Máte otlaky od topánok? Vyskúšajte tieto tipy!

1
a woman shopping for a rubber shoes
Photo by RODNAE Productions on Pexels.com

Štýlové topánky sú neodmysliteľnou súčasťou každej jarnej a letnej garderóby. Vysoké či nízke, žabky či baleríny, kožené či textilné, nové či nosené – nohy obúvame do pohodlia a krásy. Niekedy však okrem toho aj do útrap a bolestí. Výsledkom sú často otlaky od topánok.

Každá z nás minimálne raz trpela otlakmi od topánok, ktoré nám nečakane môžu urobiť nepríjemné starosti.

Otlaky vznikajú najčastejšie pri nosení úzkych alebo príliš vysokých podpätkov. Vtedy je vaša noha nerovnomerne zaťažovaná.

Riskuje ich však aj ten, kto si obuje celé topánky bez ponožiek, čo je zároveň aj veľmi nehygienické.

Otlaky vznikajú najčastejšie pri nosení úzkych alebo príliš vysokých podpätkov. Vtedy je vaša noha nerovnomerne zaťažovaná.

Topánky odhaľujúce naše členky sa zase opierajú o pohyblivú šľachu nohy, čo môže spôsobiť problémy.

Obuv nohu mierne ošuchuje, koža prechádza skúškou a ak je materiál príliš tvrdý, vznikajú dokonca pľuzgiere. Toto hrozí aj na prstoch nôh či chodidlách, ktoré sú v topánke príliš natlačené. Otlaky.
Čítajte tiež: Viete, ako rozchodiť nové topánky?

a woman shopping for a rubber shoes
Photo by RODNAE Productions on Pexels.com

Otlaky – nedajte im šancu


Vyberte si topánky správne, budú vašim každodenným spoločníkom. Dôležitým faktorom je funkčnosť a teda účel, na ktorý si ich vyberáte.

Možností je viacero, a to od topánok do spoločnosti, či práce, až po obuv vyložene športového charakteru.

“Ak si zákazník nevyberie topánky na účel aký potrebuje, časom mu zvolená obuv môže spôsobovať viacero ťažkostí. Či sú to otlaky alebo rôzne deformity.“ upozorňuje Iveta Gálová, manažérka obchodu sieti predajní Obuv Soňa.
Čítajte tiež: Červená podporuje vášeň a sexepíl – vyskúšajte aspoň doplnky

Dôležitá je aj správna veľkosť topánok. Nesmú byť ani príliš veľké, ani príliš malé. Nič neriskujte – ich výberu venujte dostatok času i pozornosti, oplatí sa to.

Pri skúšaní si obujte obidva páry a v nových črievičkách sa poprechádzajte.

pair of white heeled shoes
Photo by Elegance Nairobi on Pexels.com

Užšie miesta v priehlavku alebo v pätovej oblasti, môžu spôsobiť otlaky

Pokojne môžete na predajni aj istú dobu pobudnúť a presvedčiť sa o správnosti vášho výberu. Pokiaľ pri skúšaní pociťujete užšie miesta napr. v priehlavku alebo v pätovej časti, je tu vyššie riziko vzniku otlaku a to nielen pri prvotnom, ale aj častom nosení.

Pokiaľ topánky nie sú kožené, nemali by ste sa spoliehať na to, že časom ešte povolia.
Čítajte tiež: Zelená farba – kedy a ako ju nosiť?

Z hľadiska materiálu sú najvhodnejšou voľbou hlavne kožené topánky. Tie sa nosením prispôsobia tvaru nohy, čím nespôsobujú žiadne ťažkosti a ich nosenie sa stáva pohodlným a uvoľneným.“ odporúča Iveta Gálová z Obuvi Soňa.

Nové lodičky, baleríny či inú okrasu vašich nôh by ste si kvôli svojmu dobru mali zo začiatku obúvať len na kratšie trasy.

Noha si na ne privykne lepšie, ako keby ste ju hneď pri prvom raze odrali do krvi. Dajte si pár výletov do obchodu, prejdite sa na kávičku s kamarátkou a prípadné mierne otlaky nenarobia veľa zloby.

Bojujte statočne

V ideálnom svete by všetko fungovalo podľa vyššie spomenutých rád, no realita je niekedy bohužiaľ iná.

Môžete natrafiť na krásne lodičky, ktoré sa však nechcú prispôsobiť a príbeh o strastiplnej ceste plnej otlakov, pľuzgierov a odrenín je na svete.

Môžete natrafiť na krásne lodičky, ktoré sa však nechcú prispôsobiť a príbeh o strastiplnej ceste plnej otlakov, pľuzgierov a odrenín je na svete.

Určite ste podobnú skúsenosť už aspoň raz mali aj vy. Preto je dobré vedieť ako sa o ubolené nohy postarať:

  • Leukoplast: Aby ste zmiernili prípadný otlak, pred nazutím topánky si problémové miesto oblepte leukoplastom. Koža bude pred tvrdým materiálom lepšie chránená.
  • Sucho :Snažte sa v topánkach udržiavať sucho. Zvýšeným rizikom vlhkého prostredia sa zvyšuje aj riziko odrenín a zhoršovania ich stavu. Proti poteniu vyskúšajte púder.
  • Pľuzgiere: Nemali by ste ich prepichovať, aby ste nevytvorili priestor pre množenie mikroorganizmov. Ak pľuzgier sám praskne, treba ho udržiavať čistý.
  • Hygiena: Čistenie rán je alfou a omegou rýchleho hojenia.
  • Náplasti: Prelepením ranky na nohe zabránite, aby sa jej stav ďalším chodením zhoršoval. Vyberajte však špeciálne náplasti, ktoré sú dostatočne elastické a vedia sa prispôsobovať pohybom nohy.
  • Lekáreň: Ak potrebujete výraznejšiu pomoc, navštívte lekáreň. Nájdete v nej produkty určené priamo na otlaky a zhrubnutú kožu, ktorá sa objavuje na nohách. Pomôžu liečbe aj predchádzaniu problému.
  • Domáce rady: Z domácich rád vyberáme cesnak a cibuľu, ktoré by sa mali prikladať na postihnuté miesta. Sú overeným pomocník našich starých mám v boji s neželanými bolesťami nôh.

Rady na nezaplatenie

Samozrejmosťou by mala byť dobrá starostlivosť o nohy. Nezanedbávajte močenie, šúchanie a krémovanie končatín, pretože týmto spôsobom môžete predísť hrubnutiu kože, ktoré kvôli otlakom hrozí.

Ak potrebujete s chodidlami pomôcť, stojí za to navštíviť niektorý salón s pedikúrou.

Pokiaľ sa napriek všetkému nedokážete otlakov vyvarovať, mali by ste vedieť, že otlaky sa môžu liečiť niekoľko dní až týždňov, no pokiaľ sa nezistí a neodstráni príčina ich vzniku, ich opakovanou tvorbou sa stáva samotná chôdza nepohodlná až neznesiteľná,“ uzatvára rozprávanie Iveta Gálová z Obuvi Soňa.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.