Vaša myseľ dokáže ovládať vaše telo

1

Čína, nevyspytateľné “Stredné kráľovstvo”. Už milénia si chráni svoj jazyk a písmo, záhady a svoje tajomstvá. A tiež tajomstvá Shaolinskych mníchov. Nie sú to len majstri v súbojoch s mečom, ale študovali tiež základné prúdenie energie ľudským telom – prúdenie Qi. Vaša myseľ dokáže ovládať vaše telo.


Ešte stále aj dodnes, za stenami svojho kláštora praktizujú jedinečné bojové techniky Kung Fu. Táto technika je považovaná za “matku” bojových umení. Avšak Damo, zakladateľ Zen Budhizmu, ich naučil nikdy nepoužívať svoje zbrane agresívne, iba na obranu. Iba zopár ľudí porozumie ich filozofii a spôsobu myslenia a objaví tajomstvá ich fyzickej a psychickej sily.
Čítajte tiež. Meditácia ovplyvňuje naše správanie

Denný program – Striktnosť a pravidelnosť



Denný program Shaolinskych mníchov je veľmi striktný a pravidelný. Vstávajú o 5:00, do 6:30 cvičia, nasledujú raňajky v podobe fazuľovej polievky nazvanej “osem pokladov”. O 8:00 sa im začína vyučovanie. Po obede trénujú 3 – 4 hodiny a ten, komu to nešlo nastupuje na 1 a pol hodinové doučovanie.

Po večernom jedle spoločne spievajú učenie – sutru, s názvom Srdce (Prajnaparamitahrdaya), v ktorom sa snažia priblížiť do centra Univerza. Pred spánkom sa ešte venujú tichej meditácii a spať chodievajú o 22:00.

Mobily či tablety sú prísne zakázané. Ak si myslíte, že toto nemôže nikto robiť dobrovoľne, ste na omyle. Stať sa mníchom v Šaolínskom kláštore a roky sa zdokonaľovať v bojových umeniach, sa v Číne považuje za veľkú poctu. Šaolínsky kláštor stojí na úpätí posvätnej hory Sung – šan, blízko mesta Čeng – čou. Bol založený v 5 storočí n.l..
Čítajte tiež. Ako sa naučiť meditovať?

Prezentácia mystického umenia


V roku 1995 oslavoval Šaolínsky kláštor 1500 rokov od svojho založenia. To bol impulz k rozhodnutiu prezentovať svoje mystické umenie mimo územia Číny. Pomocou odborníkov zostavili šou, ktorá prezentuje vo vzájomnom súlade kung fu, zen budhizmus a tradičnú čínsku medicínu.

Hlavným trénerom Šaolínskeho kláštora je pán Wei – Chua, ktorý vstúpil do kláštora ako päťročný a vo svojich 23 rokoch sa stal učiteľom. Hovorili sme s ním o histórií, súčasnosti aj o šou, s ktorou začali v roku 1984, prešli 5 kontinentov a videlo ich viac ako 3 milióny divákov.

Ako sa začala píšať história Shaolinu?


Bolo to v roku 495 nášho letopočtu, keď Indický mních Ba Tuo pricestoval do Číny na pozvanie čínskeho cisára, aby preložil Budhistické sutry (pravidlá) – múdrosti Budhizmu do čínštiny. Cisár ho obdaril kúzelne krásnou krajinou na úpätí svätého vrchu Songshan.

Ba Tuo tam vybudoval budhistický kláštor a pomenoval ho “Shaolin”, čo vo voľnom preklade znamená “zalesnené kopce”. Tu v strede lesa, Ba Tuo a jeho nasledovníci založili Budhistické centrum a viedli zbožný a skromný život.

O niekoľko rokov neskôr, prišli do Shaolínu ďalší Indickí mnísi. Medzi nimi bol jeden zvláštny potulný mních: duchovný majster bojových umení a ayurvédskeho liečiteľského umenia. Volal sa Bodhidharma, ale v číne ho volali Damo.

Chcel zreformovať Budhizmus, tak začal kázať nové, strohé učenie, ktoré nazval Zen. Damo vyžadoval život v celibáte, bez alkoholu a akéhokoľvek svetského potešenia. Povoľoval jesť iba dve vegetariánske jedlá denne zo záhrady kláštora – pričom posledné sa konzumovalo na poludnie – a ukázal im cestu k osvieteniu prostredníctvom dlhých hodín meditácie.

Neskôr bolo bojovníkom z času na čas povolené jesť mäso. Všetko v učení Dama sa podrobuje jednoduchému rešpektovaniu prírody a životného prostredia a uznávaniu všetkého čo je na žive. Bojové schopnosti mníchov nezostali bez povšimnutia cisárov. Často to boli práve oni, kto si vyžiadal malú armádu mníchov, aby bránili ich impérium. A tak je to do dnes.

V akom veku vstupujú deti do kláštora a ako sa menia alebo aký je rozdiel medzi deťmi kedysi a dnes?


V Šaolinskom kláštore žije veľké množstvo mníchov, ktorých cesta ku kung fu bola viac či menej tradičná. Do kláštora zvyčajne vstupujú vo veku 5 rokov a postupne sa zdokonaľujú prostredníctvom tvrdého režimu v tomto legendárnom bojovom umení.

V súčasnosti je možné do kláštora vstúpiť aj vo vyššom veku a stať sa majstrom. Počas prvého roka žiakom nie je povolená návšteva ich rodičov, či cestovať domov. A škola nie je lacná: Poplatok za školné pokrýva ročný plat všetkých učiteľov.

Byť prijatý na túto školu je veľkou poctou, no ešte väčšou poctou je túto prestížnu školu ukončiť. Okrem bežných predmetov ako napríklad dejepis, geografia či matematika, sa tiež učia cudzie jazyky. Hlavný rozdiel medzi deťmi v minulosti a dnes je fakt, že sa zmenil svet. K lepšiemu. V minulosti deti žili v ťažkých podmienkach. Dnešné deti sa majú dobre. Stáva sa, že sa deti dostanú do školy, cvičia a v polovici idú preč, lebo je to pre nich veľmi ťažké.

Medzi najzaujímavejšie v športovom svete patria schopnosti shaolinských mníchov vytrhnúť strom holými rukami aj s koreňmi, kliky na prstoch či tlačenie ťažkého bremena oštepom s hrotom nasmerovaným na vlastný krk. Zoberme si ako príklad ďalšie schopnosti a to hádzanie ihly cez sklo či rozbíjanie drevených palíc na chrbte. Čo sú to za cvičenia, ako pri nich musíte byť nastavení?

Sú to tvrdé energetické cvičenia počas ktorých vedieme energiu z nášho energetického centra a spájame ju s energiou zeme. Tieto dve energie zlúčime dokopy a následne ich pomocou našej mysle riadime a vedieme na to miesto, kam ich potrebujeme dostať. Týmto spôsobom vieme zodolniť určité časti nášho tela. Keď na nejaké miesto pošleme energiu a dostaneme ranu, necítime bolesť.

Precvičovať kung fu a vzdelávať ďalších môžu mnísi až po dlhoročnom tréningu. Kto sa môže stať majstrom?


Každý rok sú skúšky, ktorými keď žiaci prejdú, môžu ísť ďalej. V prípade, že to nezvládnu, idú na začiatok a znovu si zopakujú ročník. Tréning Shaolinov sa považuje za najťažší na svete: 10 a viac hodín denne, 7 dní v týždni, 365 dní v roku.

Učia sa odolnosti voči bolesti, rovnováhe, rýchlosti reakcie a flexibilite. Len tí, ktorí vytrvajú, môžu dúfať že sa dostanú do kláštora. Skutočný majster oplýva nielen svalmi a nápadnou silou, ale hlavne duševnou nadradenosťou, ktorú čerpá zo svojho vnútorného pokoja. Hlavnou myšlienkou Zen-u je: “Vaša myseľ dokáže ovládať vaše telo tak, aby ste dokázali prekročiť vlastné hranice bez pocitu bolesti.”

Cesta k tomu, aby ste sa stali Shaolinskym majstrom je dlhá a ťažká a tréning je jedným z najťažších na svete. A navyše oproti bežným školám, šport je mimoriadne dôležitý. Žiaci na tejto elitnej škole trénujú 7 dní v týždni, 10 hodín denne. Iba ten, kto oplýva fyzickou a duševnou zrelosťou má neskôr šancu byť prijatý do chrámu.

Čo robí majstra majstrom? Ako sa mu podarí prekonať svojho súpera, no predovšetkým samého seba?


Tri predpoklady umožňujú hlavnému Zen majstrovi dosiahnuť svoj cieľ.
Prvý: jasná vízia.

Druhý: Rozhodnutie skutočne začať realizovať svoj plán.

A tretí: Sebazaprenie dokončiť to, čo začal.

Vízia, riešenie a dôsledky: tri dôležité zásady všetkých našich akcií. A tak je to aj s ďalším cvičením – pravdepodobne najneuveriteľnejšiím a najväčším. Jeden z majstrov zapichne úplne bežnú ihlu cez sklo rýchlosťou strely, 200 kilometrov za hodinu. Takže majster musí sústrediť svoju celú energiu Qi do ruky, ktorou hádže.

Ako sa stravujete?


Školy bojových umení, ktoré sa nachádzajú v šaolínskom kláštore majú jedálne, kde šaolínski adepti jedia mäsitú aj vegetariánsku stravu. V kláštore máme dve vetvy mníchov, pričom druhá vetva sa venuje najmä meditáciám. Títo mnísi sú čisto vegetariáni, avšak mnísi, ktorí sa venujú bojovým umeniam jedia aj mäso, aby mali dosť sily.

Posolstvo Šaolínskych mníchov:
Trénujte neustále nasledujúc svoju cestu.
Nikdy nemajte nečestné myšlienky.
Nestrácajte čas zbytočnými aktivitami.
Zoznámte sa so všetkými technikami umenia.
Skúmajte princípy čo najväčšieho počtu povolaní a profesií.
Naučte sa nesúdiť veci z hľadiska zisku alebo straty.
Rozvíjajte svoju schopnosť odhadnúť veci na prvý pohľad.
Nikdy nezanedbvávajte svoju pozornosť, dokonca ani malými vecami.
Snažte sa odhaliť podstatu neviditeľných vecí.

To najlepšie z ich majstrovstva bude možné opäť vidieť aj na Slovensku. Počas svojho februárového turné budú drviť dlažobné kocky na tele, oštepom tlačiť ťažké bremená ale i hádzať ihlu cez sklo. Špeciálna dvojhodinová šou bude sprevádzaná komentárom v slovenčine a počas programu diváci spoznajú tajomný svet čínskej filozofie a mytológie, múdrosť zen budhizmu, no predovšetkým vidieť fantastické cvičenia.
Článok a rozhovor pripravila: Andrea Hinková – Tarová
http://samanskesviecky.sk

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.