Načo je dobrý vitamín D?

6

Nedostatok vitamínu D  je spájaný s mnohými chorobami. Môže spôsobovať nadmernú únavu, neprimeraný úbytok energie, či podnecovať depresie. Aj keď pobyt na slnku je zdrojom vitamínu D, pri našom dnešnom životnom štýle nemusí postačovať.

Takmer 1 miliarda ľudí na svete je ohrozená chorobami spôsobenými nedostatkom vitamínu D.  

Ide najmä o ľudí, ktorí pracujú v uzavretých priestoroch. Do rizikovej skupiny patria aj seniori a ľudia s vážnymi ochoreniami, ktorí majú obmedzený pobyt na slnku.

Kam nechodí slnko, tam chodí lekár

Chránime sa pred slnkom a používame vysoké ochranné filtre. Máme síce nižšie riziko vzniku rakoviny kože, ale riskujeme, že budeme mať nízku hladinu vitamínu D.

Je to extrém a ako všade, aj v tomto prípade platí, že všetko je potrebné robiť s mierou,“ hovorí MUDr. Tatiana Kráľová, internistka a imunologička z ambulancie vnútorného lekárstva, klinickej imunológie a alergológie.

Podľa štúdie publikovanej v Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism až 59 % populácie má nedostatok vitamínu D. A 25 % má jeho hladinu extrémne nízku. Nie nadarmo už naše staré mamy hovorili: „Kam nechodí slnko, tam chodí lekár.“
Čítajte tiež: Návod, ako sa zbaviť chronického stresu a poriadne sa uvoľniť

S akými chorobami sa spája nedostatok vitamínu D

Aké ochorenia sa spájajú s nedostatkom vitamínu D?

„Vo svojej praxi sa stretávam s faktom, že správna hladina vitamínu D3 je pre naše zdravie veľmi dôležitá. Pacienti s nízkou hladinou vitamínu D3  majú zníženú imunitu so zvýšenou chorobnosťou. 

Ako napríklad zápaly horných a dolných dýchacích ciest, kožné ochorenia, autoimunitné ochorenia, prejavy zvýšenej únavy. Hladinu vitamínu D3 by mali mať pod kontrolou najmä ženy, pretože sú viac ohrozené osteoporózou.“
Čítajte tiež: Prechod – aké sú jeho fázy?

Ako dopĺňať vitamín D

Správne opaľovanie a zdravý pobyt na slnku nám dokáže vylepšiť náladu. Podporiť imunitu a vďaka slnku si doplníme hladinu vitamínu D3, ktorý potrebujeme pre zdravé kosti a zuby.

V našom klimatickom pásme, pri našom súčasnom životnom štýle a spôsobe opaľovania, si väčšina ľudí nevytvorí dostatočnú hladinu vitamínu D3 ani v lete. Majú ju dlhodobo a celoročne nízku.

Ak máte citlivú pokožku, alergiu na slnko, alebo sa z iných dôvodov nemôžete vystavovať slnečným lúčom, mali by ste si nielen v zime, ale aj v lete, dopĺňať vitamín D3 výživovými doplnkami, vďaka ktorým budete mať hladinu vitamínu D3 pod kontrolou a zabezpečíte si tak správne vstrebávanie vápnika.

Vitamín D je rozpustný v tukoch. Mal by sa teda užívať spolu s tukmi – na kúsok chleba si dajte maslo alebo nejaký tučný syr a spolu s nimi môžete vitamín prehltnúť.

Keď ho užijete nalačno, alebo ho skonzumujete s nejakým nízkotučným jogurtom, jeho účinok sa zníži.

Zároveň by ste vitamín D nemali užívať spolu s liekmi, napríklad s liekmi na diabetes či hypertenziu.

Úloha vitamínu D v našom organizme

Úlohou vitamínu D3 je udržiavanie správnej hladiny vápnika a fosforu v krvi. Tá je nevyhnutná pre vývoj, rast,  obnovu kostí a zubov.

Vitamín D3 ovplyvňuje aj ďalších viac ako 200 procesov v organizme. Podľa najnovších výskumov má vplyv aj na stav kardiovaskulárneho systému, metabolizmu cukru. Ovplyvňuje váhu, môže ovplyvniť prejavy sklerózy multiplex, náladu či kognitívne funkcie.

Ďalej ovplyvňuje dôležité imunitné procesy, reguláciu krvného tlaku, rast krvných, svalových a kožných buniek.

10 prejavov nedostatku vitamínu D:

  1. Zlé vstrebávanie vápnika s následkom osteopénie a osteoporózy
  2. Neprimeraná únava a nedostatok energie
  3. Depresia či časté pocity smútku
  4. Nevysvetliteľné bolesti kĺbov a svalov
  5. Autoimunitné choroby
  6. Kožné choroby
  7. Vysoký krvný tlak a kardiovaskulárne ochorenia
  8. Častá chorobnosť a oslabená imunita
  9. Obezita a problém schudnúť
  10. Erektilná dysfunkcia

Vitamín D – ako sa správne opaľovať?

  1. Opaľujte sa minimálne 2 až 3x týždenne.
  2. Opaľujte sa v čase, keď sú slnečné lúče miernejšie. Neodporúča sa od 11,00 do 15,00 hodiny.
  3. Používajte ochranné prípravky s vhodným faktorom podľa vášho fototypu, aspoň 20 minút pred opaľovaním.

Pacienti so solárnou alergiou – precitlivenosťou na slnečné žiarenie, by mali pred opaľovaním používať ochranné prípravky s faktorom 30 až 50 SPF a antihistaminiká.

Ak chcete mať hladinu vitamínu D3 pod kontrolou, požiadajte pri najbližšej preventívnej lekárskej prehliadke svojho obvodného lekára, aby vám urobil odber krvi.

Foto: http://www.pexels.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.