Prečo je lepšie kupovať med od včelára?

0

Milujete med? Potom by  ste ho mali kupovať priamo od včelára. Med je čisto prírodný produkt a obzvlášť zdravý vtedy, keď pochádza z vášho regiónu. A len pri mede od včelára viete, že v nádobe máte len čistý med. No dôvodov, prečo by ste mali med vo väčšine prípadov nakupovať priamo od včelára, je oveľa viac.

Med funguje lepšie ako liek proti kašľu

Vedci z Oxfordskej univerzity porovnali 14 rôznych štúdií o priaznivom vplyve kvalitnému medu na ochorenia horných dýchacích ciest a dospeli k záveru, že med je účinnejšou alternatívou proti kašľu ako klasické lieky. Vedci však zároveň upozorňujú na možný placebo efekt a malé deti, ktorým môže med v ešte nevyvinutom tráviacom trakte narobiť menšiu šarapatu.

Avšak, každý, kto nakupuje med priamo u včelára, si môže byť istý, že do medu nebolo nič pridané ani z neho odobraté.

Med je zdravší ako cukor?

Hoci med pozostáva väčšinou z vysokokalorickej glukózy a fruktózy, obsahuje aj enzýmy, minerály, kyseliny, včelí peľ, aminokyseliny a vitamíny. Jeho rôzne druhy cukru zaisťujú, že med umožňuje len pomalé zvyšovanie hladiny cukru v krvi. Ide teda o sladidlo, ktoré pri striedmej konzumácii ľudské telo metabolizuje zdravšie ako iné druhy cukru.

Práve enzýmy spôsobujú, že med pôsobí antibakteriálne, a preto je účinný aj pri hojení rán, často pomáha aj správnej zubnej hygiene. Med sa čoraz častejšie používa aj pri liečbe infikovaných rán na klinikách. Za účinok hojenia rán je zodpovedný veľmi špecifický enzým nazývaný glukózooxidáza. Tento enzým zabezpečuje, že sa z cukru v mede neustále vyrába malé množstvo peroxidu vodíka, účinného antiseptika.

Samozrejme, aby ste si boli istí, že váš med tieto zdravé látky obsahuje, je vždy lepšie, ak si ho kúpite priamo u včelára.

Zdroj obrázka: Volodymyr Maksymchuk/Shutterstock.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.