Buďte expertom kávových nápojov

0
www.andawell.sk
shutterstock

Máte radi kávu, ale robí vám trochu problém vyznať sa v rôznych druhoch tohto aromatického nápoja? S našim manuálom kávového experta sa už faux pas nedopustíte. Kávové nápoje.

Espresso (vyslovujte „espreso“)


Nápoj v objeme zhruba 30 ml vyrobený pod tlakom približne 9 bárov s odporučeným časom extrakcie 20 až 30 sekúnd – to je espresso.

Ak chceme pripraviť dokonalé espresso, potom musíme použiť 14 gramov kávy. Prvým a základným kritériom hodnotenia kvality extrakcie je kávová pena na povrchu – crema – ktorá sa počas nej vytvára. Espresso je len jedno. Neexistuje žiadne malé či veľké espresso a už vôbec nie piccolo.
Čítajte tiež: Kaviareň v Kodani – recenzia

Ristretto (vyslovujte „ristreto“)

Ristretto je kratšie, teda menšie espresso v objeme zhruba 20 ml. Silnejší „kick“, hovorovo kávové nakopnutie, je bohaté v chuti. Nie v objeme kofeínu. Znamená to, že čím kratšia je extrakcia, tým menej obsahuje káva kofeínu. Je teda zdravšia.
Čítajte tiež: Tiramisu – to najlepšie ku kávičke – Recept

Kávové nápoje
shutterstock

Kávové nápoje – Espresso macchiato (vyslovuje sa „makjáto“)


Klasické espresso macchiato je espresso s kvapkou mliečnej peny pridanej do cremy. Moderná verzia tohto nápoja, je miniatúrne cappuccino. Šálka v objeme 80 ml obsahuje espresso a je doplnená až po okraj mikropenou.

Cappucino (vyslovujte „kapučíno“)


Cappucino je silnejší nápoj s mliečnou penou. Základom je espresso a teplé mlieko. Podľa klasickej talianskej receptúry ide o tento pomer – 1/3 espressa, 1/3 mlieka a 1/3 mliečnej peny.


 
Caffè latte (vyslovujte „kafé late“)

Caffè latte, z talianského »caffèlatte« – káva a mlieko – je najslabším kávovým nápojom s nízkym obsahom kofeínu. Pripravuje sa z espressa a krémového mlieka. Nápoj má jednoliatu farbu s mliečnou penou vo výške 1 cm na povrchu a kávovou bodkou v strede.

Primo a medio veľkosť si môžete vychutnať z pohárov, massimo veľkosť potom zo šálky v objeme 500 ml. Najskôr nalejeme do pohára určitý pomer mlieka, potom rýchlym preliatim espressa docielime jednoliatej hnedej farby tohto nápoja.

Do prima nalievame 30 ml kávy, do media 60 ml kávy a do massima 80 ml kávy.

Latte macchiato (vyslovujte „late makjáto“)


Je to nápoj rovnako veľmi mliečny. Iba s väčším pomerom peny, ako u Caffè latte. Líši sa aj vzhľadovo, vyznačuje sa tromi vrstvami farieb – pena/káva/pena. Barista tohto efektu docieli pomalým preliatim espressa cez penu.


 
Kávové nápoje – Corto Classic (vyslovujte „korto klasik“)


Tento kávový nápoj je pripravený z dvoch shotov zmesi Mocha Italia s mliečnou penou. Je ozdobený technikou latté art na povrchu. Veľmi krátka extrakcia dvoch dávok espressa (14 g kávy – doppio) s výsledkom 10 ml kávy zaručuje, že dostanete naozaj len to najlepšie.

Flat white (vyslovujte „flet vajt“)


Základom je trojitá dávka espressa (21 g kávy) extrahovaného rovnako dlho ako ristretto. Dolieva sa teplým mliekom s mikropenou, ktorá vytvorí na povrchu približne 0,5 cm až 1 cm vrstvu.

Americano (vyslovujte „amerikáno“)


„Americano je espresso doplnené pre zvýšenie objemu horúcou vodou. Najčastejšie v pomere 1:5.

Kávové nápoje -  ako sa v nich vyznať?

Cukor alebo mlieko?
Pokiaľ je káva správne upražená a následne dokonale pripravená baristom, spĺňa základné chuťové profily (sladkosť, slanosť, kyselosť a horkosť). Preto si už nemusíme kávu dosládzať. Pokiaľ však chceme predsa len našu kávu niečim dochutiť, potom namiesto mlieka siahnite radšej po cukre. Ten by mal podtrhnúť chuť kávy a espresso by tak malo chutiť ako kávový bonbónik.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.