Tekvica – Svetlonos plný zdravia

3
Tekvica

Tekvica nie je len symbolom Haloweenského sviatku. Je zdravá a určite ju zaraďte, ak redukujete svoju váhu. Konkrétne dužina a šťava veľkých tekvíc pomáha zbaviť sa prebytočných kilogramov a tukových vankúšikov. Tekvicové jadierka zasa spomaľujú proces starnutia ľudských buniek.

Tekvica a jej liečivé účinky

Podporuje trávenie a zbavuje črevá jedov. Znižuje hladinu tukov v krvi. Pomáha odbúravať tukové vankúšiky. Pôsobí močopudne, pomáha pri problémoch s obličkami a prostatou.

Posilňuje imunitný systém – posilňuje ochranný obal nervových vlákien, upokojuje. Zásobuje organizmus vitamínom A.
Čítajte tiež: Tekvica patrí do jedálnička

Tekvica

Tekvicové jadierka

Až 45 % obsahu tekvicových jadierok tvoria nenasýtené mastné kyseliny, potrebné na dýchanie buniek, regeneráciu bunkových stien, transport cholesterolu, fyziologicky dobrú činnosť žliaz, na zdravú pokožku a sliznice.

Tekvicové jadierka nepriamo podporujú tvorbu vitamínu D pri látkovej premene a pomáhajú pretvárať karotén na bioaktívny vitamín A.
Čítajte tiež: V hlavnej úlohe tekvica – recepty

Tekvica
http://www.pexels.com

Tekvica a jej sviatok – Halloween nevznikol v USA

Sviatok Halloween má pôvod v kultúre Keltov. Večer 31. októbra Kelti slávili sviatok Samhain, ktorým sa skončilo leto a začínala sa zima.

Samhain bol podľa jej slov sviatok, ktorým sa ďakovalo za úrodu, veštilo sa, aká bude zima, Kelti komunikovali s mŕtvymi, prinášali dary božstvám i zosnulým predkom.
Čítajte tiež. Tekvicové hranolky – Recept

Na Slovensku patrí Halloween medzi relatívne nové sviatky, ktoré sa u nás objavili intenzívnejšie po roku 2000.

Je to sviatok, ktorý je na jednej strane odmietaný a nežiaduci. Na strane druhej, a to najmä u mladých ľudí, sa postupne udomácňuje aj u nás. Slávi sa v celej Európe, Severnej Amerike, Austrálii, na Novom Zélande, v Japonsku či na Srí Lanke.
Čítajte tiež: Tekvicový džem – Recept

Po roku 1989 sa postupne Halloween objavuje aj na Slovensku. Na vidieku vychádzajú ľudia skôr z tradícií neskorej jesene a robia tzv. svetlonosov. Ide o vydlabané tekvice, do ktorých sa dávajú sviečky.

Vydlabávanie tekvíc bolo spojené tiež s rozprávaním strašidelných príbehov. Dnes sú na vidieku aktivity slovenského Halloweenu spojené so súťažami zručnosti vo vyrezávaní tekvíc a ich zdobení.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.