Vyberte si šport, ktorý vás bude baviť

6

Zavolá vám kamarátka, aby ste s ňou išli na cvičenie tabaty a vy v návale náhlej motivácie idete? A ešte to aj celé odcvičíte? Zamysleli ste sa predtým, ako ste na tom so svojou kondičkou? Že nie? A čo nato ráno vaše svaly?

Motivácií, prečo začať cvičiť je veľa a niektorým ste určite aj podľahli, avšak dostali ste facku od vytrvalosti a trpezlivosti. Tí, ktorí vytrvali dnes už dosahujú slušné výsledky a sú šťastní. Áno, šťastní. Našli niečo, pričom sa môžu odreagovať od všetkých problémov, vyvetrať si hlavu a „nadupať“ sa endorfínmi (hormóny šťastia, ktoré pravidelný šport vylučuje).

Ako nešportovať?
Nárazovo. Šport si vyžaduje pravidelnosť. Zoberte si napríklad leto a s ním spojené športy. Vyberie sa napríklad partia kamarátov na bicyklovú túru. Sú medzi nimi pravidelne cvičiaci aj necvičiaci. Tí, ktorí cvičia majú po túre za sebou ďalší príjemný zážitok, ostatní vstávajú na druhý deň s nepríjemnou svalovicou alebo nebodaj so svalovou horúčkou. A nechuťou do akéhokoľvek ďalšieho športovania. Ľuboš Gsch, profesionálny tréner a špecialista na tvarovanie postavy hovorí, že nárazové cvičenie má okrem všeobecných úskalí aj niekoľko, ktoré nie sú až tak známe. Tie môžu byť mnohokrát nebezpečnejšie.

„Vplyvom nepravidelného „pohybu“ a veľkého nasadenia dochádza často k zraneniam. Tieto sú často formou natiahnutia svalu, natrhnutia. Okrem výraznej svalovice a únavy je z môjho pohľadu zranenie väčšia hrozba.“ Odporúča preto pred napríklad pred bicyklovou túrou zobrať do úvahy vlastnú kondíciu a trénovanosť. „Okrem celkového/všeobecného nastavenia je nutné prihliadať aj na určité možnosti oddychu počas aktivity a následnú regeneráciu. Tréning alebo aktivita môže byť neprimeraná, o dôsledkoch však vieme značne rozhodnúť aj tým, ako sa pripravíme na ďalšiu regeneráciu počas tréningu. Táto príprava sa začína už prerušením aktivity a doplnenia vhodných živín.“

Organizmus nemá rád extrémy. Keď ho preťažíme bolí, tuhne, cítime napätie a ľahko môže prísť aj k jeho preťaženiu a úrazom. 

Každé cvičenie, či šport si vyžaduje pravidelnosť. Predtým, ako sa vyberiete s kamarátmi napríklad na bicyklovú túru, dobre zvážte svoju mieru trénovanosti a kondície.

Moja cesta od koní a späť k nim
Šport ma nikdy nejako veľmi nebavil. Keď som bola v tínedžerskom veku, učila som sa jazdiť na koni. Tak som kone milovala, že som chcela ísť študovať chovateľstvo. To mi však doma neprešlo a skončila som na gymnáziu a následne som pokračovala na žurnalistike. Vydala som sa, mala dieťa, rozviedla sa, vydala znovu, mala ďalšieho syna. Vždy, keď som videla kone, moja duša zosmutnela. Pretože som vášeň k nim zahrabala hlboko do svojho vnútra. Keď som sa vo svojom živote prehupla do jeho druhej polovice, začala som premýšľať nad tým, čo budem ľutovať na smrteľnej posteli. A vtedy mi to prišlo. Svoju nenaplnenú lásku ku koňom. A tak sa to všetko začalo. Môj návrat ku koňom a jazdeckému športu – športovej drezúre.

Splnil mi môj “zabudnutý” sen a plní ho každý deň.

Nedávno sa ma niekto pýtal, ako sa cítim na tréningu. Bez premýšľania som povedala prvé, čo mi napadlo: Som šťastná. Mám vlastného koňa a spolu rastieme. Veľmi dobre si pamätám na svoje začiatky, keď mi kôň pri kroku zrýchlil a ja som začala panikáriť, lebo som ho ešte nevedela ovládať, dávať mu správne príkazy a komunikovať s ním. A hlavne som netušila, ako na ňom sedieť tak, aby som nespadla.

Po každom tréningu ma bolelo celé telo. Svaly dostávali zabrať, a zo začiatku sa vôbec nechceli prebudiť z dlhého zimného spánku. Premýšľala som, ako svojmu telu pomôcť a začala som navštevovať kurzy jógy. Tá ma okrem iného naučila aj to, kedy mi telo hovorí dosť. Kedy už nemám na neho tlačiť a ísť cez bolesť. Začala som stále viac vnímať svoje telo a postupne ma pustilo aj do balančných asán. V sedle na koni som sa cítila stále viac komfortnejšie a ani neviem, začala som cválať. Stále som však na začiatku, pretože každé preskočenie určitej úrovne ma posúva dozadu. Najprv sa treba naučiť základy. A to v každom športe.

Jóga ma naučila počúvať svoje telo. Aj to, kedy povie stačilo, už necvič.

Diamanty sú na ceste
Dnes som so športom na tom tak, že ho k životu potrebujem denne. Mám šťastie, že žijem obkolesená lúkami, lesmi a cyklodráhami, takže som na bicykli takmer denne. A keď nie na bicykli, mám dvoch psov, takže aj keby sa mi nechcelo, každé ráno a večer si dávam hodinovú prechádzku. A medzitým niekde je práca, rodina a môj krásny valach Karbid. Upratala sa mi hlava, utriedili myšlienky, lepšie sa sústredím, viem, čo je pre mňa v živote dôležité a už len sem tam to pohybovo preženiem a ráno vstávam so svalovicou.

A to je presne ten moment, kedy sa z praktika stane teoretik. Poznáte to, teóriu poznám, prax je trochu iná. Aj mne sa ešte niekedy stane, že idem nad svoje sily a najmä kondíciu, a poviem si, že to dám. Áno, dám. Lenže na druhý deň sotva hýbem rukami a nohami. V športe ani v živote neplatí tak celkom, že dosiahneš všetko, čo chceš. Teda dosiahneš, len to chce cvik, trpezlivosť, odhodlanie, disciplínu a vytrvalosť. A to v inom význame slova, ako by ste možno čakali. Je to presný opak toho, ako keby ste si povedali „To dám“ a išli ste na konkurz tlmočníka pre návštevu anglickej kráľovnej. Tá vytrvalosť, disciplinovanosť a odhodlanie sú totiž poklady na tej ceste k cieľu. Aj vedieť povedať si dosť a počúvať svoje telo je neobrúsený diamant. A treba sa to naučiť. Lebo inak budú vašim spoločníkom boľavé svaly, čo nebodaj aj svalová horúčka, zranenia a verte, že nič z toho nechcete. A ak to trochu preženiete a tie svaly bolia, majte po ruke prvú pomoc. Mne v lekárni odporučili Arnicalme krém a Arnicalme roll on a používam ich aj ako prevenciu pred náročným tréningom a tesne po ňom.

Verte mi keď poviem, že kondícia sa buduje postupne. Nezískate ju za mesiac a možno ani za rok. Keď však vydržíte, budete šťastní. A ja sa snažím byť za každých okolností ešte aj trendy. Kto ma pozná, vie, že ja a móda k sebe patríme. A aj to, že nemám rada tmavé farby a aj v športovom oblečení hľadám farby. Lebo farby sú život a dodávajú nám energiu. Preto, keď narazím na niečo farebné, len ťažko odolám – najnovším kúskom je táto mikina :)
Čítajte tiež. Tam, kde je pohyb, víťazí zdravie
Andrea Tarová

Dnes už existuje veľa možností, ako začať so športom a vydržať pri ňom. Motiváciou vám môže byť aj krásna, farebná športová móda.
To je on :) Doslovne mi vrátil chuť do života a som šťastná.

Mali by sme vedieť

Boľavé svaly sú stavom, keď sa v svaloch hromadia kyslé produkty energetického metabolizmu a spôsobujú podráždenie nervových kapilár a pocit bolesti. Môže prísť aj k opuchnutiu svalov, ktoré vzniká z preťažených kapilára k samovoľnej tvorbe modrín. 

„Svalovica“ je spôsobená mikrotrhlinami v svalových vláknach, ktoré boli zaťažené viac, ako sú zvyknuté. Ide vlastne o drobné zápalové procesy, prostredníctvom ktorých prebieha hojenie.  Objavuje sa aj v prípade, ak sa začneme venovať novej aktivite, zvýšime záťaž či intenzitu.

Asi najpopulárnejším športom u nás je beh. Ten mňa obišiel

Pohybové aktivity môžu spôsobiť aj natiahnutie, vyvrtnutie alebo natrhnutie. Dochádza k nim okolo kĺbov, pričom môže ísť o problém väziva alebo priamo svalu. Väzivá sú pevné tkanivá, ktoré spájajú kosti v kĺboch. Nevhodný pohyb môže spôsobiť ich výron, teda vyvrtnutie alebo až roztrhnutie. Najčastejším miestom vyvrtnutia je členkový kĺb. K preťaženiu či roztrhnutiu môže dôjsť aj na svaloch. Najbežnejšie miesta pre svalové natiahnutie sú dolná časť chrbta a dolné končatiny. Zranenia sú podobné, no odlišujú sa príznakmi.

Svalový kŕč je bolestivý, dlhodobý a nadmerný sťah svalového vlákna. Ide o reflexný dej, ktorý nie je ovplyvniteľný vôľou a je daný nadmernou dráždivosťou nervov. Vzniká napríklad pri nerovnováhe minerálov v krvi, vyčerpaní energetických zásob v bunke či ako dôsledok nedostatku niektorých vitamínov. Môže ísť aj o preťaženie svalov, preto je veľmi dôležitá regenerácia. 

V budúcom článku vám poviem niečo o prvej pomoci, ak to so športom predsa len preženiete :)

Napíšte mi svoj príbeh. O tom, čo vás priviedlo k športu. Vydržali ste? Alebo mi napíšte nepríjemný zážitok spojený so svalovicou.
Píšte dole do komentára pod článkom a príbehy, ktoré vyberiem, odmením nejakou peknou cenou :)

6 KOMENTÁRE

  1. […] Nech už sa pustíte do cvičenia z akýchkoľvek dôvodov, vždy by ste mali dbať na to, aby ste si stanovili reálne ciele. Cítiť sa sebavedomo svedčí každému! Dosiahnuť krásne ploché brucho si vyžaduje čas, trpezlivosť a dobre nastavený cieľ, pričom treba myslieť aj na zdravé a vyvážené jedlo a tiež správny fitnes plán.Čítajte tiež: Vyberte si šport, ktorý vás bude baviťhttp://www.andawell.sk […]

  2. […] Žena v prechode by mala taktiež dbať aj na udržanie si správnej hladiny cukru v krvi. Kvôli strave bohatej na rafinované cukry sa táto hladina rapídne zvýši, čo spôsobuje podráždenosť a únavu. Počas menopauzy by ženy nemali zabúdať na pravidelnú fyzickú aktivitu. Počas cvičenia sa totiž uvoľňujú endorfíny, teda hormóny šťastia. Tie pomáhajú predchádzať úzkostiam a depresiám, zlepšujú sebavedomie a vedú k lepšiemu spánku či zvyšujú odolnosť voči stresu. Ideálným cvičením je napríklad hormonálna jóga.Čítajte tiež: Vyberte si šport, ktorý vás bude baviť […]

  3. […] Červená dyňa (melón)Červená dyňa je skvelým zdrojom pre hydratáciu organizmu, zasýti a je plný živín. Je bohatý na citrulín, čo je aminokyselina, ktorá sa používa, okrem iného, aj na zvýšenie výkonu u športovcov  a ako kardiovaskulárny doplnok výživy. Štúdia z roku 2013 dokázala, že pitie šťavy z červenej dyne znižuje bolesť svalov.Čítajte tiež: Vyberte si šport, ktorý vás bude baviť […]

  4. […] Tonizujúci krém Arnicalme cream – tonizujúci krém s jemnou textúrou je vhodný pri pocite únavy a preťaženia svalov. Podporuje nielen ich regeneráciu po námahe, ale príjemne osviežuje pokožku. Je vhodný na masáž väčších plôch tela. Čítajte tiež: Vyberte si šport, ktorý vás bude baviť […]

  5. […] Ak chcete začať cvičiť a neviete ako alebo koľko si toho „naložiť“ a ako dosiahnuť svoj cieľ, určite sa obráťte na profesionálov. Možností je veľa – či už budete cvičiť doma pod dohľadom trénera, online formou alebo pomocou knihy – je to na vašich preferenciách. Určite však začnite, lebo šport okrem iného produkuje endorfíny, čo sú hormóny šťastia a to teraz potrebujeme ako soľ. Napríklad na stránke http://www.pohyb.sk nájdete všetky potrebné informácie.Čítajte tiež: Vyberte si šport, ktorý vás bude baviť […]

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.