Cvič ako Šaolinskí mnísi

2

Prekonávanie vlastných limitov, výstupy z komfortnej zóny. Pre niekoho zbytočné šialenstvo, pre iného transformácia, pri ktorej si človek dokáže uvedomiť, že všetko je možné. Náš mozog ovplyvňuje naše konanie, sme to my sami, kto si určuje hranice. Každý deň ich vo svojom živote prekonávajú Šaolinskí mnísi.

Žila som s tele plnom strachov. Tie som spálila chôdzou na žeravých uhlíkoch. Dušu som si upokojila na prechádzke s bosými nohami po rozbitom skle.

Ďalší svoj limit som prekonala zlomeným šípom na mojom hrdle. Nasledovala oceľová tyč. Dnes už viem, že všetko je možné.

Prijímam sa taká, aká som, vek pre mňa nie je otázkou, lebo človek si môže plniť sny v akomkoľvek veku. Robím chyby a odpúšťam si ich.

Šaolínski mnísi a ich každodenný život

Šaolinski mnísi denne vstávajú o 5:00. Ak nesplnia zadanie, bijú ich palicami, niekedy musia hodiny vydržať stáť na hlave. Napriek tomu sa mnísi v Šaolinskom kláštore roky zdokonaľujú v bojových umeniach.

Niektoré cvičenia je dobré zaradiť aj do bežného tréningu na zlepšenie v oblastiach, ktoré sa činkami vypracovať nedajú.

V Šaolinskom kláštore žije veľké množstvo mníchov, ktorých cesta ku kung fu bola viac či menej tradičná.

Do kláštora zvyčajne vstupujú mnísi vo veku 3 až 4 rokov a postupne sa zdokonaľujú prostredníctvom tvrdého režimu v tomto legendárnom bojovom umení.

V súčasnosti môžu do kláštora vstúpiť aj vo vyššom veku a stať sa majstrom.

Vytrhnete strom holými rukami? Šaolínski mnísi áno

Medzi najzaujímavejšie v športovom svete patria schopnosti šaolinských mníchov vytrhnúť strom holými rukami aj s koreňmi, kliky na prstoch či tlačenie ťažkého bremena oštepom s hrotom nasmerovaným na vlastný krk.

Je vôbec možné aspoň časť toho dosiahnuť v našich podmienkach? Tréning základov kung fu je dostupný aj na Slovensku, majstrovstvo sa dá dosiahnuť len v Číne.

Zoznam 72 cvičení kung fu sa po prvýkrát použil v čase dynastie Ming (14. až 17. storočie), čo je vzhľadom na dátum vzniku samotného umenia relatívne neskoro.

Známe sú najmä vďaka filmom (predovšetkým s legendárnym Bruce-om Lee), ktoré sa pravidelne objavujú na televíznych obrazovkách. V klasickom zozname nájdete cvičenia ako zlatý zvon a ďalšie.

Čo z kung fu teda možno zakomponovať do pravidelného tréningu?

Zaradenie súboru cvičení do programu v posilňovni môže na prvý pohľad ostatným vyvolať úsmev na tvári. No je to vhodná alternatíva pre tých, čo nechcú chodiť na hodiny jogy.

Ak potrebujete zväčšiť ohybnosť, potom by doplnenie mohlo vyzerať nasledovne:

1.časť – plynulé prechody medzi pozíciami, v každej pozícii zotrvať 3 až 5 nádychov

1.pozícia kôň

2.pozícia luk

3.pozícia tiger

4.pozícia mačky

2 časť. – kopy vpred – 3 série po 10 cvikov na každú nohu

kopy do strany – 3 série po 10 cvikov na každú nohu

3.časť – meditácia v stoji – 10 minút

Precvičovať kung fu a vzdelávať ďalších môžu mnísi až po dlhoročnom tréningu.

Mohlo by vás zaujímať:

 • Ako má byť umiestnený riad?
  Elegantné prostredie dodá každému stretnutiu pri stole osobitý nádych. Romantické rande s druhou polovičkou, rodinné stretnutie, vianočná večera alebo špeciálna večera usporiadaná na oslavu narodenín sú dôležité momenty, ktoré spestrujú každodenný život. Každý, kto si váži chvíle strávené s blízkymi pri stole, by mal poznať tajomstvá savoir vivre. Etiketa určuje nielen pravidlá správania sa počas… Read more: Ako má byť umiestnený riad?
 • Nechajte prúdiť energiu v spálni
  Spálňa, ako miesto určené pre spánok a odpočinok, by mala pôsobiť upokojujúco. Vzhľadom k tomu, že v spálni strávime skoro tretinu nášho života, je dobré sa pri výbere nábytku držať určitých zásad. Vďaka nim sa budeme v miestnosti cítiť príjemne. K tomu nám môžu pomôcť princípy čínskej filozofie Feng Shui. Tá sa sústredí na harmonické prostredie… Read more: Nechajte prúdiť energiu v spálni
 • Aké oblečenie nás v lete ochladí?
  Teploty vonku siahajú do tropických výšok a preto je dôležité zvoliť oblečenie v ktorom sa budeme aj počas vysokých teplôt cítiť príjemne.  Najmä výber vhodných materiálov sa v horúcich letných dňoch stáva kľúčovým. Do akých modelov a materiálov teda počas leta investovať a čomu sa naopak vyhnúť? Pozor na umeliny! Zasiahla nás vlna horúčav, a tak mnohí z nás ráno… Read more: Aké oblečenie nás v lete ochladí?
 • Ženy a proteíny
  Snáď každá žena niekedy zatúžila mať dokonale vyrysovanú postavu. Ak na tom chcete zapracovať aj vy, doprajte telu dostatok pohybu a kvalitných bielkovín. Bielkoviny, alebo inak povedané proteíny, sú základnou stavebnou jednotkou živých organizmov. Pomáhajú odbúravať tuky, podporujú rast svalovej hmoty, a zároveň sú nevyhnutnou súčasťou jedálnička počas redukčnej diéty. Kým pre doplnenie energie potrebuje vaše telo dostatok… Read more: Ženy a proteíny
 • Pozrite si teaser na film F1!
  Brad Pitt v hlavnej úlohe, ktorý intenzívne konzultoval s legendárnym Lewisom Hamiltonom, sedemnásobným majstrom sveta v pretekoch Formuly 1.A najnovšie aj filmovým producentom… Rozpočet, ktorý prekročil neuveriteľných 300 miliónov dolárov, vďaka čomu sa film stal jednou z najdrahších snímok histórie… A v neposlednom rade aj nadupaný teaser, ktorý tvorcovia zverejnili v týchto dňoch… To všetko sú dôvody, pre ktoré sa oplatí tešiť do… Read more: Pozrite si teaser na film F1!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.