Behanie je kľúčom k zdraviu. Ako začať behať?

2

Jar je vo vzduchu a tento čas je ideálny na to, aby ste začali behať. Prečítajte si zaujímavé informácie o zdravotných výhodách behania a uvidíte, že je to  aktivita, ktorá prospeje nielen vášmu telu, ale aj mysli. Navyše pre vás máme aj základný tréningový plán na prvé štyri týždne!

Behanie – zdravé srdce a štíhla línia

Behanie je vynikajúce cvičenie, ktoré posilňuje srdce a cievy. Pravidelný beh zlepšuje celkovú kondíciu, zvyšuje vytrvalosť a znižuje riziko srdcovocievnych chorôb.

Podľa správy amerického centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) je u neaktívnych ľudí takmer dvakrát vyššia pravdepodobnosť vzniku srdcových ochorení než u tých, ktorí pravidelne športujú.

„Pravidelné cvičenie má obrovské výhody, viditeľné aj neviditeľné. Znižuje riziko vzniku kardiovaskulárných problémov, zlepšuje srdcovú činnosť, pohyblivosť kĺbov i pocit pohody.

Pomáha udržať v norme krvný tlak, cholesterol aj cukor,“ hovorí fitness expertka a odborná garantka spoločnosti Herbalife, Samantha Clayton.

Ďalším benefitom je, že behanie podporuje spaľovanie kalórií a pomáha udržiavať optimálnu váhu. Je efektívnou formou cvičenia na redukciu telesného tuku a vyrysovanie svalov.

Pravidelným behaním môžete získať lepšiu metabolickú kondíciu a zvýšiť tak svoj bazálny metabolizmus.

Behanie podporuje duševné zdravie

Pri behu sa uvoľňujú endorfíny, tzv. hormóny šťastia, ktoré zlepšujú náladu a znižujú stres. Behanie môže byť účinným prostriedkom na zvládanie úzkosti a depresívnych stavov.

Okrem toho zlepšuje spánok a posilňuje duševnú odolnosť.

Behať môžete kdekoľvek a kedykoľvek

Dôležitou výhodou behania je aj to, že okrem kvalitných tenisiek a vhodného oblečenia podľa počasia nepotrebujete žiadne špeciálne športové vybavenie, ani prostredie.

Môžete behať prakticky kedykoľvek a kdekoľvek – v meste, v parku, na pláži alebo v lese. Stačí sa len obuť a vybehnúť!

7 tipov ako začať behať

Nezabudnite však načúvať svojmu telu a záťaž zvyšujte postupne. S každým krokom sa budete cítiť silnejší, energickejší a plný radosti z toho, že ste sa rozhodli pridať behanie do svojho životného štýlu.

  1. Začnite pomaly a postupne na krátke vzdialenosti, aby ste sa nepretrénovali. Doprajte si čas na adaptáciu a trvanie a intenzitu tréningu zvyšujte postupne.
  2. Navštívte špecializovaný obchod, kde vám pomôžu vybrať správnu obuv s ohľadom na vašu bežeckú techniku ​​a typ nohy. Kvalitná obuv minimalizuje riziko zranenia a zvyšuje komfort pri behu.
  3. Ak chcete lepšie udržať motiváciu, stanovte si jasný cieľ. Napríklad v podobe zdolania určitej vzdialenosti, účasti na bežeckom závode alebo zlepšenia času.
  4. Disciplínu zasa pomáha udržať štruktúrovaný tréningový plán. Naplánujte si pravidelné tréningy a začnite s kombináciou behu a chôdze, pričom ich pomer postupne zvyšujte v prospech behu.
  5. Pred každým tréningom si dajte čas na zahriatie a strečing. Svaly budú menej náchylné na zranenie a lepšie sa vám pobeží.
  6. Nezabúdajte na regeneráciu. Behanie zaťažuje svaly a kĺby, preto je dôležité dať im čas na odpočinok.
  7. Pri intenzívnom športovaní sa telo potí a stráca nielen vodu, ale aj dôležité minerály. V rámci prevencie kŕčov, únavy a dehydratácie dopĺňajte tekutiny efektívne. Ideálne sú elektrolytové nápoje, ktoré vďaka optimálnemu pomeru elektrolytov a cukrov pomáhajú rýchlo doplniť stratené minerály a udržať telesný výkon.
Behanie má množstvo pozitívnych účinkov na naše zdravie. Neviete ako začať a neublížiť si pritom? Poradíme vám

TIP: Skúste napríklad športový nápoj H24® CR7 Drive Acai Berry. Tento lahodný nápoj s príchuťou Acai bol vyvinutý výživovými špecialistami medzinárodnej futbalovej hviezdy Cristiana Ronalda. CR7 Drive obsahuje sacharidy a elektrolyty, ktoré preukázateľne zvyšujú vstrebávanie vody počas cvičenia a pomáhajú udržať vysoký výkon.

Foto: http://www.pexels.com

Mohlo by vás zaujímať:

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.