Zvýšená teplota nám oznamuje problém. Kedy spozornieť?

2

Zvýšená teplota nám signalizuje, že niečo nie je v poriadku. Že sa na nás najväčšou pravdepodobnosťou „prilepila“ nejaká infekcia. Či už bakteriálneho alebo vírusového pôvodu.

Zvýšená teplota alebo horúčka sama o sebe nie je ochorením. Funguje ako obranná reakcia nášho imunitného systému, ktorý nám takto hlási, že niečo nie je v poriadku.

Zvýšená teplota môže sprevádzať iné ochorenia

Napríklad autoimunitné, onkologické, či ochorenia štítnej žľazy a môže sa objaviť aj ako sprievodný jav očkovania. Naše telo môže reagovať zvýšenou teplotou aj ako dôsledok teploty vonkajšieho prostredia (úpal). A tiež v súvislosti s užívaním niektorých liekov, či poškodením termoregulačného centra v hypotalame, vplyvom úrazu alebo cievnej mozgovej príhody.
Čítajte tiež: Inhalovanie nie je naparovanie

Zvýšená teplota a horúčka

Keď zvýšená teplota prejde do horúčky

Aká je správna teplota ľudského tela a aký je rozdiel medzi zvýšenou teplotou a horúčkou? Priemerná teplota sa pohybuje v rozmedzí od 35,5 stupňov Celzia do 37 +/-. Akonáhle nám teplota vystúpi nad 37 stupňov Celzia, mali by sme spozornieť, pretože ide o zvýšenú teplotu. Nad 38 stupňov Celzia má naše telo horúčku (subrefíliu).
Čítajte tiež: Najlepším parametrom pohybu, je radosť!

Kedy nám hrozí nebezpečenstvo

Nebezpečenstvo nám reálne hrozí pri horúčke nad 39 stupňov Celzia a ak teplomer ukáže 40 (hyperpyrexia), volajte si pohotovosť. „Telesnú teplotu ovplyvňujú viaceré faktory, nie je konštantná a mení sa fyziologicky počas dňa, v súvislosti s jedlom, pohybovou aktivitou, či hormonálnymi zmenami. Priemerná teplota dospelého človeka je od 36,8 +/+ 0,4 C., „ hovorí MUDr. Diana Baranová, všeobecná lekárka pre dospelých.

Zvýšená teplota

Zvýšená teplota – čo ju sprevádza

Jej súčasťou sú únava a tiež bolesti svalov a kĺbov, nechutenstvo a bolesti hlavy. Organizmu však pomáha. Patrí medzi prirodzené obranné mechanizmy. Pomáha imunitnému systému pracovať rýchlejšie a efektívnejšie. Výrazne stimuluje tvorbu protilátok. Dochádza počas nej k rýchlemu deleniu špecifických buniek imunitného systému. Obmedzuje rast a delenie mikroorganizmov.

Do hodnoty 38 stupňov Celzia úplne stačí zvýšiť príjem tekutín, vetrať miestnosť, zachovať kľudový režim a zabezpečiť si len ľahké oblečenie a prikrývku

„Aj z týchto dôvodov nie je najvhodnejšie snažiť sa za každú cenu znižovať len mierne zvýšenú teplotu liekmi alebo fyzikálne. Do hodnoty 38 stupňov Celzia úplne stačí zvýšiť príjem tekutín, vetrať miestnosť, zachovať kľudový režim a zabezpečiť si len ľahké oblečenie a prikrývku,“ odporúča MUDr. Diana Baranová.
Čítajte tiež: Alergie – prečo vznikajú a ako s nimi žiť?

Zvýšená teplota ako reakcia na očkovanie

Úlohou vakcíny je totiž pôsobiť na organizmus a vyvolať v ňom odpoveď imunitného systému. Tak sa naučí rozpoznávať škodlivého pôvodcu infekčného ochorenia a brániť sa mu. Niektoré reakcie organizmu môžeme považovať za prirodzené (fyziologické), pretože vyplývajú z požadovanej odpovede organizmu na podanie cudzorodých látok. Za prirodzené ich môžeme považovať vtedy, ak nemajú veľkú intenzitu. Ich ťažké vystupňované formy považujeme za prejav nechcenej nadmernej retrogenity vakcíny. Zdroj: www.sukl.sk

Keď zvýšená teplota prejde do horúčky

Pri dlhšom trvaní a tiež pri prudkom výstupe teploty, pôsobí horúčka na ľudský organizmus nepriaznivo a zaťažuje ho. Dochádza k zrýchleniu bazálneho metabolizmu, zaťažuje obehový systém, vrátane srdca a nároky na kyslík sú vyššie. Zároveň v tele dochádza k strate vody, soli a základných živín. Pri dlhšom trvaní horúčky a nedostatočnom pitnom režime, hrozí dehydratácia.

Prudké zvýšenie teploty môžu sprevádzať febrilné kŕče

Pri vysokej teplote môže dôjsť najmä u malých detí k febrilným kŕčom. U starších pacientov s pridruženými ochoreniam, najmä srdca, aj k ohrozeniu života. „Vo všeobecnosti platí, že starší, oslabení ľudia, môžu prekonávať aj ťažšiu infekciu len s miernym zvýšením teploty. Naopak malé deti, reagujú vysokou teplotou aj  na menej závažné infekcie. A u malých detí môže vysoká horúčka a najmä jej rýchle a prudké zvýšenie, spôsobiť febrilné kŕče.

Najčastejšie sa objavujú u detí vo veku od 9 mesiacov do 3 rokov. Vo väčšine prípadov nie sú závažné a môžu trvať len krátko (niekoľko sekúnd až 2 – 3 minúty).A 24 hodín sa nezopakujú. Komplikované febrilné kŕče trvajú dlhšie, sú asymetrické, môžu sa zopakovať a dieťatko sa z nich zotavuje dlhšie,“ hovorí MUDr. Diana Baranová.
Čítajte tiež: Prichádza jar! A s ňou alergie

Akú zvoliť prevenciu pred febrilnými kŕčmi?


Najlepšou prevenciou pred febrilnými kŕčami je nedopustiť, aby teplota vystúpila nad 39 stupňov. „Pri horúčke nad 38 stupňov je vhodné podať antipyretikum. Ak je teplota nad 39 stupňov, pomôcť môže fyzikálne ochladzovanie, zábaly alebo aj vlažná sprcha a Diazepam. Fyzikálne znižovanie teploty, ako sú zábal či vlažná sprcha, nie sú vhodné pri triaške či studených končatinách, vtedy totiž teplota ešte stúpa,“  hovorí MUDr. Diana Baranová.

Kedy si volať sanitku?

Ak vás silne bolí hlava, ťažko sa vám dýcha a máte bolesti na hrudníku, môže byť horúčka sprievodným javom infarktu myokardu. V prípade, že sa objavia halucinácie, záchvaty, precitlivelosť na svetlo, výsev na pokožke, ktorý ani pod tlakom nezmizne, môže ísť o jeden z príznakov meringitídy. „Pri akýchkoľvek pochybnostiach je namieste kontaktovať lekára – rýchlu lekársku pomoc. Pri horúčke nad 40 stupňov Celzia, ktorá neklesá ani po zábaloch, či opakovanom podaní liekov, u malých detí, v prípade že febrilné kŕče trvajú dlhšie alebo sa opakujú, je namieste si okamžite volať lekársku pomoc,“ dodáva MUDr. Diana Baranová.
Čítajte tiež: Aký je rozdiel medzi nádchou a chrípkou?

Ako a kde si merať teplotu?

Ak sa chcete správne liečiť, je namieste správne a presné meranie telesnej teploty. Najdôležitejšie je si vybrať správny teplomer a najvhodnejšie miesto na meranie. V dnešnej dobe sú dostupné rôzne typy teplomerov. Nad ich výberom a spôsobom merania je vhodné uvažovať aj napríklad podľa veku, v ktorom bude daný teplomer najčastejšie používaný.
Čítajte tiež: Aký je rozdiel medzi alergiou a astmou?

Meranie teploty v konečníku

Najspoľahlivejšie meranie vnútornej teploty je možné získať vložením teplomera do konečníka (rektálne meranie). Toto meranie je presné a má malý rozptyl výsledkov. Vyskúšajte napríklad Smart teplomer Omron Eco Temp Intelli IT, čo je inteligentný teplomer, ktorý vám pomôže presne merať vašu telesnú teplotu.

Od prvého okamihu, keď spozorujete zmenu telesnej teploty, začnite teplotu pravidelne kontrolovať. Uložte si jednotlivé hodnoty do svojho smartphonu pomocou aplikácie OMRON connect techológiou soundwave – prenos údajov zvukom. Každé meranie vám pomôže sledovať, ako sa vyvíja horúčka, a aplikácia OMRON connect uľahčuje zdieľanie týchto informácií so svojim lekárom.

Pri detičkách použite teplomer s bezpečnou špičkou OMRON Temp Smart

Orálne:

Orálne meranie môžete vykonať pri líci alebo pod jazykom. Výsledky oboch meraní sú voči výsledkom rektálneho merania nižšie približne o 0,3°C – 0,8°C. Podjazykové meranie je vhodnejšie ako lícne meranie.

Meranie teploty v podpazuší:

Klinické meranie povrchovej telesnej teploty sa v praxi meria v podpazuší (podpažné meranie) alebo v slabine. V oboch prípadoch pritlačte príslušnú končatinu k telu. Zamedzíte tak ovplyvňovaniu merania okolitou teplotou. Tento typ merania je však úspešný len v obmedzených prípadoch a ich nevýhodou je dlhý čas merania. U dospelých je hodnota podpazušného merania voči rektálnemu meraniu nižšia približne o 0,5°C až 1,5°C!

Meranie bezkontaktným teplomerom

Je to najrýchlejší, najmodernejší a medzi ľuďmi rôznych vekových kategórii v súčasnosti asi najobľúbenejší spôsob. Musíte pri ňom dodržiavať niektoré dôležité zásady. Pred začatím merania nechajte teplomer pri izbovej teplote aspoň po dobu 10 minút. Človek, ktorý si ide merať teplotu by tiež mal byť v interiéri.

Pokožka v mieste merania by mala byť bez potu. Ideálne je umiestniť teplomer do stredu čela, vo vzdialenosti 2-3 cm od čela. Človek by počas merania nemal pohybovať hlavou ani teplomerom. Teplomer OMRON Gentle Temp 720 – je čelový bezdotykový teplomer. Teplotu si s ním odmeriate z čela pohodlne a presne. Je jednoducho čitateľný aj v noci, má totiž podsvietený displej.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.