Ako sa starať o prírodné materiály?

0

Za posledných pár rokov sme si začali uvedomovať dôležitosť fenoménu „slow fashion“ a stým spojenú ohľaduplnosť k životnému prostrediu. Táto revolúcia vnímania módy je pozitívnym návratom k prírodným materiálom. Tie sú kvalitnou alternatívou tzv. umelín. Do popredia sa dostávajú prírodné materiály.

Vyžadujú si však náročnejšiu starostlivosť a údržbu za čo sa vám odvďačia dlhou životnosťou.
Predstavujeme tri základné prírodné materiály a návod na ich starostlivosť.
Čítajte tiež: Prečo by ste mali nosiť fialovú farbu?

Ako sa starať o prírodné materiály

Koža


Koža je vysoko cenený ušľachtilý prírodný materiál, ktorý poskytuje neporovnateľný komfort a pri správnej údržbe má dlhú životnosť.  Samozrejme, každý druh kože si vyžaduje rôznu starostlivosť.
Čítajte tiež: Žltá farba harmonizuje čakru Solar Plexus

Pri hladkej (lícovej) koži je možné znečistenie zotrieť vlhkou handričkou namočenou v mydlovom roztoku. Koža však nesmie presiaknuť vodou, lebo sa znehodnotí. Následne ju ošetrite jemným krémom najlepšie s obsahom včelieho vosku. 

Pri znečistení velúrovej kože ju jemne prekefujte všetkými smermi mäkkou kefkou. Silno znečistené miesta (okolo zipsov, na rúčkach, atď.) je možné vyčistiť pregumovaním gumou na kožu. Takúto kožu však nikdy nekrémujte!
Čítajte tiež: Zelená farba – kedy a ako ju nosiť?

Samotné čistenie kože zaberie iba niekoľko minút, napriek tomu nezabúdajte na priebežné ošetrovanie kože impregnačnými prípravkami, čím predídete jej znečisteniu.

Ako sa starať o prírodné materiály

Hodváb


Hodvábne vlákno patrí do kategórie luxusných prírodných materiálov. Vyznačuje sa krásnym leskom a príjemným dotykom. Vyžaduje si jemné zaobchádzanie pri praní a väčšina tiež chemické čistenie v čistiarni.

V prípade, že sa rozhodnete pre pranie v rukách, použite iba vlažnú vodu. Na pranie v práčke používajte špeciálne programy pre citlivé hodvábne textílie. Nenechávajte hodváb dlho namočený vo vode a zásadne hodváb nežmýkajte a nesušte v sušičke.


Taktiež sa vyhnite sa sušeniu hodvábu na priamom slnečnom svetle, dlhodobejšie pôsobenie vedie k poškodeniu hodvábnej tkaniny. Stačí, keď ho vystriete na suchý uterák alebo vyvesíte do čo najrovnejšej polohy a nechajte ho voľne vyschnúť.

Ľan


Tento letný materiál sa perie jednoducho a rýchlo schne. Navyše je pevný a chráni aj proti UV žiareniu. Jeho jedinou nevýhodou je rýchle krčenie sa.


Prvý raz odporúčame prať ľanové výrobky vo vlažnej vode 30°C, oddelené od iného prádla s použitím pracieho prášku, ktorého konzistencia neobsahuje bieliace prvky.

Následne podľa vhodného programu podľa inštrukcií uvedených na štítku. Škvrny sa z ľanových výrobkov dajú jednoducho odstrániť, ale treba to spraviť ihneď, pokiaľ škvrna nestihla zaschnúť. Škvrny a iné nečistoty odstránite aj pri praní vo vlažnej vode pomocou mydla alebo pracieho prášku.


Ľanové výrobky sa odporúčajú žehliť vo vlhkom stave s horúcou žehličkou a s parou. Žehliť výrobky treba zo „zlej“ strany. Tak ochránite povrch ľanu od lesku. Ak je výrobok úplne suchý odporúčame pred žehlením, výrobok zvlhčiť vodou.

Foto: http://www.pexels.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.