Vaňa alebo sprcha?

0
Zdroj: Pexels

Dávate prednosť tečúcej sprche, ktorá osvieži alebo dlhému relaxu vo vani? Čo si zvolíte a dáte do kúpeľne, často závisí od vašej aktuálnej životnej situácie.

Záleží, koľko máte voľného miesta v kúpeľni a na vašom osobnom vkuse. Prezradíme, aké rozdiely sú medzi jednotlivými typmi kúpeľňového vybavenia, a ako postupovať pri ich nákupe.

Zdroj: Pexels

“Pred samotným plánovaním kúpeľne je dôležité zamyslieť sa, koľko ľudí ju bude pravidelne používať a či sú medzi nimi deti, staršie alebo handicapované osoby, na ktorých špeciálne potreby treba brať ohľad,” upozorňuje Marcela Bínová, odborníčka z oddelenia Kúpeľne a sanita v projektových marketoch HORNBACH.

Pri plánovaní a zariaďovaní je podstatné priestor prispôsobiť ponúkaným možnostiam.

Kam sa hodí sprchovací kút?
Sprchovacie kúty sú praktické hneď z niekoľkých dôvodov. Nielen, že je ich obstaranie pomerne dostupné, ale tiež zaberú v miestnosti minimum miesta.

Sú preto vhodné do menších, napríklad panelákových, kúpeľní, kde bojujete s každučkým centimetrom miesta. Keď si navyše vyberiete dobre, bude sprchový kút pôsobiť elegantným dojmom a vašej kúpeľni dodá luxusný ráz. A ako na samotný výber?

Zdroj: Pexels

Typ konštrukcie sprchovacieho kúta
Ak uprednostňujete odľahčený moderný dizajn, vyberte si bezrámovú konštrukciu zloženú iba z bezpečnostných skiel a pántov alebo nastavovacích profilov, ktorými sú sklá prichytené k stene. „Zaujímavou alternatívou sú polrámové konštrukcie bez zvislých vnútorných profilov. Vďaka posuvným dverám šetria miesto v kúpeľni. Najrozšírenejším variantom sú ale sprchové kúty s rámami, v ktorých sú sklá zasadené do obvodovej konštrukcie, čo zvyšuje ich odolnosť,“ radí Marcela Bínová z Hornbachu.

Tvar a veľkosť sprchovacieho priestoru
Veľkosť sprchového kúta vyberajte s ohľadom na dispozíciu kúpeľne. Vybrať si môžete štvorcový, obdĺžnikový alebo štvrťkruhový sprchový kút vo veľkosti od 75 x 75 cm až po 90 x 120 cm. Ak bojujete s miestom, zamerajte sa na kúty s posuvnými dverami.

Spôsob otvárania dverí
Spôsob otvárania dverí si vyberajte podľa svojich potrieb. Ak chcete ušetriť čo najviac miesta, siahnite po posuvných dverách. V prípade, že potrebujete široký vchod do sprchy, zvoľte si zalamovacie posuvné dvere. Otočné pivotové sa z veľkej časti otvárajú do priestoru a pántové sa celé otvárajú do priestoru, prípadne pri otočných profiloch dovnútra aj von.

Kam sa hodí sprchovací box?
„Na rozdiel od sprchovacieho kúta je sprchový box kompletným sprchovacím kútom so všetkým a stačí ho len napojiť na rozvody a odpad. Pri sprchovom kúte sa často nevyhnete stavebným úpravám. Súčasťou boxu navyše môžu byť masážne trysky alebo para. Počítajte ale s vyššou investíciou,“ vysvetľuje Marcela Bínová.

Čo zohľadniť pri výbere?

Správny rozmer a tvar
Aj tu môžete zvoliť posuvný systém otvárania dverí alebo klasický otočný. Samotný tvar vaničky sa rôzni rovnako ako typ konštrukcie a zasklenia. Aj v tomto prípade môže veľkosť sprchového boxu začínať na rozmeroch 75 x 75 cm a prepracovať sa až k obriemu prevedeniu 90 x 200 cm. Výber preto prispôsobte miestu, ktoré ste pre sprchový box v kúpeľni vyčlenili.

Dizajn a typ konštrukcie
Celkový dizajn sprchovacieho boxu ovplyvňuje z nemalej časti typ konštrukcie. Aj tu môžeme odporučiť odľahčenú bezrámovou konštrukciu, konštrukciu polrámovú alebo klasickú. Dôležité je tiež rozhodnutie týkajúce sa sprchovej vaničky. Vybrať si môžete medzi tou plytkou, z ktorej sa lepšie vstáva a je tak určená najmä pre starších jedincov alebo vaničkou hlbokou, ktorá môže čiastočne nahrádzať klasickú vaňu.

Kam sa hodí vaňa?
Vane všeobecne umiestňujeme do väčších kúpeľní, ktoré disponujú dostatkom priestoru. Okrem klasických vaní samozrejme existujú aj tie s atypickou konštrukciou, ktoré dokážu perfektne bojovať s nedostatkom miesta. A ako takú vaňu vlastne vyberať?

Zdroj. Pexels

Dispozícia kúpeľne
„Pred začatím výberu vane sa uistite, že po jej umiestnení v kúpeľni zostane dostatok miesta pre pohyb a zároveň nedôjde k zbytočnému zabratiu priestoru pre umývadlo, kúpeľňový nábytok a iné doplnky,“ odporúča odborníčka z Hornbachu.

Materiál
Nemenej dôležitým aspektom je tiež materiál, z ktorého je vaňa vyrobená. Trh dnes ponúka nespočetné množstvo vaňových materiálov, od akrylátu, cez smaltovanú oceľ, až po kameň či dokonca sklo. Dnes patrí k štandardu akrylát, ktorý vyniká dlhou životnosťou a praktickou odolnosťou. Zároveň je tiež tvarovo flexibilnejší a má výborné vlastnosti, ktoré moderní spotrebitelia žiadajú.

Tvar vane
Dnes sa stretnete s nepreberným množstvom vaní najrôznejších tvarov a veľkostí, vrátane mnohých spôsobov umiestnenia odtoku a vodovodnej batérie. Samotný výber by mal podliehať vašim preferenciám, ale aj možnostiam kúpeľne. Na výber máte vane obdĺžnikové, oválne, rohové a asymetrické. Tých najnáročnejších užívateľov určite zaujmú vane hydromasážne.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.