Návod, ako sa zbaviť chronického stresu a poriadne sa uvoľniť

13
Stres

Stres sa stal neoddeliteľnou súčasťou života mnohých z nás. Pokiaľ sa práve nestresujeme obavami o zdravie našich blízkych, stresujeme sa prácou, spoločenským dianím a celým radom ďalších vecí. Preto niet divu, že mnoho ľudí trpí chronickým stresom, ktorý má za následok nespavosť a často aj zdravotné komplikácie, zahŕňajúce vysoký krvný tlak a kardiovaskulárne ochorenia.

Ak patríte do rizikovej skupiny ľudí, u ktorých sa môže chronický stres vyskytnúť, snažte sa mu predchádzať a dodržiavať niekoľko zásad, ktoré zahŕňajú predovšetkým rozmaznávanie seba samého a dostatočný prísun odpočinku.

Čo je to vlastne stres

Slovo stres opisuje prirodzenú reakciu ľudského tela na nečakanú, nepríjemnú či mimoriadnu udalosť. Pravekí lovci boli stresu vystavení napríklad pri napadnutí zvieraťom, dnešný človek je stresu vystavený na každom kroku. Kvôli stresovým situáciám zažíva človek pocit úzkosti, strachu, bezmocnosti a neistoty. Hneď ako sa však stane zo stresu bežná súčasť každodenného života, hovoríme o chronickom strese, čo môže negatívne ovplyvniť ľudské zdravie. Ako sa zbaviť stresu, čo pomáha na stres a ako sa upokojiť aj vo vypätých situáciách?

Doprajte si kráľovský spánok

Snažte sa čo najviac odpočívať a dopriať si výdatný a zdravý spánok. Pomôže vám k tomu luxusný matrac, na ktorom sa vám bude spať ako v bavlnke, a taktiež pohodlná posteľná bielizeň, ktorá bude príjemná na dotyk, v kombinácii s anatomickým vankúšom.

Stres
Zdroj obrázka: amenic181 / Shutterstock.com

Problémy so spánkom môžu byť prvým varovným príznakom

Prvým ukazovateľom toho, že ste vystavení veľkému stresu, môže byť totiž práve porucha spánku. Či už trpíte nespavosťou, nadmerným nočným potením, trápia vás zlé sny alebo nemôžete v noci zaspať, neberte to na ľahkú váhu. Doprajte si večerný rituál, čo bude zahŕňať meditáciu, vypnutie rušivých prístrojov a upokojujúci kúpeľ.

Nezabúdajte ani na kozmetiku a starostlivosť o pleť. Hydratáciou pokožky pomocou telových krémov a hydratačných olejov znížite riziko toho, že sa u vás objaví vyrážka zo stresu.

Rozmaznávajte sa a objednajte sa na masáž

Keďže vplyvom stresu môžete pociťovať nepríjemné bolesti hlavy, ale taktiež aj bolesti svalov a kĺbov, objednajte sa na masáž. Vďaka masáži sa uvoľníte a doprajete si zaslúžený oddych a relaxáciu.

Dopĺňajte vitamíny a minerály

Vedeli ste, že kvôli stresu máte oslabenú imunitu? Po stresových situáciách je nutné dodať telu horčík a vitamíny skupiny B. Tým sa totiž zníži únava a celkové vyčerpanie organizmu. Avšak od veci nie sú ani ďalšie vitamíny, napríklad vitamín D, vitamín C a doplnky stravy slúžiace k posilneniu imunity.

Zverte sa do rúk prírody a verte bylinkám

So stresom je možné bojovať aj pomocou prírody. Bylinky, napríklad ľubovník, valeriána a medovka, vás upokoja a ich konzumácia vo forme čaju pred spaním vám pomôže privolať pokojný spánok. Upokojiť vašu myseľ môžu aj éterické oleje. Tie si môžete kvapnúť na vankúš alebo aplikovať do aromalampy.

Stres
Zdroj obrázku: Nejron Photo / Shutterstock.com

Vyskúšajte dychové cvičenia

Pokiaľ sa u vás stres prejavuje trasením, nevoľnosťou, zrýchleným tepom, návalmi tepla a ďalšími nepríjemnými procesmi, vyskúšajte dychové cvičenia, ktoré vám pomôžu vo vypätých situáciách. Keď sa sústredíte na svoj dych a pri nádychu a výdychu budete počítať do desať, čoskoro sa pomocou tejto metódy dokážete upokojiť.

Vytvorte si svoj vlastný večerný rituál, ktorý bude zahŕňať horúci kúpeľ s penou, vyskúšajte najrôznejšie meditačné techniky, objednajte sa na masáž, kúpte si bylinkové čaje, éterické oleje a snažte sa dopriať si aj veľa spánku. V prípade, že by žiadna relaxačná technika nepomáhala a stres, úzkosť a panické ataky vám začali prerastať cez hlavu, neváhajte navštíviť ordináciu svojho praktického lekára a poradiť sa s ním.

Zdroj úvodného obrázka: ESB Professional / Shutterstock.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.