Horíte a teplomer neukazuje zvýšenú horúčku?

1

Pojem vnútorná horúčka lekárska terminológia nepozná. Napriek tomu sa niektorí ľudia cítia ako v ohni aj keď teplomer nevykazuje žiadne zvýšené hodnoty.

Určite to poznáte: pocit tepla až návaly horúčav, zimnica, triaška, studený pot, celková únava. Ide o sprievodné javy zvýšenej teploty či horúčky. V bežnom prípade nám teplomer ukáže, či máme zvýšenú teplotu alebo horúčku a na základe toho, vieme, čo ďalej robiť alebo nerobiť. Čo však vtedy, keď teplomer nezaznamená žiadny výstup? Vtedy hovoríme o vnútornej horúčke, aj keď lekárka terminológia tento termín nepozná.

Vnútorná horúčka súvisí s vonkajším prostredím

Príčin takéhoto stavu môže byť viac, môžeme ich rozdeliť do niekoľkých skupín. Prvá súvisí s vonkajším prostredím. Ďalšia je sprievodným javom niektorých ochorení. A potom sú tu hormonálne zmeny u žien. Ak ste dlho na horúcom slnku alebo vo vlhkom prostredí, môže váš organizmus reagovať vnútornou horúčkou (úpal, prehriatie). Vnútornou horúčkou môže organizmus reagovať aj pri nadmernej fyzickej aktivite alebo športe a tiež pri nadmernej konzumácií nevhodných nápojov (alkohol, kofeín). Aj veľmi horúce a korenené jedlá môžu vyvolať tento stav.

Vnútorná horúčka. Cítite sa, akoby ste horeli a teplomer nevykazuje zvýšené hodnoty?

V akom stave je vaša štítna žľaza?

Pocitom “vnútornej horúčky”, často trpia ľudia, ktorí majú problém so štítnou zľazou. Tento orgán totiž ovplyvňuje metabolizmus, rast, hospodárenie organizmu s energiou. Na poruchu jej funkcie upozorňujú aj ďalšie príznaky, ako trasenie rúk, búšenie srdca, hnačky, zrýchlené psychosomatické tempo či nespavosť. Do skupiny “vnútorná horúčka” z iného ochorenia, sa dajú zaradiť aj úzkostné stavy, cukrovka alebo porucha potenia. Medzi ostatné príčiny, kedy vnímame “vnútornú horúčku”, bez namerania zvýšenej telesnej teploty teplomerom, patria u žien hormonálne zmeny súvisiace s tehotenstvom, menštruáciou alebo menopauzou.
Čítajte tiež: Prechod – aké sú jeho fázy?


Vnútornú horúčku môžu spôsobiť aj niektoré lieky

Užívanie niektorých liekov tiež môže mať nežiaduce účinky, spôsobujúce návaly horúčav, zimnicu, triašku či nadmerné potrenie. Ide o lieky zo skupiny analgetík, antihypertenzív, hormonálnych liekov, antidepresív alebo aj niektorých antibiotík.

Ktorý orgán je zodpovedný za horúčku?


Aká je normálna teplota? Kedy už treba spozornieť a v akom prípade si volať sanitku? Čítajte v článku Zvýšená teplota nám oznamuje problém. Kedy spozornieť? Poďme si povedať, čo zvýšenú teplotu a horúčku spôsobuje. Pri zvýšenej teplote a horúčke predstavuje “kontrolku” dôležitá časť mozgu – hypotalamus. Je to miesto, ktoré je prepojením medzi nervovým a enfokrinným systémom. Riadi takmer všetky vegetatívne funkcie organizmu a nachádza sa tu aj termoregulačné centrum. Vplyvom chemických látok, ktoré sú produkované niektorými typmi buniek – cytokíny, dochádza cez syntézu cAMPv hypotalame k prestaveniu termoregulačného centra.

Čo môže vyvolať horúčku

Horúčku môžu vyvolať aj exogénne pyrogény (bakrérie, vírusy, kvasinky) a endogénne pyrogény. Tie produkujú bunky stimulované exogénnymi pyrogénmi. Organizmus môže “dostať” horúčku dvoma spôsobmi. Prvým z nich je šetrenie tela v zmysle nižšieho výdaja do okolia. V cievach kože a podkožia dôjde k vazokondtikcii – stiahnutiu. Navonok sa to prejaví ako chlad, bledosť sucho pokožky. Môžete mať pritom pocit chladu. Druhým spôsobom je zvýšenie tvorby tepla v tele, kým sa nedosiahne nová, termoreagulačným centrom nastavená teplota. Telo ju dosiahne najčastejšie svalovou aktivitou – triaškou.
Čítajte tiež: Aký je rozdiel medzi nádchou a chrípkou?

Vnútorná horúčka – ako ju liečiť?

V prípade vnútornej horúčky sa odporúča užiť liek proti horúčke, aj keď táto horúčka vlastne neexistuje. Ak sa však dostavia príznaky v podobe kýchania, kašľa, zvracania, mdloby, krvácanie z nosa či konečníka, určite by ste mali vyhľadať lekársku pomoc.
Foto: http://www.pexels.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.