Vaňa alebo sprcha?

2
Zdroj: Pexels

Dávate prednosť tečúcej sprche, ktorá osvieži alebo dlhému relaxu vo vani? Čo si zvolíte a dáte do kúpeľne, často závisí od vašej aktuálnej životnej situácie.

Vaňa alebo sprcha? Záleží, koľko máte voľného miesta v kúpeľni a na vašom osobnom vkuse. Prezradíme, aké rozdiely sú medzi jednotlivými typmi kúpeľňového vybavenia, a ako postupovať pri ich nákupe.
Čítajte tiež: Získa si vás svojou krásou: Rustikálny nábytok

Zdroj: Pexels

Pred plánovaním kúpeľne sa zamyslite, koľko ľudí ju bude pravidelne používať. A tiež, či sú medzi nimi deti, staršie alebo handicapované osoby, na ktorých špeciálne potreby treba brať ohľad.

Prispôsobte priestor ponúkaným možnostiam.
Čítajte tiež: 7 tipov, ako si zútulniť kúpeľňu

Kam sa hodí sprchovací kút?


Sprchovacie kúty sú praktické hneď z niekoľkých dôvodov. Ich obstaranie je pomerne dostupné a zaberú v miestnosti minimum miesta.

Hodia sa najmä do menších, napríklad panelákových, kúpeľní, kde bojujete s každým centimetrom miesta. Keď si navyše vyberiete dobre, bude sprchový kút pôsobiť elegantným dojmom a vašej kúpeľni dodá luxusný ráz. A ako na samotný výber?

Zdroj: Pexels

Typ konštrukcie sprchovacieho kúta


Ak uprednostňujete odľahčený moderný dizajn, vyberte si bezrámovú konštrukciu. Tá je zložená iba z bezpečnostných skiel a pántov alebo nastavovacích profilov, ktorými sú sklá prichytené k stene.

Zaujímavou alternatívou sú polrámové konštrukcie bez zvislých vnútorných profilov. Vďaka posuvným dverám šetria miesto v kúpeľni. Najrozšírenejším variantom sú ale sprchové kúty s rámami. V nich sú sklá zasadené do obvodovej konštrukcie, čo zvyšuje ich odolnosť.Tvar a veľkosť sprchovacieho priestoru


Veľkosť sprchového kúta vyberajte s ohľadom na dispozíciu kúpeľne. Vybrať si môžete štvorcový, obdĺžnikový alebo štvrťkruhový sprchový kút vo veľkosti od 75 x 75 cm až po 90 x 120 cm. Ak bojujete s miestom, zamerajte sa na kúty s posuvnými dverami.Spôsob otvárania dverí


Spôsob otvárania dverí si vyberajte podľa svojich potrieb. Ak chcete ušetriť čo najviac miesta, siahnite po posuvných dverách. V prípade, že potrebujete široký vchod do sprchy, zvoľte si zalamovacie posuvné dvere.

Otočné pivotové sa z veľkej časti otvárajú do priestoru a pántové sa celé otvárajú do priestoru, prípadne pri otočných profiloch dovnútra aj von.

Kam sa hodí sprchovací box?


Na rozdiel od sprchovacieho kúta je sprchový box kompletným sprchovacím kútom so všetkým a stačí ho len napojiť na rozvody a odpad. Pri sprchovom kúte sa často nevyhnete stavebným úpravám. Súčasťou boxu navyše môžu byť masážne trysky alebo para. Počítajte ale s vyššou investíciou.

Čo zohľadniť pri výbere?

Správny rozmer a tvar


Aj tu môžete zvoliť posuvný systém otvárania dverí alebo klasický otočný. Samotný tvar vaničky sa rôzni rovnako ako typ konštrukcie a zasklenia. Aj v tomto prípade môže veľkosť sprchového boxu začínať na rozmeroch 75 x 75 cm a prepracovať sa až k obriemu prevedeniu 90 x 200 cm.

Výber preto prispôsobte miestu, ktoré ste pre sprchový box v kúpeľni vyčlenili.

Dizajn a typ konštrukcie


Celkový dizajn sprchovacieho boxu ovplyvňuje z nemalej časti typ konštrukcie. Aj tu môžeme odporučiť odľahčenú bezrámovou konštrukciu, konštrukciu polrámovú alebo klasickú.

Dôležité je tiež rozhodnutie týkajúce sa sprchovej vaničky. Vyberte si buď plytkú , z ktorej sa lepšie vstáva a je tak určená najmä pre starších jedincov. Alebo hlbokú vaničku, ktorá môže čiastočne nahrádzať klasickú vaňu.

Kam sa hodí vaňa?


Vane všeobecne umiestňujeme do väčších kúpeľní, ktoré disponujú dostatkom priestoru. Okrem klasických vaní samozrejme existujú aj tie s atypickou konštrukciou, ktoré dokážu perfektne bojovať s nedostatkom miesta. A ako takú vaňu vlastne vyberať?

Zdroj. Pexels

Vaňa alebo sprcha – Dispozícia kúpeľne


Pred začatím výberu vane sa uistite, že po jej umiestnení v kúpeľni zostane dostatok miesta pre pohyb a zároveň nedôjde k zbytočnému zabratiu priestoru pre umývadlo, kúpeľňový nábytok a iné doplnky.

Materiál


Nemenej dôležitým aspektom je tiež materiál, z ktorého je vaňa vyrobená. Trh dnes ponúka nespočetné množstvo vaňových materiálov, od akrylátu, cez smaltovanú oceľ, až po kameň či dokonca sklo.

Dnes patrí k štandardu akrylát, ktorý vyniká dlhou životnosťou a praktickou odolnosťou. Zároveň je tiež tvarovo flexibilnejší a má výborné vlastnosti, ktoré moderní spotrebitelia žiadajú.

Tvar vane


Dnes sa stretnete s nepreberným množstvom vaní najrôznejších tvarov a veľkostí, vrátane mnohých spôsobov umiestnenia odtoku a vodovodnej batérie. Samotný výber by mal podliehať vašim preferenciám, ale aj možnostiam kúpeľne.

Na výber máte vane obdĺžnikové, oválne, rohové a asymetrické. Tých najnáročnejších užívateľov určite zaujmú vane hydromasážne.

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.