Kaviareň v Kodani – recenzia

4

Hygge nie je len o sviečkach a farebných vankúšoch. Je to životný štýl. Pochádza z Dánska, kde je viac dní zachmúrených, ako slnečných. A práve sem zamieri Katie s malou skupinkou novinárov. Kaviareň v Kodani jej poskytne miesto pre zmenu.

Katie pracuje vo veľkej PR agentúre vo Veľkej Británií. Tajne sa stretáva so svojim kolegom a býva v malom zanedbanom byte s kamarátkou. Mama jej zomrela, keď bola Katie v tínedžerskom veku a teraz pomáha otcovi a dvom bratom.

Tí, akoby nevedeli nabrať druhý dych a zaradiť sa. Katie čaká na povýšenie, to jej však opäť unikne. Povýšený je jej priateľ aj vďaka jej nápadu, ktorý jej ukradol.
Čítajte tiež: Hrad v Škótsku – recenzia

Kaviareň v Kodani - Julie Caplinová
Už titulka knihy vás láka do prostredia kaviarne v kodani, kde to vonia škoricou, horúcou čokoládou a láskou.

Rodí sa novinárska cesta do Kodane

Keď príde do agentúry nový klient, ktorý chce v Londýne otvoriť obchodný dom v štýle dánskeho hygge, zacíti príležitosť. Ešte nevie, že jej úplne zmení život. Na začiatku je totiž výlet do Dánska. Klient chce, aby malá skupinka novinárov pochopila a navnímala hygge na vlastnej koži. Katie sa teda pustí do zoznamu potenciálnych novinárov.

A hneď tu narazí na nepríjemného novinára Bena. Ten svoju frustráciu, že ho preradili z ekonomickej redakcie do redakcie lifestyle, presúva na všetkých okolo. Katie to nakoniec vyrieši trochu netradične a keď sa stretnú novinári na letisku, uvedomí si, že teda táto skupinka nebude jednoduchá. A Ben rozhodne nebol jediným tvrdým orieškom.
Čítajte tiež: Nájomná vrahyňa na materskej – recenzia

Kaviareň v Kodani ako miesto útočiska pre vystresovanú Katie

Rôzne povahy, pričom za každou sa skrýva príbeh, nakoniec pristanú v Kodani a presunú sa do 5 hviezdičkového hotela. Tam majú nachystaný pomerne nabitý itinerár všetkého, čo by mali počas svojej cesty stihnúť. Vystresovaná Katie nájde už v prvý deň cestu do malej kaviarne Varme, ktorú vlastní a prevádzkuje Eva, mama jej klienta. Tu nájde pokoj, útočisko a spolu s Evou aj riešenia. Toto je kaviareň v Kodani, vďaka ktorej sa Katie nezblázni ani keď si jedna novinárka rozbije hlavu na lodi a ďalší vypije sklad vína v Michelinskej reštaurácií.
Čítajte tiež: Román Jazdkyňa – recenzia

Kniha je rozdelená do troch častí

Kaviareň v Kodani je rozdelená do troch častí. Začíname v rušnom Londýne, kde vás neustále bombardujú maily, stretnutia a celkovo uponáhľaný život. V ďalšej časti sa stíšime v dánskej Kodani, aj keď skupinka novinárov povystrája všelijaké nepríjemné prekvapenia. Posledná časť nás vracia do Londýna. Tu sa rozpletú príbehy všetkých zúčastnených. Každého z nich životný štýl hygge ovplyvnil. K lepšiemu. Dánsko im dalo viac, ako čakali. V poslednej časti sa už nestretneme s vášnivou fotografkou Fionou, pretože je už na ceste do Tokia. Aby tu mohla začať písať nový príbeh Čajovňa v Tokiu.

Ak ste romantická duša a zároveň sa chcete “pozrieť” do Kodane a nasať ich hygge atmosféru, knihu Kaviareň v Kodani od Julie Caplinovej si určite prečítajte.

Kaviareň v Kodani vás navnadí na návštevu Dánska

Ako pri každej knihe Julie Caplinovej zo série Romantické úteky, aj tu čitateľa uchvátia autentické opisy miest, ktoré hrdinovia knihy navštívia. Nie sú to však dlhočižné opisy, takže na svoje si prídu podobne ako ja, čitatelia, ktorí majú radi, keď dej plynulo ubieha a nerušia ho dlhé opisy. Dozviete sa všetko, tak akurát, aby ste mali chuť navštíviť Dánsko. Vychutnať si horúcu čokoládu, navštíviť najznámejšie miesta, či vidieť Kodaň a jej nízke mosty z lode.

Autorka tiež výborne vyskladala charaktery jednotlivých postáv a postupne ich otvára. Ako padajú masky so všetkých sa stanú priatelia. A každý jeden si po návrate usporiadal život. Samostatnou kapitolou je Ben a Katie. A ich spočiatku búrlivý vzťah. Ako to celé dopadne a čo sa udialo?

Kaviareň v Kodani - Julie Caplinová
Knihy z edície Romantické úteky

Ak ste romantická duša a zároveň sa chcete “pozrieť” do Kodane a nasať ich hygge atmosféru, knihu Kaviareň v Kodani od Julie Caplinovej si určite prečítajte. Pripravte sa nato, že nebudete chcieť túto svojráznu partičku opustiť. A budete chcieť vedieť, ako to s Katie dopadne. Vaše emócie zaplaví vlna hygge k čomu vám pomôže aj Eva a aj Kaviareň v Kodani.

Andrea Hinková – Tarová

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem: Knihy pre každého

Titul: Kaviareň v Kodani

Originálny názov: The Little Café in Copenhagen

Autor: Julie Caplin

Preklad: Alexandra Janogová

Počet strán: 352

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Grada pod značkou Cosmopolis

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.