávať, jednať fér. Vďaka športu sa naučíme disciplíne (alebo si ju doladíme), zvýši sa naša koncentrácia a zníži hladina stresu.

Prinesie nám do života šťastie

Tak začnite cvičiť a tentokrát správne. „Správne znamená správne primerane, správne systematicky a správne pravidelne. Sú to tie neustále opakované pravidlá, ktoré sú všeobecne známe. Primerane je optimálna záťaž, systematicky je optimálna skladba tréningu a pravidelne znamená optimálne periodicky vzhľadom k vlastným možnostiam. Je to paradoxné, ale prvotne ľudia zlyhávajú opačným smerom. Neodhadnú svoje časové možnosti (pravidelnosť), následne im chýba systém a keď už to dajú do súladu, stane sa náročné určovať záťaž.“ hovorí Ľ. Gsch.

Mojim športom je jazdectvo, konkrétne drezúra. Ak nesedím na koni tak 3 – 4 dni, po tréningu mám bolesti v svaloch a produkty Arnicalme sa mi veľmi osvedčili. Používam ich aj preventívne, pred ťažkým tréningom alebo pred súťažou.


Už teda vieme, že športovanie má byť pravidelné

Najmä na začiatku, ale aj u ľudí, ktorí dlhšie netrénovali, alebo ak ideme nad svoj limit, prípadne pri nárazových športovaniach, prichádza k svalovici alebo v horšom prípade k svalovej horúčke, či nebodaj k zraneniu.

Pokiaľ ide o ten typ únavy, že dobre zaspíme a ráno vstaneme bez akýchkoľvek problémov, môžeme považovať tento úkaz za relatívne fyzionomický. Nikto nie je zo železa.

Ak však nastane svalovica alebo svalová horúčka (môže pri nej vystúpiť aj teplota, triaška) a nie sme schopní pre bolesť vstať z postele a urobiť základné pohyby, je potrebné mať pri sebe prvú pomoc v podobe produktov z Arniky horskej – Arnicalme.

Ako Arnicalme aplikovať?


Produkty Arnicalme sa aplikujú povrchovo na pokožku na postihnuté miesta. Na pokožku nepôsobia invazívne, ako iné bylinky a nespôsobuje ani sfarbenie pokožky. „Aj dermatovenerológovia dospeli k záveru, že Arnika patrí medzi najvýznamnejšie rastliny, ktoré nám pomáhajú liečiť pokožku. Dosť výrazným spôsobom podporila túto myšlienku aj situácia v Nemecku, kde bol Arnicalme schválený ako oficiálne liečivo v klasickej medicíne – na vonkajšie použitie, pri podvrtnutiach, alebo pri vykĺbení. Ide o drobnejšie podvrtnutia prstov, zápästia, lakťa a používa sa aj na problémy s chrbticou. Schválená ako oficiálne liečivo je aj pri úrazoch spojenými s podliatinami a pohlmiaždením svalov.“ Hovorí MUDr. Malovič.  

Hamónia pohybu


Aktuálne si pre pohybový systém môžete vybrať z dvoch možností. Roll on a krém, ktorý sa používa skôr na masážne procedúry.
Roll on môžete nosiť v kabelke, alebo ho mať pri počítači ako prvú voľbu. Nie je agresívny, nespôsobuje podráždenie kože. Ak je otvorená rana a nebodaj krvácanie, vtedy produkt nepoužívajte. Krém má široké spektrum využitia najmä na širších plochách. Je fantastický aj pri reflexnej alebo relaxačnej masáži.  

Sval je struna natiahnutá na kosti. Keď si zoberiete ako je na gitare natiahnutá struna, tak rovnako je sval natiahnutý na kosti. Je to svojim spôsobom hudobný nástroj, pretože, keď sa hýbeme, vzniká harmónia viacerých typov pohybu, ktoré vytvárajú muzikálny efekt, ale aj efekt, ktorý je nevyhnutný pre život.

Moja voľba na boľavé svaly: Arnicalme

Čítajte tiež: Vyberte si šport, ktorý vás bude baviť
Ilustračné foto: http://www.pexels.com

Autorka: Andrea Hinková – Tarová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.