Ako sa naučiť meditovať?

4

Všetko, čo sme, je výsledkom toho, čo sme si mysleli. Buddha

Cieľom Buddhovho učenia je, aby sme prežívali to, čo máme v sebe: otvorenú, jasnú neobmedzenosť našej mysle. Myseľ je otvorená ako priestor, nemá tvar, farbu ani hmotnosť, je žiarivo jasná, plná schopností a bez akýchkoľvek ohraničení. To znamená, že všetko vie a všetko môže. Jej skutočnou podstatou je obrovská radosť, aktívny súcit a úplná neohrozenosť.

woman doing yoga inside a room
Photo by Valeria Ushakova on Pexels.com

Meditácia

Aby sme mohli trvalo prežívať stav, v ktorom sa už nevyskytujú žiadne ťažkosti ani utrpenie, učil Buddha rôzne metódy.

Na vonkajšej úrovni vysvetľoval zákon príčiny a následku, aby sme si mohli byť istí, že v budúcnosti budeme miesto utrpenia zažívať radosť.
Čítajte tiež: https://andawell.sk/meditacia-ovplyvnuje-nase-spravanie/

Pochopenie, že nie sme telom, ktoré zomrie, ani neustále sa meniacim prúdom zážitkov, ale samotným nezničiteľným a nadčasovým priestorom, vedie k okamžitému odstráneniu strachu.

Z úrovne neohrozenosti je všetko prežívané ako nesmierne bohatstvo priestoru. Narodenie, smrť i všetko ostatné je iba vyjadrením neobmedzeného potenciálu a možností mysle. Realizácia neobmedzenej podstaty mysle nakoniec vedie k zmysluplnej láske.

love romantic bath candlelight
Photo by Breakingpic on Pexels.com

Čo je karma?


Všetky podmienené javy podliehajú princípu príčiny a následku, (skt. karma). Znamená to, že sme slobodní a sami tvoríme svoju budúcnosť.

Pozitívne činy v mysli vytvárajú pozitívne dojmy, a vedú tak k pozitívnym výsledkom, a naopak činy spôsobujúce utrpenie opäť prinášajú len ťažkosti. Toto pochopenie umožňuje vedome budovať v mysli bohatstvo, ktoré prináša šťastie nám aj ostatným.

Čo je meditácia?


V budhizme znamená meditácia „spontánne spočívanie v tom, čo je“. Tento stav môžeme dosiahnuť upokojením a sústredením mysle, prácou s energetickými kanálmi tela alebo meditáciou na formy budhov, vyjadrujúce dokonalé kvality mysle.

Meditácia je technika, pomocou ktorej sa človek učí kontrolovať svoje vlastné myšlienky, rozumieť svojim pocitom a spoznávať samého seba. Meditácia je technika, pri ktorej človek vstupuje sám do seba a pozoruje svoje vnútorné procesy a riadi ich.

Je to metóda, pri ktorej sa človek učí vypnúť myšlienky a hlavu a čerpať energiu z Tu a Teraz.

Meditácia je stav, v ktorom meditujúci úplne alebo čiastočne zameriava svoju pozornosť dovnútra, na svoje myšlienky, pocity a tok energie, aby ich sledoval a učil sa ich kontrolovať.

Zároveň sa meditujúci pokúša spoznať pôvod svojich myšlienok a pocitov ako aj smer prúdenia energie.

Vyskúšajte Tonglen meditáciu:

Tonglen je tibetské slovo. Tong znamená dávať a ‘Len’ znamená prijímať. V tejto praxi prijímame trápenie iných a odovzdávame im pocit spokojnosti a šťastia.

Pokiaľ buddhizmus tvrdí, že nie je možné skutočne odobrať a zažiť utrpenie druhého, ako potom tonglen funguje?

Prax tonglenu pomáha, aby dozrela časť osobnej karmy každého zapojeného. Tá časť karmy, ktorá by inak zostala pochovaná v inej časti dozrievajúcej karmy. Človek, ktorý praktikuje tonglen, zažíva čosi podobné, čo prežíva druhý človek.

Druhý človek naopak zažíva pocit pohody. Na tejto najhlbšej úrovni, je tonglen neskutočne silná aktivita, ktorá je závislá na sile karmického spojenia a takisto je závislá na veľkej múdrosti a súcite.

Andrea Hinková – Tarová

shutterstock

Čítajte tiež: https://andawell.sk/tomas-klus-preco-je-vojna-ked-vsetci-chcu-mier/

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.