Román Jazdkyňa – recenzia

7

Hneď na začiatok priznávam, že ako aktívna jazdkyňa som možno trochu viac subjektívna. Každé hodnotenie knihy je subjektívne, veď od toho sú recenzie. Ak však čítate o niečom, čím doslova žijete, je to citeľnejšie. Aj preto mám tendenciu napísať recenziu na túto knihu dvakrát. Pre široký okruh čitateľov a pre jazdcov. Lebo takto na mňa táto kniha Jazdkyňa pôsobí.

Na začiatok poviem, že nemám rada opisné knihy a tento román taký nie je. Dej sa posúva rýchlo, v tempe cválajúceho koňa. Spríjemnil tak moje chrípkové Vianoce, ktoré som doslova strávila v posteli.

Príbeh románu Jazdkyňa

Najprv si povedzme príbeh románu Jazdkyňa. Špičkové jazdkyne Maggie Atwoodová a Becky McCabeová, matka a dcéra, si sľúbili, že nikdy nebudú súťažiť jedna proti druhej. No dramatické a náročné kvalifikačné súťaže pred olympiádou v Paríži všetko zmenia. Každá túži stať sa najlepšou jazdkyňou na svete a obetujú pre to všetko.
Čítajte tiež: Nájomná vrahyňa na materskej – recenzia


Maggie Atwoodová má povesť neprekonateľnej jazdkyne, jej dcéra Becky McCabeová taká dôsledná nie je. No keď sa Maggie vážne zraní a sen o olympiáde sa jej stráca pred očami, Becky sa zatne a pustí sa do oduševneného tréningu na matkinom obrovskom prvotriednom belgickom plnokrvníkovi Coronadovi.
Čítajte tiež: Jedna dobrá vec niekedy stačí – recenzia

Netuší, že zakrátko sa všetko zmení. Okolnosti naberú nečakaný spád a postavia matku a dcéru proti sebe ako tvrdé, na všetko odhodlané súperky. Maggie na Coronadovi a Becky na drobnej kobyle Sky chcú ukázať celému svetu svoje jazdecké umenie. Ak už nie kvôli sebe, tak kvôli povesti a finančnej záchrane stajne starej matky. A ich životy potom už nikdy nebudú ako predtým. Toľko k oficálnej anotácií, ako ju uvádza vydavateľstvo Tatran, ktoré na Slovensku knihu zastrešuje.
Čítajte tiež: Tajomný cudzinec – recenzia

Román Jazdkyňa napísali dvaja autori

James Patterson a športový redaktor Mike Lupica. A je to cítiť. James Patterson do knihy niesol príbeh troch žien, troch generácií jazdkýň a milovníčok koní. A ich cestu za svojim snov a tiež láskou. James Patterson zasa priniesol terminológiu, ktorej bežný čitateľ nemusí rozumieť. Viete napríklad, čo je kolbisko? Opracovisko? Ja áno, nejazdec sa s týmito pojmami bežne nestretáva.

Chápem, že autor chcel dodať celému deju autentickosť, len som trochu rozpoltená. Ak by mi dali za úlohu promovať túto knihu, nevedela by som, na akú cieľovú skupinu sa zamerať. Ono zrejme toto je problém všetkých športových kníh, aj keď vo väčšine prípadov ide o slávne mená a ich životopisy. V parkúrovom jazdectve máme množstvo talentov, no zdaľeka tento šport nie je na takom výslní, na akom by mal byť.
Čítajte tiež: Dobré vibrácie, dobrý život – recenzia

Šport, pri ktorom sa stretávajú všetky generácie

Je to krásny šport, no veľmi náročný. Viete, čo na ňom vnímam, ako topku medzi topkami? Že sa na jednom priestore stretne viac generácií jazdcov a tak sa bežne stane, že 15 ročný jazdec súperí s 50 a viac ročným. Aj tento moment autor spomenul v románe. Pre mňa je tento román výborným námetom na film. Pri čítaní mi išli obrazy. Jasne som videla jazdcov súťažiť na Grand Prix Longines v Paríži s výhľadom na Eiffelovu vežu. Cítila som ich napätie a tiež snahu zostať pokojný. Lebo svoje emócie prenášate na koňa. V tomto športe ste dvaja. A aj kôň má svoje dni. Aj on buď miluje svojho jazdca alebo ho len poslúcha.

BUX.sk internetové kníhkupectvo

Láska dostala obmedzený priestor

Román zachytáva aj lásku. Avšak v obmedzenom priestore. Chcela som čítať viac, „počúvať“ viac dialógov. V tomto smere sa čitateľ dostane najbližšie k Becky a jej milostnému vzplanutiu. Román odkryl aj finančné vzťahy v tomto športe. Nechcem odkrývať dejovú líniu, takže kto túto knihu ešte nemáte prečítanú, nasledujúcu úvahu nečítajte. V románe sme sa dozvedeli, že kobylku Sky kúpil Becky jej otec. Nevieme teda jej cenu, ale predpokladám, že milión nestála. Takúto sumu však mal Colorado, kôň Maggie. V parkúrovom jazdectve je to bežná cena za špičkového koňa. Takýto kôň ide a skáče prakticky sám. Pre jazdca je preto trochu nepochopiteľné, ako to celé dopadlo.

Jazdkyňa popularizuje jazdecký šport

V každom prípade, román Jazdkyňa je oddychovka a ja som ho zhltla za dve noci. Ten pocit, že by som chcela vedieť viac, vo mne zostal. Ak ste milovník koní a najmä skokov na koni, určite si Jazdkyňu prečítajte. Som vďačná z túto knihu aj preto, že popularizuje tento šport – jeho benefity, úskalia- a v nekonečnom rade lásku k týmto majestátnym zvieratám. Bez nej nejde nič. Zažila som jazdkyne, ktoré sa snažili vŕšiť si svoje nahromadené emócie na koni a nikdy to dobre nedopadlo. Nedostali sa ďaleko.

Ak chcete stúpať, musíte kone milovať. Mať veľa času a trpezlivosti. Pred vstupom do stajne vydýchnuť všetky problémy sveta. Lebo keď ste na konskom chrbte, ste len vy a kôň. Žiadne iné myšlienky. Nie je to len o vonkajšej sile, tá naopak ku koňom vôbec nepatrí. Jazdectvo je najmä o vnútornej sile jazdca. Je o prekonávaní strachu, prekážok, a tiež o obetovaní. Ja som zatvorila firmu a zamestnala sa v podobnej, aby som mala čas trénovať. Ale to, čo zato dostanete, stojí za všetko. 

Kniha vyšla vo Vydavateľstve Tatran
Andrea Hinková – Tarová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.