Pre každú ženu existuje vhodná metóda antikoncepcie. Vyberte si presne podľa vašich potrieb a želaní.
Kedy asi plánujete mať deti? Ste zábudlivá? Fajčíte? Možno vás to prekvapí, ale aj s takýmito otázkami sa môžete stretnúť v gynekologickej ordinácii keď sa prídete poradiť ohľadne vhodnej antikoncepcie.
Antikoncepčných metód je veľa a tak nie je vždy jednoduché sa medzi nimi rozhodnúť.
Antikoncepcia – nájdite si takú, ktorá vyhovuje vašim potrebám
Vďaka individuálnemu prístupu je ale možné nájsť vhodnú antikoncepciu pre každú ženu v akomkoľvek životnom období, ktorá jej bude plne vyhovovať.
Nevyhnutnou súčasťou informovaného rozhodnutia o voľbe antikoncepcie je otvorený rozhovor
s ošetrujúcim gynekológom. Pokiaľ máte ku svojmu lekárovi dôveru, môžete s ním hovoriť aj o intímnych záležitostiach bez hanby.
Pri takomto rozhovore je dobré s lekárom hovoriť taktiež o svojom sexuálnom živote, predstavách ohľadne materstva.
Vrátane toho, kedy by ste sa a či vôbec chceli stať matkou, prípadne či uvažujete o ďalšom dieťati.
Povedzte lekárovi o vašich zdravotných problémoch
Pre lekára sú užitočné aj informácie o vašom životnom štýle. Napríklad či máte pravidelný denný rytmus alebo je väčšina vašich dní veľmi hektických.
A tak si neviete predstaviť užívať tabletku vždy v rovnakú hodinu. To všetko sa môže odraziť vo voľbe vhodnej antikoncepcie.
Povedzte svojmu lekárovi o vašich zdravotných problémoch. Vrátane tých, ktoré považujete za malicherné. Váš gynekológ by mal vedieť, či užívate nejaké lieky, a to vrátane voľne predajných prípravkov.
Antikoncepcia – aké sú rizikové faktory?
Zatajovať by ste mu nemali ani to, že fajčíte. Čím viac informácií má gynekológ o vašom zdravotnom stave, tím lepšie je schopný vám poradiť.
Rizikové faktory sú napríklad obezita (BMI ≥ 30), fajčenie, hypertenzia, diabetes s poruchou ciev, poruchy tukového metabolizmu. Rizikovými sú taktiež ženy, ktoré trpia epilepsiou, migrénami či poruchami pečeňových funkcií napr. v dôsledku nedávno prekonanej hepatitídy alebo mononukleózy.
U týchto rizikových pacientiek by nasadenie kombinovanej hormonálnej antikoncepcie (antikoncepcie obsahujúcej dve zložky: estrogén a gestagén) mohlo zvýšiť riziko vzniku tromboembolickej choroby, zhoršiť stav ochorenia alebo viesť k zníženiu účinku hormonálnej antikoncepcie vplyvom užívaných liekov.
Neverte internetu, ale lekárovi
Návšteva gynekologickej ordinácie je ideálna príležitosť k tomu, aby ste sa porozprávali o všetkých obavách, ktoré máte spojené s antikoncepciou.
Váš lekár je ten, kto by vám mal odpovedať na všetky vaše otázky ohľadne antikoncepcie.
Ako odborník s mnohými skúsenosťami s rôznymi metódami antikoncepcie vám podá objektívne a neskreslené informácie.
Naopak internetové fóra sú plné neoverených správ, ktoré môžu pôsobiť vierohodne. A tak im mnoho žien podlieha, bez toho, aby si v gynekologickej ambulancii overili, čo si prečítali.
Tieto mýty im potom komplikujú rozhodnutie ohľadne vhodnej antikoncepcie.
Antikoncepcia – nebojte sa spýtať
Pýtajte sa vždy, keď niečomu nerozumiete alebo vám nie je jasné, čo vám lekár hovorí. Je veľmi dôležité, aby ste správne všetko chápali ide o vaše zdravie.
- Aké možnosti antikoncepcie u mňa prichádzajú do úvahy?
- Existuje nejaká ďalšia alternatíva?
- Aké sú výhody a nevýhody vami navrhovanej metódy?
- A čo ďalej? Vyšetrenie, kontrola, termín ďalšej návštevy, …?
Foto: http://www.canva.com
urcite sa pytat lekara – ten to poriesi asi najlepsie a dovtedy urcite kondomy zo superlove ako durex intense alebo real feel