Chcete lepší plat? Bez vzdelávania a znalosti jazykov to nepôjde

0
Naučte sa cudzí jazyk

Čoraz viac žien sa snaží nájsť si nielen prácu v oblasti, ktorá ich skutočne baví, ale aj s lepším platovým ohodnotením. Štatistiky dokazujú, že dámy v Európskej únii stále zarábajú o približne 12% menej na hodinu, než páni. Môže za to okrem iného fakt, že ženy oveľa častejšie pracujú v slabo platených odvetviach. Riešením je jedine vzdelávanie sa v oblasti, ktorá je lepšie platená, ale dôležité sú tiež jazyky. Napríklad bez angličtiny je dnes lepšie platené miesto utópiou.

Okrem toho, že ženy pracujú v slabšie platených oblastiach, sú aj omnoho menej vo vedúcich pozíciách. Aj keď polovica všetkých zamestnancov sú ženy, zastávajú len asi 34% všetkých manažérskych miest. Práve tieto pozície sú pritom najlepšie platené.

Pritom nikdy nie je neskoro začať pracovať na novej kariére. Ak tiež patríte medzi tie, ktoré chodia do svojej práce s odporom, je načase sa zamyslieť. Život je príliš krátky na to, aby ste ho premrhali v zlej práci.

Pomôcť vám môže aj štát, úrady práce poskytujú množstvo rekvalifikačných kurzov a dotovaných školení na zlepšenie vášho vzdelania. Môžete sa začať učiť programovať, riadiť tímy alebo robiť analytiku či marketing. To všetko je však len prvý krok. Ako ste na tom s jazykmi?

Zlepšite si angličtinu. A pridajte ďalší jazyk

V globalizovanom svete si už bez znalosti cudzieho jazyka nevystačíme. Nejde len o to, aby sme sa vedeli dohovoriť v cudzom štáte na dovolenke, ale aj o možnosť zamestnať sa na vyšších pozíciách. V tomto smere stále vedie a ešte dlho bude viesť anglický jazyk. Ale čím viac jazykov ovládate, tým lepšia bude vaša vyjednávacia pozícia na pohovoroch.

Ak ste spokojní so svojím zamestnávateľom, ale túžite postúpiť na kariérnom rebríčku vyššie, tiež sa bez angličtiny nepohnete. Môžete sa zúčastňovať firemných kurzov, ktoré vám otvoria dvere do sveta manažérov – kvalitné vzdelávacie procesy však bežia vo väčšine prípadov výlučne v angličtine.

Ide o medzinárodné vzdelávanie, ktoré by bolo škoda zmeškať len preto, že mu nedokážete porozumieť. To je ďalší dôvod navyše, prečo sa sústrediť na výučbu cudzích jazykov.

Aj keď sme sa mnohí stretli s angličtinou a nemčinou už na základnej škole, sotva môžeme o sebe povedať, že vieme anglicky či nemecky. Pre dobrú znalosť jazyka potrebujeme najmä konverzáciu v angličtine, a tá na slovenských školách zúfalo chýba.

Tieto nedostatky kompenzujú súkromné jazykové školy, kde sa vám budú skúsení lektori venovať naplno. Ak teda potrebujete nakopnúť svoju slabú angličtinu k životu, prípadne sa naučiť od základov druhý či tretí cudzí jazyk, poobzerajte sa po dobre hodnotených certifikovaných školách.

Výhovorky, že nemáte čas, už neplatia. Učiť sa angličtinu online pohodlne zo svojho domáceho kresla je dnes samozrejmosť. Napríklad známa bratislavská jazyková škola Volis Academy organizuje kurzy cez Skype, Teams alebo Zoom pre všetkých, ktorí nestíhajú, alebo bývajú ďaleko od Bratislavy. Nemusíte mať žiaden stres z toho, že sa strápnite na hodine. Tiež nie je problém učiť sa angličtinu individuálne s lektorom.

Naučte sa myslieť v cudzom jazyku

Jazyková škola Volis Academy v Bratislave má domácich aj zahraničných lektorov a už 15 ročnú históriu výučby jazykov. Je to prvá bratislavská jazyková škola, ktorá začala vyučovať známu Callanovu metódu.

Tento spôsob výučby angličtiny spočíva v tom, že lektor žiaka vedie k mysleniu priamo v angličtine a núti ho odpovedať bez toho, aby si v hlave prekladal vety zo slovenčiny.

Takáto výučba by mala tvoriť základ, no je skvelé, ak budete dennodenne v kontakte s jazykom. Skúste metódu self-talk, pri ktorej si budete prekladať v hlave každodenné činnosti a zážitky, ako keby ste sa rozprávali s niekým iným.

Môžete pozerať správy, filmy či seriály v cudzom jazyku. Kombinácia spoľahlivej jazykovej školy a samostatného nenúteného učenia je zárukou úspechu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.