Nežiaduce kožné prejavy v tehotenstve

1
woman wearing white cap sleeved dress holding ultrasound result photo
Photo by Dominika Roseclay on Pexels.com

Tehotenstvo je nesporne jedným z najkrajších období v živote každej ženy. Pre ženský organizmus je to záťaž s kombináciou zásadných hormonálnych, metabolických a imunologických zmien. Nežiaduce kožné prejavy v tehotenstve môžu manifestovať všetky tieto zmeny.

Dermatologička MUDr. Kateřina Macháčková vám prináša informácie o tom, čo sa deje s vašou kožou počas tehotenstva.

Nežiaduce kožné prejavy v tehotenstvetehotenské dermatózy

Fyziologické kožné zmeny sa vyskytujú sa u väčšiny tehotných žien. Sú skôr esteticky rušivé, väčšinou nevyžadujú liečbu a po pôrode odznievajú.

Vzácnejšie sa môžeme stretávať s kožnými prejavmi, ktoré označujeme ako tzv. tehotenské dermatózy, tieto sú už svojím charakterom závažnejšie, tehotnú privádzajú do ordinácie kožného lekára a vyžadujú ako lokálnu, taktiež v niektorých prípadoch celkovú liečbu, vzácne hospitalizáciu.
Čítajte tiež: Váš osobný Sprievodca tehotenstvom

pregnant woman holding tummy
Photo by freestocks.org on Pexels.com


Bežné – fyziologické zmeny v tehotenstve


Medzi najčastejšie zmeny na pokožke, ktoré v určitej miere zaznamená každá tehotná, patria tehotenské hyperpigmentácie. Postihujú až 90% tehotných, výraznejšie bývajú u žien tmavých fototypov (tmavšia pokožka, tmavé vlasy, tmavé oči). Typická je zvýraznená pigmentácia v oblasti prsných dvorcov. A tiež v oblasti strednej čiary brucha a na genitáliách. Začínajú sa najčastejšie na počiatku druhej polovice tehotenstva a po pôrode ustupujú.

Aké vitamíny tehotným napomáhajú k lepšej vitalite?

Kyselina listová pre tehotné je podľa mnohých považovaná za alfu a omegu. Príjem kyseliny listovej počas tehotenstva sa dostáva na úroveň 400 až 600 μg za deň. Patrí do skupiny vitamínov B a reguluje vývoj centrálneho nervového systému dieťatka. Už pred tehotenstvom kyselinu listovú postupne prijímame vo väčšom množstve, nachádza sa v zelenej listovej zelenine, orechoch, šošovici, v sóji, v mliečnych a vaječných pokrmoch.
Železo v tehotenstve vplýva na kvalitu oboch životov
V tele tehotnej ženy sa zväčšuje objem krvi, najviac zásob železa, hemoglobínu na prenášanie kyslíka je potrebného v treťom trimestri. Výživové doplnky pre tehotné obsahujú železo najčastejšie v kombinácii s vitamínom C pre lepšiu absorpciu.  KÚPTE TU

Čítajte tiež: Ako si pomôcť pri prirodzenom pôrode?

photo of pregnant woman
Photo by Daniel Reche on Pexels.com

Nežiaduce kožné prejavy v tehotenstve – bežný prejav

Úplne najtypickejším, a tiež ženy najviac obťažujúcim nežiaducim prejavom v tehotenstve, je tzv. chloazma alebo melazma (tiež chloasma gravidarum, tehotenská maska). Ide o symetrické, mapovité hyperpigmentácie na tvári, najviac na čele, v oblasti hornej pery, na chrbte nosa či nad lícnymi kosťami.

Pôsobením hormonóv estrogénov a progesterónu dochádza k zvýšenej tvorbe kožného pigmentu – melanínu. Veľmi často ustupujú už v období šestonedelia. Iba u malého percenta žien pretrvávajú dlhodobo a predstavujú kozmetický problém, ktorý sa snažíme riešiť pomocou špeciálnych bieliacich krémov, chemického peelingu, dermabrázie či laseru.

https://arganovy-olej-advance.sk/?utm_source=aff&utm_medium=aff&utm_campaign=dgt&a_aid=5dd81cbe9bd13&a_bid=71516773

child touching his mother lamb
Photo by Pixabay on Pexels.com

Nežiaduce kožné prejavy v tehotenstve – Strie a fialové jazvičky

Medzi ďalšie typické nežiaduce tehotenské prejavy patria strie (tzv. striae distenze). Pri ich vzniku sa uplatňujú ako faktory hormonálne, tak mechanické.

Ich vznik je typický pre 2. trimester gravidity, keď ženy pozorujú najmä v oblasti pŕs, brucha, ramien a na zadku svetlo fialové jazvičky, ktoré sa rozostupujú a postupom času menia na biele atrofické jazvy.


Ich liečba je komplikovaná, môžete im predchádzať špeciálnymi masážami a masážnymi prostriedkami. Tie, ktoré napriek tomu pretrvávajú, možno odstrániť laserom alebo rádiofrekvenčným ošetrením.

Hormonálna dysbalancia je tiež zodpovedná za zmeny v kvalite a rastu vlasov. V zmysle zlepšenia vlasového porastu počas tehotenstva a naopak zhoršenie kvality štice a zvýšeného vypadávania vlasov po skončení tehotenstva.

Tiež tu sa stav väčšinou spontánne upraví, dobrý efekt je pri aplikácii rôznych vlasových vôd, ktoré zlepšujú prekrvenie kože, pomáhajú tiež tablety s vyváženým obsahom vitamínov a minerálov, ktoré posilnia pôrodom vyčerpaný organizmus.

Medicínska starostlivosť pre krásnu pleť

Každá žena chce i počas tehotenstva vyzerať pekne, preto sa jej pozornosť sústreďuje nielen na telo, ale i na pleť. V tomto období však na pokožke môžeme okrem pigmentových škvŕn zaznamenať tiež väčšie množstvo aknóznych prejavov.

Súvisí to s vyššou aktivitou mazových žliaz v druhom trimestri. Na starostlivosť o aknóznu pokožku tehotných používame špeciálne dermokozmetiku, vysušujúce externá, krémy s kyselinou azelaiovou, vzácne treba voliť tiež lokálnu antibiotickú liečbu.

couple in field
Photo by Georgia Maciel on Pexels.com Nežiaduce kožné prejavy v tehotenstve

Nežiaduce kožné prejavy v tehotenstve – Nezhubné kožné nádorčeky

Počas tehotenstva dochádza tiež ku zvýšenému výskytu nezhubných kožných nádorčekov – fibrómkov. Vyskytujú sa najmä v oblasti krku a podpazušia. Sú farby kože a niekedy sú s pokožkou spojené „stopkou“.

Častejší je tiež vznik erytému (začervenania) na tvári a v oblasti dlaní, tzv. palmárny erytém. Je možné ho pozorovať najmä v období prvého trimestra, po pôrode odznieva. Bežný je tiež výskyt drobných cievnych nádorčekov, tzv. hemangiómov. Pripomínajú kvapku krvi a sú neškodné. Ak spontánne nezmiznú po skončení tehotenstva, dajú sa dobre odstrániť cievnymi lasermi.

Žilové problémy

Tehotná žena musí počítať so vznikov žilových problémov, alebo varixov. Sú spôsobené znížením cievneho napätia a zvýšením tlaku tehotnej maternice na cievne riečisko. Pomáha pravidelné cvičenie, polohovanie nôh a nosenie špeciálnych kompresívnych pančúch.

Väčšina špecifických dermatóz sa hojí spontánne

Špecifické tehotenské dermatózy nie sú také časté a vo väčšine prípadov sa spontánne hoja. Klasifikácia týchto ochorení je zložitá. Tehotná žena sa pri nich nezaobíde bez pravidelnej starostlivosti dermatológa. Do tejto skupiny kožných ochorení patrí napr. pemphigoid tehotných, ktorý je vzácnym veľmi svrbivým pľuzgiernatým ochorením v gravidite.

Polymorfná erupcia v tehotenstve je vyrážka silno svrbivá, prejavy sa môžu vyskytovať najmä v oblasti brušných strií v poslednom trimestri. Ide sa o purpurové škvrny, pľuzgiere i žihľavkové pupienky.

Do tejto kategórie chorôb spadá ešte niekoľko ďalších kožných diagnóz, ktoré však svojím rozsahom prekračujú rámec nášho oznámenia.
Fyziologické zmeny v obličkách počas tehotenstva

AKO SA MÁ TEHOTNÁ ŽENA O SEBA STARAŤ, ABY TEHOTENSTVOM PREŠLA S KRÁSNOU A ZDRAVOU PLEŤOU?

Svoju pokožku pravidelne ošetrujte. Používajte kvalitný a vhodný denný i nočný krém podľa typu pleti. Nezabúdajte na odlíčenie a očistenie pleti nedráždivými produktmi. Vzhľadom na to, že pokožka býva v tomto období zvýšene citlivá až hyperreaktívna, odporúčajú sa prípravky upokojujúce, nedráždivé, vhodné pre citlivú až alergickú pleť.
Čítajte tiež: To najlepšie z prírody pre vaše vlasy a pokožku

Prevencia vzniku pigmentových škvŕn

Pri prevencií proti vzniku pigmentových škvŕn používajte prípravky s UV filtrom ako súčasť každodennej starostlivosti o pleť. Veľmi špecifická je starostlivosť o pokožku vystavenú slnečnému žiareniu. Veľmi zodpovedne sa starajte v tomto období o svoju pokožku a v žiadnom prípade nesmie prísť k spáleniu kože. Pokožku tela odporúčame pravidelne premazávať, čím stále obnovujeme jej ochranný plášť a znižujeme svrbenie kože.
Čítajte tiež: Pôrod cisárskym rezom: Áno alebo nie?

Používajte masážne oleje a krémy. Aplikujte ich na miesta, ktoré sú vystavené zvýšenému riziku vzniku strií. Boky, stehná, zadok, brucho a prsia. Ich pravidelné ošetrenie jemnou olejovou masážou dokáže zabrániť nepekným striám v neskorých fázach tehotenstva.

Medicínska starostlivosť pre krásnu pleť

Pri zvýšenom potení odporúčame antiperspiranty a dezodoranty určené pre citlivú pleť.

Starajte sa o pokožku nôh. Odporúča sa 30 – minútová chôdza denne ako prevencia kŕčových žíl. Lekári odporúčajú tehotenskú gymnastiku, spánok s podloženými dolnými končatinami, obmedzené státie a špeciálnu kompresívnu bielizeň. Aby boli nohy nielen zdravé, ale i krásne, používajte zmäkčujúce krémy na stvrdnutú kožu nôh, napr. s 10% ureou.

Predsa len teraz chodidlá nesú o 10 – 20 kg hmotnosti viac, a tak si zaslúžia adekvátnu starostlivosť.

Na vlasy odporúčame používať hypertolerantné šetrné šampóny.

Nemusíte sa zriekať dekoratívnej kozmetiky, vyberajte si však takú, ktorú pleť dobre znáša. V prípade, že máte na koži výraznejšie prejavy akné, volte nekomedogénne prípravky.

Každá žena sa tehotenstvom stáva krajšou a rozžiarenejšou, voľbou správnej dermokozmetiky bude jej pokožka zdravšia a riziko vzniku niektorých nežiaducich kožných prejavov bude menšie.
http://samanskesviecky.sk

Predstavujeme nový portál z našej dielne. Navštívte https://zdravienadoma.sk/
a podporte nás návštevnosťou. ĎAKUJEME

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.