Ako uspať deti?

2

Kým dospelí sa do ríše spánku mnohokrát ponárajú s vďakou a úľavou, deti znášajú túto fázu dňa o poznanie horšie. Najmä u batoliat a detí predškolského veku sa často stretávame s panikou a hlasnými protestmi. Naučte svoje deti si spánok obľúbiť a vytvorte im preň optimálne podmienky. Povieme vám ako.

Zaveďte rituály


Deti a spánok.

Už od raného veku dieťaťa je potrebné zaviesť a dodržiavať večerné rituály. Organizmu napovedia, že je na čase sa uložiť na spánok. Pomôcť môžu detaily ako kúpeľ, prezlečenie do pyžama, stlmenie svetiel či rozprávka.

Polhodina pred spaním by mala byť výhradne relaxačná. V miestnosti, kde dieťa spí, by nemali byť žiadne rušivé elementy. Nie je potrebné deti nútiť spať za úplnej tmy.

Ak majú strach, úplne postačí slabá lampička či špeciálne žiariace hračky pre pokojné zaspávanie, ktoré vydávajú minimálne svetlo.
Čítajte tiež: Meno dieťaťa dôkladne zvážte

Vhodným prostriedkom, ako navodiť atmosféru na spanie, je tiež predčítanie rozprávok, ktoré postupom času bohužiaľ ustupuje a nahrádzajú ho televízne rozprávky a ďalšie.

Predčítanie je však efektívne nielen pre upokojenie dieťaťa, ale tiež napomáha rozvíjať jeho slovnú zásobu a predstavivosť. Vyberajte vhodné rozprávky, ktoré nevyvolávajú ľútosť či ďalšie zvedavé otázky. To by akurát narušilo uvoľnenosť dieťaťa.

Deti potrebujú optimálne prostredie


S kvalitou spánku nepochybne súvisí aj prostredie, v ktorom dieťa zaspáva. Rovnako ako u dospelých, aj u detí platí, že by malo byť zapnuté minimum elektrických spotrebičov a miestnosť by mala byť dobre vyvetraná.

Optimálna teplota v izbe sa pohybuje medzi 18-20 ° C. Nezabudnite však dieťa na noc vhodne obliecť.

Vyberte deťom kvalitný matrac

Nepodceňujte ani kvalitu matracu, na ktorom ratolesť spí. Matrac je dobré vyberať skôr v pevnejšej konštrukcii, aby bola dokonalou oporou chrbtice a nedochádzalo tak k jej deformácii.

Nezabúdajte, že dieťa trávi v posteli oveľa viac času, výber matracu teda musí byť veľmi starostlivý.

Foto: http://www.pexels.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.