Ako si vybrať vhodné bežecké tenisky?

1

Ak ste sa rozhodli, že začnete behať, tým najdôležitejším prípravným krokom je výber správnych bežeckých topánok. V nasledujúcich riadkoch nájdete tipy, na čo sa pri výbere zameriavať, aby ste behali bezpečne a pohodlne.

Výber tenisiek podľa terénu

Rozmyslite si vopred, či plánujete behať v prírode po lesných chodníčkoch, po ceste na spevnených povrchoch alebo budete tieto dva typy behu kombinovať.

Bežecké tenisky na cestu sú vytvorené tak, aby tlmili nohu na tvrdom povrchu. Tenisky do prírody majú podobné odpruženie a podporu, ale väčšinou disponujú aj ochrannými technológiami, ktoré vám pomôžu zvládnuť prírodný terén.

Zváženie jednotlivých častí topánky

Stielka

Stielka je odpružená vrstva vo vnútri topánky. Pri behu podporuje chodidlo, obzvlášť klenbu. Ak ste si vybrali tenisky, ktoré sa vám síce veľmi páčia, no stielka nie je prispôsobená vašej klenbe, nezúfajte. Môžete si kúpiť vyberateľné vložky, ktoré pridajú topánke podporu.

Horná časť topánky

Táto časť topánky predstavuje všetko, čo sa nachádza nad stielkou. Patrí sem aj jazyk a šnúrky. Hľadajte topánku, ktorá zodpovedá tvaru vášho chodidla. Horná časť topánky by mala vašu nohu držať pevnú. Skvelou voľbou sú bežecké topánky Adidas Ultraboost, ktoré dokonale spevňujú nohu pomocou technológie Torsion System.

Podrážka

Podrážka je najspodnejšia vrstva topánky, ktorá má ochranný účel. Mala by byť vyrobená z materiálu, ktorý je vhodný na akýkoľvek typ behu. Taktiež by mala byť dostatočne pevná a hrubá, aby vás ochránila pred poranením.

Medzipodrážka

Medzipodrážka je veľmi podstatná časť bežeckej obuvi. Je to časť medzi podrážkou a stielkou, ktorá väčšinou obsahuje vrstvu peny. Jej úlohou je absorbovať nárazy, aby bol váš beh pohodlný a šetrný ku kĺbom. Vrstva peny by mala byť primeraná. Nedostatočná vrstva by mohla spôsobiť bolesť členkov a kolien. Príliš veľa peny zase môže spôsobiť nepohodlnosť pri behu.

Typy bežeckých topánok

Pred nákupom sa najskôr rozhodnite, aký typ topánky vám bude vyhovovať. Športové značky upravujú jeden model tenisiek, ako je napríklad Adidas ZX, pre rôzne typy behu podľa potrieb. Tieto informácie sú väčšinou uvedené v popise topánky.

Neutrálne bežecké tenisky

Rovnomerne rozkladajú váhu po celej teniske a zvyčajne majú stredne vysokú klenbu. Sú pre vás vhodné, ak ste zistili, že vaše staré tenisky sú opotrebované primárne na pätách a brušku chodidla. Nedisponujú pridanou podporou a odpružením. Neutrálne tenisky sú orientované najmä na tlmenie nárazov pri behu.

Tip: Veľký výber neutrálnych bežeckých topánok nájdete na stránke Flexdog.

Odpružené bežecké tenisky

Odpružené topánky sú vhodné pre bežcov, ktorí majú silný dopad na pätu alebo vysokú klenbu. Vo všeobecnosti sa však dá povedať, že sú vhodné pre každého, a to bez ohľadu na bežecké schopnosti, pretože pomáhajú pri plynulých prechodoch počas behu. Využívajú prispôsobiteľné penové technológie, ktoré znižujú tlak na nohy a poskytujú vysoký komfort počas aktivity.

Zdroj foto: Daxiao Productions / Shutterstock.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.