Dámske kožené topánky – ako sa o ne starať v nepriaznivom zimnom počasí?

1

Starostlivosť o koženú obuv sa môže zdať náročná, ale koža je v skutočnosti neuveriteľne odolná, a keď jej venuje len trochu pozornosti, vydrží naozaj veľa. Správna starostlivosť o kožené topánky skutočne spočíva v dvoch hlavných zásadách: udržiavať ich čisté a suché. Poradíme vám, ako na to, a ako zlepšiť životnosť vašej obuvi.

Nenoste vaše kožené topánky každý deň

Pokiaľ chcete, aby vám vaše nové kožené čižmy dámske vydržali aspoň niekoľko sezón, základom je nenosiť ich denne. Koža sa častým nosením rýchlejšie opotrebováva a nemá čas „dýchať“. Pri pravidelnom striedaní tak topánky vydržia nepoškodené omnoho dlhšie. Majte preto vždy aspoň dva páry topánok, ktoré môžete v zime striedať.

Jednoduchým dôvodom je aj to, že počas celodenného nosenia sa vaše nohy v topánkach potia, pričom koža túto vlhkosť absorbuje. Vlhká koža je náchylnejšia na rozťahovanie, poškodenie a zafarbenie.

Vyčistite ich po každom použití

V prípade koženej obuvi je vždy praktické mať po ruke kefu na topánky alebo handričku z mikrovlákna. Vždy po návrate z vonku by ste ich totiž mali rýchlo očistiť od tých najväčších nečistôt.  To zabráni tomu, aby sa do kože časom zabrúsili nečistoty alebo špina, oddiali zafarbenie kože, a rozhodne predĺži životnosť vašej obuvi.

Skladujte vaše topánky správne

Tento krok môže znieť zvláštne, ale vaše kožené čižmy potrebujú drevo, ideálne céder alebo topoľ.  Koža je porézna, takže absorbuje vlhkosť a zápach, čo môže spôsobiť jej rozpad. Drevo z topánok absorbuje vlhkosť a zápach, a zároveň udržuje správny tvar topánky. Samozrejme, hovoríme o drevených rozťahovačoch alebo vypchávkach, ktoré bežne kúpite v každej dobrej obuvi. Životnosť vašich topánok tak môžete dramaticky predĺžiť iba týmto jediným krokom.

Vyhnite sa nepriaznivému počasiu

Nech už sú vaše kožené topánky akokoľvek odolné, malo by to byť samozrejmé, že ak je to len trochu možné, vyhnete sa ich noseniu v lejaku alebo po zasnežených a soľou posypaných chodníkoch. Voda môže zašpiniť aj nepremokavé kožené topánky a kožené podrážky. Tie sa, najmä keď sú mokré, stávajú zraniteľnejšie voči abrazívnym povrchom, ako je betón.

Ak viete, že budete musieť vaše kožené topánky nosiť v daždi alebo v snehu, snažte sa ich aspoň chrániť a ihneď očistiť. Noste so sebou pre tento prípad suchú jemnú handričku. Ak sa vám stane, že vaše topánky zmoknú, vyhnite sa nutkaniu ich sušiť na radiátore alebo dokonca v sušičke. Teplo a slnečné svetlo môžu popraskať a poškodiť kožu.

Nechajte ich, aby sami vyschli prirodzenou cestou, aj keď to môže trvať i pár dní.

Vyleštite ich po každom piatom nosení

Rovnako ako nechcete, aby sa koža príliš namočila, tiež nechcete, aby vyschla, pretože môže prasknúť. Našťastie existuje jednoduchý spôsob, ako udržať zdravú rovnováhu, a tým je krém na topánky, ktorý by ste mali používať približne po každom piatom nosení. Krém na topánky je vytvára prirodzený ochranný povrch a dodáva topánkam lesk. Nanášajte ho na čisté topánky krúživými pohybmi pomocou handričky z mikrovlákna. Všetky produkty, ktoré vám pomôžu v starostlivosti o vaše kožené topánky, vrátane krému na topánky alebo handričiek, nájdete napríklad v CCC.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.