Jarné alergie vedia znepríjemniť život

5
woman using lint remover
Photo by cottonbro on Pexels.com

Peľová alergická nádcha inak nazývaná aj senná nádcha alebo polinóza nepatrí síce medzi ochorenia ohrozujúce život, no predstavuje pre pacienta, ktorý ňou trpí vážny zdravotný problém. Jarné alergie nám môžu poriadne znepríjemniť život.

Zhoršuje kvalitu života, znižuje výkonnosť, bráni plnému spoločenskému a pracovnému uplatneniu a pokiaľ sa nelieči, môže až v 80 percentách prípadov prerásť do astmy.
Čítajte tiež: https://andawell.sk/aky-je-rozdiel-medzi-alergiou-a-astmou/

Ktoré mesiace sú pre alergie najnáročnejšie?

Peľová alergická nádcha začína trápiť pacientov s nástupom jari a kvitnutím rastlín, ktoré produkujú peľ až do jesene. Ktoré mesiace sú tie najnáročnejšie? Kedy a aké pele lietajú? Ako sa brániť proti alergickej nádche? To sú u každého alergika najčastejšie otázky.

woman suffering from her allergy
Photo by cottonbro on Pexels.com

Kedy sa začína „alergická“ sezóna?


Peľovú sezónu môžeme v našich podmienkach rozdeliť na tri obdobia, kedy v každom z nich prevláda iná skupina alergénov. Najčastejšími sprievodcami alergií sú pele drevín, tráv a burín.
Čítajte tiež: Zbav sa alergie

Kvitnutie liesok

Teplá zima spôsobila skoršie kvitnutie prvých jarných alergénov – jelše a liesky. Tieto začali kvitnúť už koncom januára najmä v teplejších oblastiach Slovenska. Tohtoročný peľový monitoring bol spustený od 8. kalendárneho týždňa. Peľová sezóna jelše sa prudko rozbehla na celom Slovensku a na väčšine jeho územia ešte môžeme očakávať vysoké až veľmi vysoké koncentrácie peľu v ovzduší. 
Čítajte tiež: 8. júl – Svetový deň alergií

V čom sú jarné alergie zradné?

Začiatky „alergickej sezóny“ sú premenlivé a závisia od aktuálnych poveternostných podmienok. Alergik a astmatik sa ani nenazdá a už sú vo vzduchu prvé alergény, ktoré ho môžu mimoriadne prekvapiť a spôsobiť mu zdravotné ťažkosti. „Alergia je zradná v tom, že stačí niekoľko molekúl na vyvolanie alergickej reakcie a spustenie alergickej kaskády,“ hovorí alergológ MUDr. Radovan Košturiak.
Čítajte tiež: https://andawell.sk/vajcia-a-cholesterol-ako-to-v-skutocnosti-je/

Jarné alergie – hlavné prejavy

Organizmus je potrebné pripraviť na alergickú sezónu s dostatočným predstihom a minimálne tri týždne vopred začať užívať lieky na zmiernenie príznakov alergickej nádchy. Tí, ktorí ňou trpia, dobre poznajú jej prejavy. Kýchanie, vodnatá nádcha, upchatý nos, svrbenie a slzenie očí. To všetko vie poriadne potrápiť každého pacienta.


Alergickou nádchou trpí až 40 percent detí a 30 percent dospelej populácie. Na trhu existuje viacero výživových doplnkov, ktoré pomáhajú ľahšie zvládnuť alergickú sezónu. Užívajú sa ako doplnok k liečbe predpísanej alergológom. 
Čítajte tiež: 5 najväčších mýtov o imunite

person holding allergy medicine bottle
Photo by cottonbro on Pexels.com
Alergie vedia poriadne skomplikovať pobyt v prírode.

Čo nás trápi na jar?


Lieska obyčajná je prvá kvitnúca drevina. Jej „sezóna“ trvá väčšinou od februára do marca. Jej peľ sa vyskytuje v ovzduší 30 až 50 dní. Častým alergénom je aj peľ Jelše, ktorá začína kvitnúť o niečo neskôr ako lieska. Najviac ťažkostí a najvyššie koncentrácie peľu v ovzduší bývajú obvykle v polovici apríla a mája.

Hlavným jarným alergénom je breza

Hlavným alergénom tohto obdobia je breza, na ktorú je alergických až 25 percent ľudí trpiacich alergickou nádchou. Sezóna môže trvať okolo štyroch týždňov a koncentrácia peľu v ovzduší z tohto druhu stromu bude najvyššia v oblastiach, kde sú vysadené brezové stromy, počas teplých, suchých dní s miernym vetrom. V druhej polovici apríla začínajú postupne kvitnúť ďalšie dreviny.

Alergikov a astmatikov môže najviac potrápiť baza, agát a lipa. Severné lokality sú ovplyvnené kvitnutím ihličnanov. Tento peľ je ťažší a nešíri sa na veľké vzdialenosti.

Náročné leto

Leto je pre mnohých astmatikov a pacientov s alergickou nádchou náročným obdobím. Hlavnou príčinou ich ťažkostí sa stávajú trávové pele namiesto peľov stromových. Sezóna trávových peľov sa začína na začiatku mája a pokračuje do polovice augusta.

Alergie na peľ tráv predstavuje až 90 percent všetkých peľových alergií.

Pre pacientov má veľký význam kosenie trávnikov a úprava okolia, kde žijú. Túto činnosť by ale alergik nemal vykonávať sám, ale nechať ju na členov rodiny alebo počas kosenia trávnika používať peľovú masku. Počas letného obdobia je nápomocná aj pravidelná kontrola koncentrácie peľu v ovzduší. Táto kontrola vám poskytne signál, kedy je možnosť postihnutia a umožní vám urobiť preventívne opatrenia.

woman in black long sleeve shirt covering her face with blue and yellow star mask
Photo by Engin Akyurt on Pexels.com

Vetrajte skoro ráno


„Medzi ďalšie typy peľov, ktoré sa objavujú v letných mesiacoch patrí žihľava, ktorej peľ sa uvoľňuje zvyčajne v júli a ďalšie pele z burín, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v auguste,“ upresňuje MUDr. Radovan Košturiak.

Leto je obdobie, kedy trávime viac času vonku na čerstvom vzduchu pri kúpaní sa, oddychu a športových aktivitách. Alergici ale nesmú zabúdať dodržiavať pravidlá týkajúce sa spúšťačov ich alergie.

„Pacienti často robia chybu v tom, že v mestách vetrajú v noci. Alergici by mali v lete vetrať najmä skoro ráno, pretože v mestách v noci sála teplo z asfaltu a vynáša peľové zrná nahor. Často sa nás pacienti pýtajú, a to sa netýka len polinózy, ale aj alergie vo všeobecnosti, či majú investovať do drahých vysávačov. Žiadna zo štúdií nepotvrdila, že by boli tieto (často nemalé) investície účinné,“ hovorí MUDr. Košturiak.

Vyhýbajte sa ambrózií aj žihľave


Druhá polovica leta a začiatok jesene sú typické kvitnutím rôznych bylín. Alergénny potenciál má najviac žihľava, palina a ambrózia. V posledných rokoch narastá výskyt alergie na ambróziu, ktorá sa udomácnila aj v našich končinách.

Ambrózii vyhovuje suché, teplé počasie. Nie je náročná na živiny, preto sa jej dobre darí najmä na neupravených pozemkoch. Vedci zistili, že najvyšší podiel peľu ambrózie je po 20.auguste. Alergici by si preto práve v tomto období mali premyslieť plánovanie dovolenky na Slovensku. Ukončenie kvitnutia neskoro jesenných burín je až po prvých mrazoch. Až s príchodom prvých chladných dní si môžu alergici konečne vydýchnuť.

Ako sa brániť proti peľovej alergickej nádche? 

 • obmedziť vychádzky z domu za slnečných a veterných dní (najvhodnejšou časťou dňa pre pohyb mimo domova je skoré ráno, naopak maximum peľov býva v ovzduší okolo obeda),
 • pre vychádzky využiť dážď či doby tesne po daždi, kedy je v ovzduší minimálne množstvo peľu,
 • vyhýbať sa okraju lesa fungujúcemu ako filter, v ktorom sa koncentruje peľ (naopak v lese býva peľu veľmi málo),
 • tráviť čas pri vodných plochách (radšej s piesočnými alebo kamenistými okrajmi, ale nie s trávnatými brehmi),
 • využívať v domácnosti i na pracovisku čističky vzduchu,
 • pri jazde autom nevetrať oknom, ale používať vzduchový filter,)
 • zamedziť účasti alergických detí na školských brigádach na poli či zberu liečivých rastlín,
 • osprchovať sa, umývať si vlasy pred spaním, aby ste odstránili pele a nepreniesli ich na posteľnú bielizeň,
 • odstrániť koberce a podlahu často vysávať,
 • bielizeň nesušiť vonku
 • vonku si chráňte oči slnečnými okuliarmi. Po príchode domov sa osprchujte a umyte si vlasy.

  Andrea Hinková – Tarová http://samanskesviecky.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.