Vajíčka, superpotravina, ktorá pomáha pri chudnutí

0

Pre niekoho sú vajíčka superpotravinou, iní možno podľahli informáciám o ich neblahom vplyve na naše zdravie. Aké vitamíny obsahujú vajíčka? Čím môže byť ovplyvnená farba žĺtka a koľko ich denne môžeme zjesť?

Cholesterol a vajíčka

Ešte pred 20 rokmi sa vyššia konzumácia vajec neodporúčala kvôli vysokému obsahu cholesterolu. „Lenže vajcia okrem toho obsahujú aj látky, ktoré účinky cholesterolu zmierňujú. Bez obáv si preto môžete dopriať jedno celé vajce denne,“ hovorí Monika Rychlovská Tělupilová, výživová poradkyňa značky Slim Pasta.
Čítajte tiež: Vajcia a cholesterol. Ako to v skutočnosti je?

Vaječné bielka

Vaječné bielka obsahujú približne 90 % vody a 10 % kvalitných bielkovín. Navyše obsahujú minimum tuku a energie. „Ich konzumácia je preto vhodnou voľbou pre toho, kto sa snaží chudnúť,“ dodáva Monika Rychlovská Tělupilová.
Čítajte tiež: Veďme deti k humánnosti, jedzme zdravé vajcia

Bez obáv si môžete dopriať jedno celé vajce denne

Farba žĺtkov

Farba žĺtkov nevypovedá vždy o tom, či boli sliepky chované v ekologickom chove s voľným výbehom. Ide aj o obsah karoténov v strave sliepky. Je preto možné, že krásne žlté žĺtky majú vďaka pridaným farbivám v krmive.
Čítajte tiež: Vajcia – ako ich správne skladovať

Aké vitamíny obsahujú vajíčka?

Okrem plnohodnotných bielkovín sú vajíčka aj zdrojom vitamínov A, A1, B1, B2, B3 a B6, železa, zinku, fosforu a medi.

Biela alebo hnedá škrupina

Kvalitu vajec naozaj neovplyvňuje farba škrupiny. Rozdiel môže byť len v pevnejšej škrupine, ktorú majú hnedé vajíčka.

Foto: http://www.pexels.com

Ako si vajíčka pripraviť?

Vajcia sa dajú pripraviť na niekoľko spôsobov. Receptov a informácií, ako ich správne pripraviť, je snáď na celú knihu. Je lepšia horúca voda alebo studená? Máme pridať ocot? Koľko minút je vlastne akurát? Recept na pravdu nemáme, ale tipov a trikov, ako na to, rozhodne áno.

Namäkko za 4 minúty – Ideálne je variť vajcia izbovej teploty (pri teplotnom šoku sa bielok ľahšie prilepí ku škrupine) a vkladať ich do vriacej vody. Vajcia namäkko sú najlepšie stráviteľné.

Na hniličku za 6-7 minút – Typický je pre nich polotekutú žĺtok. Škrupinu udržíte pohromade pridaním 3 lyžíc octu a 2 lyžíc soli do vody. Po 6-7 minútach ich podrobte okamžitému studenému kúpeľu.

Natvrdo za 9 minút – za 9 minút sú vajíčka uvarené, nie prevarené. Vajcia natvrdo sú najhoršie stráviteľné, ale môžete ich bez obáv skladovať v chladničke.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.