Prichádza jar! A s ňou alergie

1
44

Peľová alergická nádcha inak nazývaná aj senná nádcha alebo polinóza nepatrí síce medzi ochorenia ohrozujúce život, no predstavuje pre pacienta, ktorý ňou trpí vážny zdravotný problém.

Zhoršuje kvalitu života, znižuje výkonnosť, bráni plnému spoločenskému a pracovnému uplatneniu a pokiaľ sa nelieči, môže až v 80 percentách prípadov prerásť do astmy.

Peľová alergická nádcha začína trápiť pacientov s nástupom jari a kvitnutím rastlín, ktoré produkujú peľ až do jesene. Ktoré mesiace sú tie najnáročnejšie? Kedy a aké pele lietajú? Ako sa brániť proti alergickej nádche? To sú u každého alergika najčastejšie otázky.

Kedy sa začína „alergická“ sezóna?
Peľovú sezónu môžeme v našich podmienkach rozdeliť na tri obdobia, kedy v každom z nich prevláda iná skupina alergénov. Najčastejšími sprievodcami alergií sú pele drevín, tráv a burín.
Čítajte tiež: Zbav sa alergie

Prvé príznaky alergického ochorenia sú vždy spojené s nástupom kvitnutia liesky. Začiatok roka 2020 priniesol so sebou okrem teplého januára aj málo snehu a pomerne veľké výkyvy teplôt. Vo februári sa často – aj po nočných mrazoch, vyšplhali denné teploty na viac ako desať stupňov Celzia. Teplá zima spôsobila skoršie kvitnutie prvých jarných alergénov – jelše a liesky. Tieto začali kvitnúť už koncom januára najmä v teplejších oblastiach Slovenska. Tohtoročný peľový monitoring bol spustený od 8. kalendárneho týždňa. Peľová sezóna jelše sa prudko rozbehla na celom Slovensku a na väčšine jeho územia ešte môžeme očakávať vysoké až veľmi vysoké koncentrácie peľu v ovzduší. 
Čítajte tiež: 8. júl – Svetový deň alergií

Začiatky „alergickej sezóny“ sú premenlivé a závisia od aktuálnych poveternostných podmienok. Alergik a astmatik sa ani nenazdá a už sú vo vzduchu prvé alergény, ktoré ho môžu mimoriadne prekvapiť a spôsobiť mu zdravotné ťažkosti. „Alergia je zradná v tom, že stačí niekoľko molekúl na vyvolanie alergickej reakcie a spustenie alergickej kaskády,“ hovorí alergológ MUDr. Radovan Košturiak.

Hlavné prejavy
Organizmus je potrebné pripraviť na alergickú sezónu s dostatočným predstihom a minimálne tri týždne vopred začať užívať lieky na zmiernenie príznakov alergickej nádchy. Tí, ktorí ňou trpia, dobre poznajú jej prejavy. Kýchanie, vodnatá nádcha, upchatý nos, svrbenie a slzenie očí. To všetko vie poriadne potrápiť každého pacienta.

Alergickou nádchou trpí až 40 percent detí a 30 percent dospelej populácie. Na trhu existuje viacero výživových doplnkov, ktoré pomáhajú ľahšie zvládnuť alergickú sezónu. Užívajú sa ako doplnok k liečbe predpísanej alergológom. 
Čítajte tiež: 5 najväčších mýtov o imunite

Čo trápi na jar?
Lieska obyčajná je prvá kvitnúca drevina. Jej „sezóna“ trvá väčšinou od februára do marca. Jej peľ sa vyskytuje v ovzduší 30 až 50 dní. Častým alergénom je aj peľ Jelše, ktorá začína kvitnúť o niečo neskôr ako lieska. Najviac ťažkostí a najvyššie koncentrácie peľu v ovzduší bývajú obvykle v polovici apríla a mája.

Hlavným alergénom tohto obdobia je breza, na ktorú je alergických až 25 percent ľudí trpiacich alergickou nádchou. Sezóna môže trvať okolo štyroch týždňov a koncentrácia peľu v ovzduší z tohto druhu stromu bude najvyššia v oblastiach, kde sú vysadené brezové stromy, počas teplých, suchých dní s miernym vetrom. V druhej polovici apríla začínajú postupne kvitnúť ďalšie dreviny.

Alergikov a astmatikov môže najviac potrápiť baza, agát a lipa. Severné lokality sú ovplyvnené kvitnutím ihličnanov. Tento peľ je ťažší a nešíri sa na veľké vzdialenosti.

Náročné leto
Leto je pre mnohých astmatikov a pacientov s alergickou nádchou náročným obdobím. Hlavnou príčinou ich ťažkostí sa stávajú trávové pele namiesto peľov stromových. Sezóna trávových peľov sa začína na začiatku mája a pokračuje do polovice augusta. Alergie na peľ tráv predstavuje až 90 percent všetkých peľových alergií.

Pre pacientov má veľký význam kosenie trávnikov a úprava okolia, kde žijú. Túto činnosť by ale alergik nemal vykonávať sám, ale nechať ju na členov rodiny alebo počas kosenia trávnika používať peľovú masku. Počas letného obdobia je nápomocná aj pravidelná kontrola koncentrácie peľu v ovzduší. Táto kontrola vám poskytne signál, kedy je možnosť postihnutia a umožní vám urobiť preventívne opatrenia.

Vetrajte skoro ráno
„Medzi ďalšie typy peľov, ktoré sa objavujú v letných mesiacoch patrí žihľava, ktorej peľ sa uvoľňuje zvyčajne v júli a ďalšie pele z burín, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v auguste,“ upresňuje MUDr. Radovan Košturiak.

Leto je obdobie, kedy trávime viac času vonku na čerstvom vzduchu pri kúpaní sa, oddychu a športových aktivitách. Alergici ale nesmú zabúdať dodržiavať pravidlá týkajúce sa spúšťačov ich alergie.

„Pacienti často robia chybu v tom, že v mestách vetrajú v noci. Alergici by mali v lete vetrať najmä skoro ráno, pretože v mestách v noci sála teplo z asfaltu a vynáša  peľové zrná nahor. Často sa nás pacienti pýtajú, a to sa netýka len polinózy, ale aj alergie vo všeobecnosti, či majú investovať do drahých vysávačov. Žiadna zo štúdií nepotvrdila, že by boli tieto (často nemalé) investície účinné,“ hovorí MUDr. Košturiak.

Vyhýbajte sa ambrózií aj žihľave
Druhá polovica leta a začiatok jesene sú typické kvitnutím rôznych bylín. Alergénny potenciál má najviac žihľava, palina a ambrózia. V posledných rokoch narastá výskyt alergie na ambróziu, ktorá sa udomácnila aj v našich končinách. Ambrózii vyhovuje suché, teplé počasie. Nie je náročná na živiny, preto sa jej dobre darí najmä na neupravených pozemkoch. Vedci zistili, že najvyšší podiel peľu ambrózie je po 20.auguste. Alergici by si preto práve v tomto období mali premyslieť plánovanie dovolenky na Slovensku. Ukončenie kvitnutia neskoro jesenných burín je až po prvých mrazoch. Až s príchodom prvých chladných dní si môžu alergici konečne vydýchnuť.

 

Ako sa brániť proti peľovej alergickej nádche? 

 • obmedziť vychádzky z domu za slnečných a veterných dní (najvhodnejšou časťou dňa pre pohyb mimo domova je skoré ráno, naopak maximum peľov býva v ovzduší okolo obeda),

 • pre vychádzky využiť dážď či doby tesne po daždi, kedy je v ovzduší minimálne množstvo peľu,

 • vyhýbať sa okraju lesa fungujúcemu ako filter, v ktorom sa koncentruje peľ (naopak v lese býva peľu veľmi málo),

 • tráviť čas pri vodných plochách (radšej s piesočnými alebo kamenistými okrajmi, ale nie s trávnatými brehmi),

 • využívať v domácnosti i na pracovisku čističky vzduchu,

 • pri jazde autom nevetrať oknom, ale používať vzduchový filter,)

 • zamedziť účasti alergických detí na školských brigádach na poli či zberu liečivých rastlín,

 • osprchovať sa, umývať si vlasy pred spaním, aby ste odstránili pele a nepreniesli ich na posteľnú bielizeň,

 • odstrániť koberce a podlahu často vysávať,

 • bielizeň nesušiť vonku
 • ak sa zdržiavate vonku, je dôležité chrániť si oči slnečnými okuliarmi a mať prikrývku na vlasoch. Po príchode domov je vhodná sprcha a umytie vlasov.

 

 

 

 

1 komentár

 1. […] Rozhoduje aj životný štýl K tomu, že sa napokon staneme súčasťou štatistiky o pacientoch s alergiou, nás vo veľkej miere nasmeruje zvolený spôsob života. „Výživové návyky nesúvisia len so vznikom potravinových alergií, ale tiež so vznikom astmy. Medzinárodné štúdie ukázali, že tínedžeri, ktorí viac ako trikrát týždenne konzumujú „fast food“, majú aj o 40 percent vyššiu pravdepodobnosť výskytu závažnej astmy,“ hovorí MUDr. Katarína Bergendiová, PhD. Čítajte tiež: Prichádza jar! A s ňou alergie […]

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.