Veďme deti k humánnosti, jedzme zdravé vajcia

1

Vajce reprezentuje zárodok, životnú silu, narodenie, nesmrteľnosť a vďaka škrupine aj pocit bezpečia. Všetky tieto pozitívne emócie však môže narušiť uvedomenie si, že konzumujeme vajcia z veľkokapacitných klietkových chovov.


Život sliepky v klietke


Nedá sa exaktne tvrdiť, že vajcia z klietkových chovov sú zdraviu škodlivé. Skúste si však na chvíľu predstaviť život takej sliepky. Žije na priestore veľkosti papiera A4. Nemá možnosť vystrieť krídla, otočiť sa, hniezdiť, popoliť sa a hrabať. Netuší ako vyzerá a pôsobí denné svetlo.

Žije smutný život a nemôže robiť nič, čo je pre nosnice prirodzené. Dôsledkom je možná produkcia vyššieho podielu nezdravého cholesterolu a stresového hormónu typu kortizol. A ten nie je zdravý pre vás ani vaše deti.

Nehovoriac o tom, že toto pre zvieratá naozaj nechceme.

Aké sú vajcia z klietkového chovu
Photo by cottonbro on Pexels.com

Vajcia – nedajte sa oklamať krásnym obalom


Okrem zdravotnej stránky je otázna aj humánnosť. Nakupujete vajcia najčastejšie v cenových akciách? A čo keď sú to práve vajcia od sliepok, ktoré žijú smutný život a produkujú tak smutné vajcia?

Toto chceme, aby jedli naše deti?

Porozprávajme im radšej príbeh o šťastných sliepkach, ktoré majú vďaka hlbokej podstieľke alebo voľnému chovu šťastný život, môžu sa voľne pohybovať v hale aj vonku, a sú stále v úzkom kontakte so svojimi ošetrovateľmi.

Život je otázka priorít a zdravá strava, ktorej súčasťou by mala byť aj super potravina vajce, rozhodne patrí na popredné miesto. Nedajte sa oklamať krásnym obalom na ktorom si sliepka chodí po zelenej tráve a svieti na ňu krásne slnko.

Realita je často niekde úplne inde. Pozorne si preto všímajte označenie na obaloch.

Sliepky nepatria do klietok
Photo by Alexas Fotos on Pexels.com

Veďme deti po ceste zdravia a humánnosti


Naša generácia zrejme veľkokapacitný klietkový chov sliepok nevyrieši do úplnej spokojnosti. Sme to však my, a najmä matky, ktoré ovplyvňujeme život a správanie sa ďalšej generácie.

Už keď sa bábätko narodí, tak sa na nás nalaďuje a opakuje po nás všetko dobré aj zlé. A keď ho budeme viesť po ceste za zdravím a humánnosťou, je veľmi pravdepodobné, že klietkový chov zanikne. Nebude po ňom totiž dopyt.

Ako identifikovať vajcia?


Prvé číslo na kóde prezrádza, v akom (v akej technológii) systéme chovu bolo vajce vyprodukované:
0 – Ekologický chov (Bio)
1 – Voľný chov (chov vo voľnom výbehu)
2 – Podstielkový chov
3 – Klietkový chov – najnepriaznivejší systém chovu
Bez geneticky modifikovaných organizmov

Jedzme zdravé vajcia od šťastných sliepok

Dôležitá je vysledovateľnosť

Tak čo, stavíte svoj život a život svojich detí na zdravie? Nie ste si istí, či sa správne orientujete v číslovaní? Najlepšou voľbou je kupovať vajcia od slovenských dodávateľov so 100 percentnou vysledovateľnosťou na konkrétnu farmu.

„Našou snahou je preferovať podstielkový chov a voľný chov, pri ktorých majú nosnice vytvorené podmienky čo najviac sa približujúce prirodzenému výskytu v prírode (chovu),“ hovorí Dr. Jaroslav Novák, majiteľ spoločnosti Babičkin dvor, a.s.

Spoločnosť Babičkin dvor, a.s. predstavila Chartu farmára, v rámci ktorej sa zaväzuje k niektorým zásadným krokom, ktoré smerujú k lepšiemu životu nosníc, ešte väčšej podpore regionálnych dodávateľov, zvyšovaniu GMO Free produkcie a zdrojov obnoviteľnej energie.
Čítajte tiež: Vajcia a cholesterol. Ako to v skutočnosti je?

1 komentár

  1. […] Cholesterol je látka tukovej povahy, ktorá je prirodzenou súčasťou buniek ľudského tela. Má dôležitú úlohu pri spracovaní tukov z potravy a pri tvorbe žlče a niektorých vitamínov a hormónov. Cholesterol sa čiastočne tvorí priamo v ľudskom tele, najmä v bunkách pečene. Ďalšiu časť prijíma naše telo potravou, predovšetkým zo živočíšnych zdrojov.Čítajte tiež: Veďme deti k humánnosti, jedzme zdravé vajcia […]

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.